משימה לאומית

בחזון אורטל, אנו מגדירים עצמנו קיבוץ משימתי.

אחת המשימות שנטלנו על עצמנו בעבר הייתה קליטת עליה – קלטנו ארבעה גרעיני עולים וגרעין צבר והפעלנו תכנית בית ראשון במולדת בתקופת העליה הגדולה מחבר המדינות.

אנו עומדים בפתח עליה גדולה מאוקראינה ומרוסיה. הממשלה קיימה השבוע דיון בהיערכות המדינה לתרחיש של 50,000 עולים. אני רואה בכך קוצר רואי והעדר מעוף. אני מאמין שיגיעו מאות אלפי עולים, ולכך יש להיערך.

זהו אתגר ציוני אדיר, משימה לאומית עליונה, שהרי מדינת ישראל, מדינת הלאום של העם היהודי, קיימת בראש ובראשונה כדי להוות בית ומולדת לכל היהודים בעולם ובוודאי – ליהודים במצוקה.

האתגר הלאומי הזה יחייב את מדינת ישראל למתוח את כל יכולותיה, על מנת לעמוד בו בהצלחה. הוא מחייב את הממשלה, את המוסדות הלאומיים, את הרשויות המקומיות, את תנועות ההתיישבות, את המגזר השלישי, את המגזר העסקי, את מוסדות החינוך וההשכלה; הכל צריכים להציב את האתגר הזה בראש מעייניהם.

הדבר נכון גם ליישובים ובוודאי לקיבוץ משימתי כמונו. יש להיערך ולהכין תכניות בנדון כבר עתה, בלי להמתין למועצה או לתנועה. הבעיה העיקרית שלנו היא העדר דיור למשימה הזאת. אולם המחסור בכל המדינה יחייב מתן פתרונות, אם בצורה של קרוונים, מגורונים ואולי אף חזרה לבניה תקציבית, כפי שעשתה ממשלת שמיר ושר השיכון שרון לפני שלושים שנה. אנו הרווחנו מהמבצע הזה את שכונת החורשה.

עלינו לבנות תכניות ולהגיש בקשות לגולניות נוספות או סוגים אחרים של מגורונים, לסמן את המיקום בעבורם (כולל שינויים בתב"ע) ולהיערך לבקשה גם לבניה תקציבית, בתקווה שתיעשה.

יש להציע דיור ואולפן לעברית. במקרה המינימליסטי אורטל תהווה בית ראשון במולדת לעולים רבים ובמקרה הטוב יותר – גם בית קבע.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s