יש לי אהבה פשוטה / צמד הפרברים

פינתי השבועית ברדיוטק, 30.5.22

בבחירות המהפך של 1977, הופיע זמריר הבחירות הראשון בישראל בשידורי תעמולת הבחירות בטלוויזיה. הטלוויזיה הישראלית כללה ערוץ אחד בלבד, מדורת השבט, ושידורי התעמולה היו ההצגה הטובה בעיר, שמשכה כמעט 100% רייטינג, והשידורים של הערב עצבו את סדר היום התקשורתי של מחר.

הזמריר היה של הליכוד – פרפרזה לשירם של צמד הפרברים "יש לי אהבה פשוטה". השיר המקורי בנוי מבתים שבהם הדובר מסביר שאין לו ואין לו ואין לו, בעצם אין לו מה להציע לה, אך בפזמון הוא מציע לה דבר גדול יותר מכל מה שאין לו – אהבה פשוטה. הזמריר בנוי באותה צורה. הבתים בנויים משורות הנפתחות באין לי ואין לי, כאשר חלק מן ה"אין לי" לקוחים מתוך השיר המקורי, כמו "אלף ל"י משכורת", "אין לי ג'וב בכיר" ועוד. והפזמון הוא ההבטחה הגדולה, גדולה וחזקה מכל החסרונות, "אני רוצה, אני יכול ויש לי כוח להחליף מחר את השלטון". וכמובן כל מה ש"אין לי" משויכים לשלטון המסואב שאותו אני רוצה להחליף. ולמחרת המהפך, החלה מערכת הבחירות להסתדרות. שם התשדירים היו רק ברדיו. וגם שם הליכוד השמיע זמריר על אותו שיר, שנפתח במילים "ב-17 במאי נפל המערך, כשלונות שחיתות ו'השיטה' אתו לקח" והפזמון מבטיח להחליף את השלטון גם בהסתדרות, דבר שלא עלה בידו.

איני יודע או איני זוכר האם כותב השיר הגיב על השימוש בשיר, אבל אני בטוח שהוא לא אהב אותו. יעקב שרת היא איש המערך שנולד למפא"י, ואף השתייך לאגף היוני ביותר במפלגה, הרחוק ת"ק פרסה מהליכוד ובגין, שנאבקו נגד המשך שלטון המערך. לפני עשרה ימים יעקב שרת, המכונה קובי, הלך לעולמו בגיל 95.

פעם אחת פגשתי את שרת. היה זה באחד במאי 1995. ביום זה נערך במועדון "צוותא" בת"א כנס היסוד של ארגון "השמאל עם הגולן"; ארגון של אנשי שמאל שנאבקו נגד נסיגה מהגולן ויצאו נגד ממשלת רבין שנשאה ונתנה על נסיגה מהגולן. האולם היה מלא מפה לפה ואנשים נאלצו לשבת על המדרגות במעברים. בין היושבים על המדרגות היה גבר לא צעיר, איש שמאל – ממש לא עם הגולן, שבא להפריע. לאורך כל האירוע הוא קרא קריאות ביניים נגד "מחרחרי המלחמה" שמסרבים לסגת מהגולן ולהביא את השלום. היה זה יעקב שרת, הפובליציסט והפזמונאי, בנו של שר החוץ הראשון וראש הממשלה השני של ישראל, משה שרת.

את דעותיו היוניות של שרת הכרתי שנים רבות קודם, ממאמריו ב"מעריב", שהיו בניגוד לקו הניצי של העיתון. אך לא הכרתי אותו כקיצוני כל כך. מאז הוא הלך והידרדר. לפני 9 חודשים הוקדשה לו כתבת שער במוסף "הארץ". בראיון ארוך מאוד הוא כרת גט כריתות מן הציונות, תקף בחריפות את הציונות ואת מדינת ישראל ואת העוול לערבים מראשית הציונות והתבטא בגזענות כלפי עדות המזרח, עולי חבר המדינות והדתיים. הוא הביע זעזוע מכך שראש ממשלת ישראל חובש כיפה.

אני הצטערתי בעיקר על כך שאומר הדברים הללו הוא בנו של משה שרת, מנהיג ציוני דגול ומראשי נושאי דברה של ישראל בעולם.

זקנתו של יעקב שרת ביישה את בחרותו. ראוי לזכור דווקא את שירותו בהגנה ובבריגדה, את היותו ממייסדי קיבוץ חצרים, את שירותו הדיפלומטי בבריה"מ, את פעילותו בשב"כ וב"נתיב". ומעל הכל – את מפעל חייו בשימור כתבי אביו, פרסום יומניו ומכתביו.

וכאן נזכור בראש ובראשונה את פזמוניו. הוא כתב, בין השאר, את "נגן לי ירדן", "כינרת אחרת", "נמה יפו", "טיול בגליל", "רק חיוך אחד" ועוד. אנו נאזין לשירו "יש לי אהבה פשוטה".

הדובר מסביר לאהובתו שאין לו כישרון אמנותי לחזר אחריה, אין לו משאבים להבטיח לה. יש לו רק דבר אחד להציע לה: "אהבה פשוטה. אותי היא תמלא, גדולה במלוא תבל, ואת כולה אני מקדיש רק לך יומם וליל".

יהי זכרו של יעקב שרת ברוך!

אין לי חרוזים יפים לשיר לך לפזמון

אין לי מיתרים לפרוט לך תחת החלון

אין לי מליצות נאות ללחוש לך באוזנך

אין כישרון אפילו לתאר יופייך.

אין לי בית מהודר ואין מיזוג אוויר

אין חשבון בבנק ולא מגרש קטן בעיר

אין לי אלף ל"י משכורת ואין לי חליפה של חורף

אפילו אין לי דוד עשיר

אך יש לי אהבה פשוטה

אותי היא תמלא גדולה במלוא תבל

כן יש לי אהבה פשוטה

ואת כולה אני רק לך מקדיש יומם וליל.

אין לי מכונית להושיבך בה לצדי

אין לי גם קטנוע אל גבי שתיצמדי

אין לי שום אלבום של אמנות לך להראות

אין לי תקליטים בשביל לשמוע או לרקוד.

אין לי ג'וב בכיר אני אוכל על חשבוני

לא שלחו אותי לחו"ל, נשארתי אלמוני

אין סירה לי בכנרת, אין לי מצלמה של סרט

אין טלוויזיה במעוני.

אך יש לי אהבה פשוטה…

2 מחשבות על “יש לי אהבה פשוטה / צמד הפרברים

  1. יעקבלה שרת נכשל בתקופת עבודתו בשגרירות ישראל בברי"המ, בנפילה לתעלולי הקג"ב, שתיית אלכוהל שלא
    ראויה וסיום לא מתוכנן של עבודתו שם מאחר ולא היה יותר יכול לעסוק במה שבאמת היה דרוש.
    נוותר על הפרטים מחמת שאיננו עוד בינינו.
    איתן

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s