הרע במיעוטו

"כחול לבן" סיימה את הבחירות בהישג משמעותי, אך לא בניצחון. אם לדבר במונחים צבאיים, היא הצליחה בקרב הבלימה אך כשלה בקרב ההבקעה.

ההצלחה בקרב הבלימה, הייתה סיכול המגמה של נתניהו – הקמת ממשלת חסינות שתעמיד אותו מעל החוק ותאפשר לו לחוקק חוקים שיקבעו את מעמדו כמי שעומד מעל החוק. זו הצלחה חשובה מאוד.

הכישלון בקרב ההבקעה, הוא בכך שכחול לבן אינה יכולה להקים ממשלה בהנהגתה – לא ממשלת אחדות בהובלתה ולא ממשלה צרה. הניצחון בקרב ההבקעה היה אפשרי. מה שנדרש כדי להשיגו, הוא להעביר את מצביעי הליכוד והימין "הרך" שנשארו בבית או הלכו לים, להצביע לכחול לבן בבחירות. כחול לבן כשלה בהחלטות שהרחיקו ממנה את הציבור שיכול היה לתת לה את השלטון – ברוטציה עם יאיר לפיד, בסיסמה האוקסימורונית "ממשלת אחדות חילונית", בשיתוף איימן עודה בהפגנה נגד השחיתות ועוד.

משלא השיגה את הניצחון המיוחל, אין בידי כחול לבן האפשרות לממש את ייעודה ולהקים ממשלה ציונית – ממלכתית – דמוקרטית, שתאחד את העם, תשקם את ההסכמה הלאומית הרחבה ותהווה משקל נגד למגמות הצנטריפוגליות של קרע הולך ומעמיק בעם ופילוגו לשני מחנות קיצוניים, הולכים ומקצינים.

כחול לבן התחייבה להקים ממשלת אחדות לאומית עם הליכוד, ללא נתניהו. אין לכחול לבן דרך לקיים את הבטחת הבחירות הזאת. הדרך היחידה לממשלת אחדות היא עם נתניהו. הברירה של כחול לבן היא להפר את הבטחתה להקים ממשלת אחדות או להפר את הבטחתה להקים ממשלה ללא נתניהו. מה עושים בבחירה בין האפשרויות הרעות הללו? פועלים בהתאם לאתוס העליון של כחול לבן: ישראל לפני הכל. כלומר, מה מחייב השיקול הלאומי.

פחות משבוע עד תום המנדט של גנץ להרכבת הממשלה, עומדות בפני כחול לבן שלוש אפשרויות גרועות מאוד:
א. ממשלת מיעוט הנסמכת על תמיכה מבחוץ של הרשימה המשותפת.
ב. ממשלת אחדות רוטציונית עם נתניהו.
ג. סיבוב בחירות שלישי.

ממשלת מיעוט – זו האופציה הגרועה מכל. היא פסולה מבחינה ערכית ופוליטית. כדי לקיים קואליציה יש צורך ברמה מינימלית של הסכמה. אין ולא יכולה להיות הסכמה כזאת בין מפלגה ציונית למפלגה השוללת את זכות קיומה של מדינת ישראל ותומכת באויביה. אם מישהו היה זקוק לתזכורת, הוא קיבל אותה השבוע.

ממשלת אחדות – בעיקרון, ממשלת אחדות היא הפתרון הראוי והרצוי. ממשלת אחדות עם נתניהו בעייתית מאוד, לנוכח התנהלותו מאז הבחירות, נוכח הגברת המתקפה על מדינת החוק ובעיקר, לנוכח העובדה שכנראה בעוד שבועות אחדים יוגש נגדו כתב אישום.

סיבוב שלישי – המשך שיתוק המדינה בכל התחומים, בזבוז אדיר של כספים, שחיקה באמון הציבור בדמוקרטיה.

שלוש אפשרויות גרועות, אך אין אפשרות רביעית. יש לבחור בין שלושתן את הרע במיעוטו.

הייתי תומך בסיבוב שלישי, אילו הערכתי שיביא להכרעה כלשהי. אך כנראה שסיבוב שלישי יביא אותנו שוב בדיוק לאותה דילמה, כולל האופציה לסיבוב רביעי. כדי לשנות את התוצאה, על כחול לבן למשוך מספר מנדטים מן הליכוד והימין הרך אליה. אבל אף אחד מהציבור לא יעבור לכחול, כאשר הליכוד יציג מבוקר עד ערב את תמונת הניצחון שלו – גנץ בפגישת מו"מ עם עודה וטיבי. אם כך, עדיף לחתוך עכשיו. ולכן, על כחול לבן לבחור בין שתי האפשרויות האחרות.

כאמור, ממשלת מיעוט פסולה בעיניי באופן עקרוני. האופציה הזאת כוללת בתוכה גם את הרע בשתי האופציות האחרות. ממשלה כזאת תתרסק אחרי מטח הרקטות הראשון מעזה. כך, שנגיע מהר מאוד לבחירות. ובבחירות כאלו, הציבור יעניש את מי שהקים ממשלה כזו, ונתניהו ינצח בגדול עם קואליציית החסינות.

לכן, במצב שנוצר, מבין שלוש האפשרויות, הרע במיעוטו הוא ממשלת אחדות רוטציונית עם נתניהו. כחול לבן טעתה כאשר דחתה עד כה את מתווה הנשיא. היא בזבזה זמן רב מדי על הפנטזיה ההזויה של ממשלת מיעוט. כעת, במעט הזמן שנותר, על כחול לבן לנהל מו"מ מהיר עם הליכוד, על הקמת ממשלת אחדות. ממשלת אחדות – לא בכל מחיר, לא כעלה תאנה לממשלת החסינות. במו"מ היה יהיה על כחול לבן לחתור להישגים מקסימליים. אך יהיה עליה גם להתפשר.

* "חדשות בן עזר"

5 מחשבות על “הרע במיעוטו

  1. אורי כרגע מדבריםעל ממשלה התמיכת ה"משוטפת"
    דבר שהוא אביאבות התומאה
    יש לי שאלה בוגי ותל"ם יפרדו נ"כחול חבן" או שהכיסא ליפני הכל?

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s