הצעה הזויה וילדותית

"מה דעתכם על שלום עם סוריה?", מכתיר פרופ' גדעון ביגר את מאמרו בוויינט.

האמת, למה לא? אמנם סוריה כבר לא באמת קיימת והפרטנר שעליו ממליץ ביגר הוא רב מרצחים מטורף, שטבח מאות אלפים מבני עמו. אבל האמת? אם ניתן היה להגיע אתו להסכם שלום בתנאים ההולמים את האינטרסים הלאומיים של ישראל, הייתי בעד.

הרי גם השלום עם מצרים נחתם עם דיקטטור, השלום ירדן נחתם עם מונרך אבסולוטי וכך גם הסכמי אברהם. אם נרצה לחתום על הסכמי שלום רק עם דמוקרטיות, המדינה היחידה במזה"ת שנוכל לחתום אתה על הסכם שלם היא… ישראל (ואחרי המהפכה המשטרית שמחוללים נתניהו ולוין גם האקסיומה הזאת מוטלת בספק). למה לא סוריה?

ביגר מסביר למה הסכם שלום עם ישראל כדאי לאסד. "סוריה… נתונה עדיין בבעיות רבות. מלחמת האזרחים עדיין מתחוללת, גם אם בעצימות נמוכה. חלקים מהמדינה מוחזקים בידי מתנגדי המשטר ושטחים אחרים נתפסו על ידי טורקיה, שפועלת בהם באופן חופשי. הנשיא בשאר אסד נתון בצבת של רוסיה מצד אחד ואיראן מהצד האחר. ישראל תוקפת בשטחו כמעט בחופשיות. ומעבר לכל זה, מיליוני פליטים סורים מסתובבים בעולם, רבות מערי סוריה עדיין הרוסות, כלכלתה רעועה וקשריה הבינלאומיים רופפים. ורוב הדברים הללו יכולים להיפתר אם סוריה רק תגיע להסכם שלום עם ישראל: איראן ורוסיה יתפנו ממנה, כלכלת המדינה תשוקם על ידי מענקים מאירופה וארה"ב, הוצאותיה על צבא יקטנו והשלטון הסורי יתפנה לשיקומה".

אם האינטרס של אסד הוא הסכם שלום עם ישראל, אדרבא, שיחתום על הסכם המכבד את ריבונותה של ישראל, בגבול הקיים, כשהגולן ישראלי. אני בטוח שכל אזרחי ישראל יסכימו להסכם כזה. וגם אם הוא יכשל, לא הפסדנו כלום.

אבל זו לא הצעתו של ביגר. הצעתו ההזויה, במציאות הנוכחית כמעט כיניתי אותה ילדותית, היא שישראל תיסוג מכל הגולן ותעקור את כל יישוביה, תמורת הסכם הזוי עם הרודן המפוקפק. איוולת כזו לא ברא השטן.

ביגר מסביר – הלא ארבעה ראשי ממשלה ישראלים הסכימו לכך, ואף מונה: רבין, נתניהו, ברק ואולמרט. הוא שכח את פרס. נו, אדרבא ואדרבא. חמישה ראשי ממשלה ישראלים ניסו למסור לאויב הסורי את הגולן ולא הצליחו, כי הסורים לא היו מוכנים לתת בתמורה הסכם שלום. הרי זו סיבה מספקת לישראל להבהיר שהצעותיה בטלות ומבוטלות, לא שרירות ולא קיימות. ביגר, שהיה שותף במשלחת של אהוד ברק לוועידת שפרדסטאון, מדקלם את המנטרה של אורי שגיא על "היד שקפאה". ידו של ברק, כמובן. כזכור, ברק הציע לאסד (האב) את הגולן כולו, תוך חורבן כל יישובי הגולן. הוא לא הציע לו נסיגה עד הגבול הבינלאומי, אלא לקווי 4 ביוני 1967, כלומר גם משטחים ישראליים שהסורים השתלטו עליהם בשנים שבין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים. אולם הוא עמד על רצועת חוף צרה, ברוחב של כמה עשרות מטרים (!) בחוף הכינרת, ואסד דחה זאת על הסף. בעיני שגיא & ביגר, מי שהציע לצד השני 99.99% מדרישותיו אשם בכישלון השיחות ולא מי שהתעקש גם על 0.01% הנותרים. מן היגיון עקום שכזה…

ביגר מעלה באוב עמדות של ראשי ממשלות במילניום הקודם, שאבד עליהן כלח, ומתעלם מכך שרק לפני שנה, בדצמבר 2021, החליטה ממשלת בנט פה אחד על תכנית לאומית להכפלת ההתיישבות בגולן, שנועדה להסיר סופית מעל הפרק כל רעיון עוועים מהסוג שעליו מפנטז ביגר.

ביגר כותב: "הרי בשורש הסכסוך עם סוריה נעוצה האחזקה הישראלית את רמת הגולן". באמת?! זה שורש הסכסוך?! הסכסוך עם סוריה החל במלחמת ששת הימים?! הסכסוך עם סוריה אינו נעוץ באחזקה הישראלית את הגולן, אלא להיפך – הגולן בידי ישראל כתוצאה מהסכסוך; כתוצאה מכך שבימים שהסורים ישבו בגולן, הוא היה בסיס לתוקפנות יומיומית נגד ישראל. ואם הדברים אינם ידועים לגדעון ביגר, אני יכול להפנות אותו למאמר ביקורת מצוין שכתב… גדעון ביגר בכתב העת המנוח "כיוונים חדשים" על ספרו של יגאל קיפניס "ההר שהיה כמפלצת", שבו הפריך מכל וכל את ניסיונותיו של האחרון לשכתב את ההיסטוריה, להמעיט מחומרת התוקפנות הסורית ואף להציג את ישראל כצד התוקפן.

מאמרו של ביגר הזוי, אך יש לו גם חשיבות – הוא מזהיר אותנו מפני שאננות. הוא מזכיר לנו שיש מי שעדין מפנטזים על נסיגה מהגולן ושהסכנה עלולה לחזור ביום מן הימים. זה שעון מעורר לאלה מתוכנו, המתנגדים לתכנית הלאומית לפיתוח הגולן, שעליה החליטה ממשלת בנט אשתקד. יש לפעול לכך, שהממשלה החדשה, שעלתה לשלטון חמושה בתאוות נקם והיא אחוזת אמוק להרוס כל מה שבנתה הממשלה הקודמת, לא תגנוז את החלטת הממשלה על פיתוח הגולן.  

* "שישי בגולן"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s