ומתוק האור בעיניים / ששי קשת

פינתי השבועית ברדיוטק, 21.11.22

את פינתנו הקודמת הקדשנו לרחל שפירא, עם ההכרזה על זכייתה בעיטור הנשיא. גם היום נאזין לשיר של רחל שפירא, אולם הפעם לא היא כלת השמחה, אלא מבצע השיר, הזמר והשחקן ששי קשת, שביום חמישי הקרוב ימלאו לו 75.

מזה עשרות שנים מזוהה קשת עם מוסיקה אמנותית, שירי תיאטרון, שירה מולחנת, חזנות, שירי מחזות זמר, שירה ביידיש וכד'. אולם בראשית דרכו הוא היה כוכב פופ, מהפופולריים בארץ, "אליל הנוער". השיר שנאזין לו היום הוא להיטו הגדול ביותר באותה תקופה, משנת 1971, "ומתוק האור בעיניים".

ששון קוסובסקי נולד וגדל בקיבוץ גליל ים. שירת בלהקת הנח"ל, לצד שלום חנוך, טוביה צפיר, שולה חן, חנן יובל מנחם זילברמן ואחרים, והיה מסולני הלהקה.

עם שחרורו היה חבר ב"להקת פיקוד דיזנגוף" ופתח בקריירת סולו מצליחה מאוד לצד קריירה כשחקן קולנוע ותיאטרון. הוא השתתף בסרט "נורית", 1972, לצד יונה אליאן. בסצנת מיטה משותפת להם בסרט הם היו לזוג, נישאו וחיים יחד כבר חמישים שנה.

ב-1970 הוציא קשת את תקליטו הראשון: "ששי קשת", שזכה להצלחה רבה והיה לאלבום זהב. בין הלהיטים הבולטים בו, "פנקס הקטן", שאותו השמענו כאן בפינה, "ותבוא עליכם הברכה" ועוד.

כעבור שנה הוא הופיע בפסטיבל הזמר והפזמון עם שירו "ומתוק האור בעיניים" שזכה במקום השני. באותה שנה הוא זכה בתואר זמר השנה במצעד השנתי ב"גל הקל" של קול ישראל; שמה של רשת ב' לפני הקמת רשת ג'. ב-1974 הוא זכה במקום הראשון בפסטיבל שירי הילדים בשירו "שובב עם לב זהב". הוא זכה במקום הראשון גם בפסטיבל הזמר החסידי, בשירו "שישו ושמחו" והשתתף בפסטיבל הזמר המזרחי בשיר "בואו ונשיר אחים".

בשלב מוקדם יחסית מיצה ששי קשת את סצנת הפסטיבלים, כוכבות הפופ ואלילות הנוער ולצד המשך הקריירה כשחקן וכמנהל האמנותי של תיאטרון "יידישפיל" הקריירה המוסיקלית שלו התמקדה במוסיקה אמנותית. בין השאר הוא הציג מופע יחיד של שירי סרטים מתורגמים לעברית, הוציא עם אריק רודיך תקליט שירי משוררים, הוציא תקליט זמירות וחזנות "פתח לנו שער", השתתף ביצירה המוסיקלית תיאטרלית "יריד המזרח" משירי חיים גורי ועוד. כל זאת לצד השתתפות כשחקן בסרטים, מחזות ומחזות זמר בעברית וביידיש. בימים אלה הוא משתתף במחזמר "לא רק בלונדינית".

לאורך הקריירה הארוכה שלו הוציא ששי קשת עשרות תקליטים, הן תקליטי סולו והן תקליטים בהם השתתף של מחזות זמר, פסי קול של סרטים, פסטיבלים בהם נטל חלק והרכבים בהם השתתף, כולל להקת הנח"ל.

שני השירים המזוהים ביותר עם ששי קשת הם "פנקס הקטן" ו"ומתוק האור בעיניים".

את "ומתוק האור בעיניים" כתבה רחל שפירא, הלחין מוני אמירליו ועיבד משה וילנסקי, לפסטיבל הזמר והפזמון תשל"א, 1971. כאמור, השיר הגיע למקום השני. הוא הגיע למקום הרביעי במצעד הפזמונים השנתי לשנת תשל"א.

רחל שפירא כתבה את השיר בהשראת פסוק מפרק יא במגילת קהלת: "וּמָתוֹק הָאוֹר, וְטוֹב לַעֵינַיִם לִרְאוֹת אֶת הַשָּׁמֶשׁ". איזה פסוק נפלא! מָתוֹק הָאוֹר! מהו האור? מה שאנו רואים. מה שאנו רואים הוא טוב, כלומר העולם הוא יפה, הוא טוב, הוא מתוק. בפרקים הראשונים של המגילה, הלין קהלת כמה משעמם תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ. והנה, כאן הוא ממליץ לנו לפקוח עיניים, להביט בעולם, ולראות שהחיים יפים.

ברוח הפסוק, גם השיר אופטימי מאוד. הוא מלא תקווה, מלא אמונה וביטחון עצמי – הן תוכל לקום וללכת, דבר מה קורא בך ללכת, געגועיך הם לך כנפיים ומתוק האור בעיניים. וכך גם בבתים האחרים נמשכת התכונה הנמרצת הזאת והקריאה לאדם לקום וללכת בעקבות לבו, ללא חשש, כי הדרך כאן לרגלך, הארץ באה אליך, השמש והרוח בעורקיך כיין. השיר קורא לו לפקוח עיניים ולראות את יפי העולם, את הסירות השטות במים ואת העפיפונים העפים בשמים, שמסמלים את שבירת הגבולות במרחב ובגובה; לא תדע שובע, המרחק והגובה. שום דבר לא יעצור אותך. שום דבר לא יתיש אותך. לא עייפו ידיך לנוגע ועיניך לא עייפו לתמוה וחלומותיך בהירים שבעתיים. כל בית הוא בן ארבע שורות וכל בית מסתיים בשורה "ומתוק האור בעיניים". הבית הראשון הוא גם הפזמון החוזר. אקרא את הבית האחרון: "אי בזה ביתך ושדותיך / אי בזה כל אהבותיך / טעם הזמר שלא שרת עדיין / ומתוק האור בעיניים".

מזל טוב לששי קשת ונאחל לו עוד הרבה שנות יצירה מוצלחות.

הן תוכל לקום וללכת

דבר מה קורא בך ללכת

געגועיך הם לך כנפיים

ומתוק האור בעיניים

דרך דרך כאן לרגליך

ארץ ארץ באה אליך

שמש ורוח בעורקיך כיין

ומתוק האור בעיניים

הן תוכל לקום…

ראה סירות שטות על המים

ועפיפונים בשמיים

לא תדע שובע

המרחק והגובה

ומתוק האור בעיניים

הן תוכל לקום…

לא עייפו ידייך לנגוע

לא עייפו פניך לתמוה

חלומותיך בהירים שבעתיים

ומתוק האור בעיניים

הן תוכל לקום…

אי בזה ביתך ושדותיך

איי בזה כל אהבותיך

טעם הזמר שלא שרת עדיין

ומתוק האור בעיניים.

מחשבה אחת על “ומתוק האור בעיניים / ששי קשת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s