פרישה מתל"ם

‏15.03.2020‏
י"ט באדר תש"ף

לכבוד
בוגי יעלון,
שלום רב!

הנדון – פרישה מתל"ם

לאורך שנים אני מודאג מן הקרע בעם והשנאה בין שמאל וימין, שאחד מביטוייה היא היגררות כל אחד מן המחנות אחרי השוליים הקיצוניים שלו, שעד לאחרונה לא היו לגיטימיים; הכהניזם מימין והשמאל הרדיקלי האנטי ציוני משמאל. התרעתי על כך מעל כל במה, בכתב ובע"פ. בכל אותה תקופה, לא מצאתי מפלגה שתשבור את המחנאות הזאת, שתנסח ותעצב מחדש את המיינסטרים הציוני, הדמוקרטי והממלכתי, כחלופה להקצנה הזאת.

עם פרישתך מן הממשלה והליכוד והודעתך על כוונתך להתמודד על הנהגת המדינה, ראיתי בכך הזדמנות להקמת המפלגה שתוביל את המהלך הלאומי החשוב. ראיתי בך את המנהיג שיכול להוביל את המהלך הזה ואף להגיע עם המסר הזה להנהגת המדינה. ראיתי בך מנהיג של מצפן ולא של שבשבת, שמגלם אידיאולוגיה ציונית ניצית ואקטיביסטית לצד ממלכתיות, כיבוד שלטון החוק ובית המשפט, מלחמה בשחיתות ודבקות בערכים של מוסר לחימה. אני מלא הערכה לעמידתך המנהיגותית האיתנה על עמדתך נגד עקירת גוש קטיף כרמטכ"ל ועל ערכיו של צה"ל בפרשת אלאור אזריה כשר הביטחון, ונכונותך לשלם על כך מחיר אישי כבד.

מיד עם פרישתך יצרתי אתך קשר וחברתי למסע הפוליטי שיצאת אליו. ראיתי בתל"ם את הכלי להגשמת אמונותיי וחלומותיי לעתיד מדינת ישראל ובך – מנהיג תל"ם, האיש הנכון להוביל את המהלך.

הסכמתי עם הרעיון של גיבוש כוח משותף של המרכז הישראלי שיתמודד על השלטון. אני מודה, שלא תמיד שבעתי נחת מכחול לבן, ולא הסתרתי ממך את ביקורתי. עם זאת, תמיד ראיתי בתל"ם אי של לאומיות ממלכתית מוצקה, שעליה אני יכול לסמוך ואוכל לסמוך גם בעתיד, במסגרת כחול לבן או מחוצה לה.

כידוע לך, השקעתי רבות בשלושת מסעות הבחירות בשנה האחרונה, בתקווה להביא להצלחת כחול לבן.

לצערי, נחלתי בשבוע וחצי האחרונים מפח נפש מהכיוונים שאתה מוביל, ושלמיטב הכרתי מנוגדים לערכיה של תל"ם ולדרכה: א. הנכונות להקמת ממשלת מיעוט מקרטעת שקיומה תלוי ברצונה הרע של רשימה אנטי ישראלית לאומנית קנאית, השוללת את עצם קיומה של מדינה יהודית. ב. השלילה המוחלטת של היענות לצו השעה הלאומי – הקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה, לאחר שהחברה הישראלית היטלטלה בשלוש מערכות בחירות קשות ומכוערות ללא הכרעה. ג. חוסר הנכונות להתעלות לגודל שעת החירום אליה נקלעה המדינה עם משבר הקורונה, כדי להקים ממשלת חירום שבמרכזה הליכוד וכחול לבן והעדפת תעלולים עסקניים על האינטרס הלאומי. ד. התנהלות כוחנית בכנסת, על פי השיטות הביביסטיות שאותן גינינו כארדואנוקרטיה – התפיסה על פיה "רצון הרוב" הוא חזות הכל בדמוקרטיה ומי שיש לו רוב, יכול לעשות ככל העולה על רוחו, כולל פגיעה בכללי המשחק, חקיקה פרסונלית וכו'. כחול לבן הולכת למקום קיצוני, משסע, רע – ובמקום שתל"ם תחזיר את כחול לבן למסילה, דווקא אתה מוביל את הקו הקיצוני והבדלני ביותר, בעיצומה של שעת חירום חמורה.

הצטרפתי לתל"ם כתנועה לאומית ממלכתית. לצערי, תל"ם היום אינה תנועה – כיוון שאין בה מוסדות או לפחות הנהלה שתתווה את דרכה ותנחה את שליחיה. נכונותה לקואליציה בתמיכת עופר כסיף וחבורתו אינה הדרך הלאומית בה אני דוגל וסירובה לממשלת אחדות אינה הדרך הממלכתית בה אני מאמין.

מתוך דבקות בדרך שבשמה הצטרפתי לתל"ם, איני יכול לעשות שקר בנפשי ולהישאר חבר בתנועה. לצערי, תל"ם עזבה אותי.

בברכה,

אורי הייטנר.

 

14 מחשבות על “פרישה מתל"ם

 1. לאורי הייטנר, שלום. קראתי בפליאה ובהסכמה את מכתב הפיטורין שלך לבוגי יעלון (שגם אותו, עם כל הערכתי אליו שנים הרבה, לא יכולתי להבין ולא להכיל את התנהלותו בשבועות האחרונים).
  יש לך תכונה חיובית (שזיהיתי בדומה לה אצל אישים כמו אסא כשר ורות גביזון), היכולים לדון בכל תופעה מוסרית לגופה, ולכן לחלוק לעיתים על חבר קרוב, ולהסכים עם יריב פוליטי.
  חזק ואמץ

  Liked by 1 person

 2. אורי יקירי, נדמה לי שנשבת בקסמה של האידיאולוגיה שלך. לא נראה לי שבוגי שינה דעותיו, אלא בוגי הגיע למסקנה, שלעת הזאת ביבי מסוכן לישראל יותר מטיבי, יותר מהקורונה, יותר מכל דבר. המשך שלטונו עלול להביא את ישראל אל קיצה, ולכן צריך להחליפו בכל דרך שהחוק מאשר. אפשר לחלוק על הערכת הסיכונים הזאת, אך בודאי שממשלת אחדות לא תהיה התעלות בשעת משבר, וכיוב.

  אהבתי

 3. לא. יש קווים אדומים. לא מקימים ממשלת מיעוט מקרטעת על כרעי רשימה אנטי ישראלית לאומנית קנאית. אי אפשר כך להנהיג מדינה. ואי אפשר כך לרמות את הבוחר ולגנוב את דעתו ואת קולו. אם חלילה תקום ממשלת הקלון הזאת (והיא לא תקום, אין מצב) היא תתפורר ותיפול בתוך שבועות עד חודשים אחדים, ויתקיים סיבוב רביעי שיעניק לנתניהו 70 מנדטים שבהם יוכל לעשות כל מה שהוא רוצה ולהעמיד את עצמו מעל החוק. ובמצב חירום לאומי, צריך לדעת להתעלות מעל הפוליטיקה הקטנה ולצערי כחול לבן לא עושה זאת.

  אהבתי

 4. אורי יקר, לבי אתך מאכזבתך מבוגי והתנהלותו, אבל יותר מכך,,, לבי אתך על מכתב הפרישה שלך מתל"מ. הקונגלומרט המוזר הזה המכונה כחול לבן הוא לענ"ד ההונאה הפוליטית הגדולה ביותר בפוליטיקה הישראלית של השנים האחרונות. הדבר הזה לא יכול להחזיק מים כיוון שיש בו ערבוב דעות מהקצה אל הקצה. זה לא פלורליזם, זה בלוף!!! אני שמח שעזרת עוז למהלך המוסרי והערכי שעשית. זהו מופת פוליטי ואזרחי ועל כך אתה צריך להיות גאה. הצלחה וכל טוב לך בהמשך דרכך הפוליטית.

  אהבתי

 5. שלום אורי
  מלוא הערכתי לך על דבקות בעקרונות.
  אמשיך לקרוא בעניין את דברי הטעם שאתה מפרסם.
  בברכה
  אליעזר יפה

  אהבתי

 6. אורי שלום,
  אינינו מכירים זה את זה למרות שזכור לי, ואני חייב לומר במעומעם משהו, כי הינך איש עקרונות, בעל ערכים , בנושא ההתיישבות והמוסר.
  גדלתי בבית לאומי. כבן יחיד, להורים שורדי יש שואה.
  כיום הנני כבר בגיל המסוכן,גיל שנחשפתי לו בעקבות הקורונה.
  התלבטתי רבות למי להצביע בבחירות האחרונות, שלושתם,
  בסופו של דבר הצבעתי לליכוד, למרות, ואני חייב לומר זאת בהגינות , לחץ בלתי מתפשר מצד חלק גדול ממשפחתי, להצביע כחול לבן.
  חלקם,בבניי משפחתי פנו לשמאל.
  חלקם הארי התקשו עם התנהלותו של נתניהו.
  גם אני.
  אני מציין התנהלותו, שכן מבחינתי התנהלותו המוסרית, והקצבתו מבחינת התבטאויותיו כלפיי יריבים פוליטיים אינה לטעמי.בלשון המעטה. ואוסיף, בכל כתביי האישום, דווקא, המתנות, שמפניות וסיגרים וכוליי הכי צורמת כרגע בעיניי.
  פרשת וואלה, ממה שקראתי פחות חשובה בעיניי, ואיני יודע אם הינה שוחד,אבל ממנהיג נדרש צניעות.
  הייתי מגדיר עצמי כמקורב מאד לנשיא , לבני בגין, ב היביטים מסויימים גם חברו אישית לדן מרידור, ואנו נפגשים מידיי פעם , כמו עם הנשיא, שסייעתי לו על בסיס הערכה אישית וחברות אישית שנרקמה בינינו מתחילת דרכו הפוליטית.
  איני מכיר את בוגי יעלון אישית אך הערכתי אותו מאד עם הצטרפותו לליכוד.
  ראיתי בו אדם מוסרי וערכי ,אידיאולוג , שצמח בערוגה שונה משלי ושיוכל בעתיד להנהיג את תנועתי ומדינית על בסיס אידיאולוגי ומוסרי.
  כשפרש מתנועתי, הצטערתי מאד.
  התלבטתי אם להצביע, כן ובעיקר עבורו לכחול לבן.
  אבל… בסופו של דבר.התאכזבתי מרות.
  אין בי שנאה לערבי כערבי.
  גדלתי על שם ירווה לו בשפע ואושר בן ערב, בן נצרת ובני.
  אבל , בימים הללו, משבר בריאותי, כלכלי,כלל עולמי, וישראלי, שעדיין אינינו יודעים כיצד יסתיים לא ציפיתי מי עלון, שיפר הבטחתו לבוחריו,זהו מבחנו של מנהיג, בהתלבטות בין האישי ללאומי.
  לו היו טיבי ויאזבק ועופר כסיך,מכירים במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, מגנים את הטרור, ונמנעים מתביעתם לזכות השיבה, אין לי בעיה עימם.
  כאן יעלון הצטרף בהעדפותיו, לאלו המוכנים להרוס את מדינת ישראל, לאלו שאינם רואים במדינת ישראל כמדינה לגיטימית יהודית ודמוקרטית.
  ציפיתי מיעלון להנהלות אחרת.
  לא הצבעתי כאמור לכחול לבן, שכן ובעיקר, איני רואה במפלגות מרכז לדורותיהם, תנועות המסוגלות להוביל באחדות, שכן הם , העבר הוכיח, במדינה כמו מדינת ישראל, קרועות בעצמם, ולא מקרי הוא שהתפרקו לרסיסים לאחר זמן מה.
  מבוגר ציפיתי ליותר

  אהבתי

 7. מזדהה עם דבריך,אורי.
  הדרך השלישית
  בנתונים הקיימים,רק בממשלת איחוד, נוכל למנוע המשך דרכו הקטסטרופלית של ביבי…
  איתן סט

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s