מדרום תיפתח הטובה / להקת פיקוד דרום

פינתי השבועית ברדיוטק, 14.3.22

לפני למעלה מחודש נפטר המלחין, הפזמונאי, העורך המוזיקלי, שדר הרדיו ואספן המוזיקה אברהם זיגמן. בן 72 היה במותו.

אברהם זיגמן נולד וגדל בחיפה. עוד בנעוריו התבלט בכישרונו המוזיקלי כמלחין ומעבד. הוא התחנך בתנועת "השומר הצעיר" ואף שרצה לשרת בלהקה צבאית, הוא קיבל את דין התנועה ויצא עם חבריו לשירות בנח"ל בגרעין של התנועה לקיבוץ נחשון. במהלך השירות, עת שירת בהיאחזות נח"ל שניר, הצטרף לצוות הווי צנחנים, אך שמר על זיקתו לגרעין ולקיבוץ. עם שחרורו הגשים בקיבוץ והיה חבר נחשון.

באותן שנים החל לאמץ אורח חיים דתי. הוא עזב את הקיבוץ ועבר לירושלים והיה לחסיד חב"ד. הוא הקים משפחה בת תשעה ילדים. בניגוד ל"חוזרים בתשובה" אחרים בשנות השבעים, הוא מעולם לא עזב את עולם המוזיקה, והיה חלק ממנו כל ימיו.

מאז 1970 עבד כעורך תכניות מוזיקה ב"קול ישראל", ברשת ג' וברשת ב'. זה היה מקום עבודתו עד צאתו לפנסיה ב-2012. הוא היה אנציקלופדיה מהלכת של הזמר העברי ואספן של הקלטות נדירות. הוא הוביל מספר מיזמי רדיו בתחום הזמר, כמו הסדרה "הלהקות חוזרות" שבה תיאר בפרוטרוט את תולדות הלהקות הצבאיות מיום הקמתן ועד תום עידן הלהקות הצבאיות. מיזם רדיו אחר שלו היה תכניתו "עוד חוזר הניגון" שבה השמיע הקלטות נדירות מתולדות הזמר העברי, אירח אמנים ואיחד הרכבים היסטוריים. במקביל הוא הפיק תקליט משירי יוסף שריג מבית השיטה, חברו למופע "ניחוחות חציר", שנפל במלחמת יום הכיפורים, ומיזמים נוספים הקשורים לזמר העברי. ברדיו הפיק וערך גם תכניות דוקומנטריות לא מוזיקליות. בערוץ שלו ביוטיוב הוא ריכז חלק ניכר מאוסף ההקלטות הנדירות שלו. בשנותיו האחרונות פרסם מאמרים בנושא זמר עברי בטור שלו "עוד חוזר הניגון" באתר ynet. הוא פרסם את הספר "מדרש נעמי" על מקורות ישראל בשירתה של ידידתו נעמי שמר. השם אולי קצת יומרני, כי הוא לא כתב מדרש על שיריה. אולם הוא הציג את שירה כמדרש לפסוקים השזורים בהם. הספר כולל את מילות רבים מאוד משיריה, והפנייה למקורות מהם היא שאבה מילים, פסוקים ורעיונות ששיבצה בשיריה. ספר חובה לאוהבי נעמי שמר ולמי שמתעניינים בתכתובת בין הזמר העברי למקורות הקדומים של היהדות.

בכל אותן שנים אברהם זיגמן הִרְבָּה להלחין ואף לכתוב מילים. כאן בפינה שידרנו את שירו "אלעד ירד אל הירדן". שירים נוספים שלו שנזכיר הם "דרך ארץ השקד", "גשם ראשון", "נחל נערן" ו"כשיבוא המשיח".

השיר שלו נאזין היום הוא "מדרום תפתח הטובה" של להקת פיקוד דרום, שאותו הוא כתב והלחין. השיר היה לשיר הנושא של התכנית "מדרום תפתח הטובה" של להקת פיקוד דרום בשנת 1972. השיר הושמע רבות ברדיו ובטלוויזיה, צעד 11 שבועות במצעד והעפיל אל המקום החמישי. בין חברי הלהקה באותה תקופה – חנה לסלאו, יוריק בן דוד, עירית לביא ואחרים.

ההשראה לשיר היא פרק א בירמיהו, פסוקים יא-יד. "וַיְהִי דְבַר-יְהוָה אֵלַי לֵאמֹר: מָה-אַתָּה רֹאֶה, יִרְמְיָהוּ? וָאֹמַר: מַקֵּל שָׁקֵד אֲנִי רֹאֶה. וַיֹּאמֶר יְהוָה אֵלַי: הֵיטַבְתָּ לִרְאוֹת, כִּי-שֹׁקֵד אֲנִי עַל-דְּבָרִי לַעֲשֹׂתוֹ. וַיְהִי דְבַר-יְהוָה אֵלַי שֵׁנִית לֵאמֹר: מָה אַתָּה רֹאֶה? וָאֹמַר: סִיר נָפוּחַ אֲנִי רֹאֶה, וּפָנָיו מִפְּנֵי צָפוֹנָה. וַיֹּאמֶר יְהוָה אֵלָי: מִצָּפוֹן תִּפָּתַח הָרָעָה עַל כָּל-יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ".

למה להיות שליליים? אומר זיגמן. אם מצפון תפתח הרעה, הרי שמדרום תפתח הטובה. נלך בטוב. מה גם שיש לנו להקת פיקוד דרום, ומה מתאים לה יותר מהכותרת הזאת?

השיר מתכתב לכל אורכו עם נבואת ירמיהו. שלושת הבתים הראשונים נפתחים בשאלה ששאל אלוהים את ירמיהו: "מה אתה רואה"? וההמשך מתחיל ב"אני רואה". בבית הרביעי השאלה אינה מופיעה, אך גם הוא נפתח ב"אני רואה". ומה הוא רואה? את הטוב המופיע מדרום. ירמיהו ראה שקד? גם זיגמן ראה שקד. לא מקל שקד, אלא שקד פורח. והמעוז – הכוונה למעוזים בתעלה, הוא מלון אורח. מה שמזכיר את שירה של חברתו נעמי שמר "בהיאחזות הנח"ל בסיני" – "מי יתנני במדבר מלון אורחים". ההשראה של שניהם היא ירמיהו, שאמר בפרק ט': "מי יתנני במדבר מלון אורחים". וזה סימן של שקט ושלווה, הוא האמין ב-1972, כי מדרום תפתח הטובה. כזכור, שנה לאחר מכן, התגלו השקט והשלווה כמקסם שווא, וגם מדרום, כמו גם מצפון, נפתחה הרעה, ביום הכיפורים. אף שהדבר אינו מוזכר כאן, אני משער שזיגמן רמז גם לסיירת של פיקוד דרום – סיירת שקד. להקת פיקוד דרום שרה גם את השיר "בסיירת שקד". בכל בתי השיר רואה המשורר סימנים של שקט ושלווה מדרום, גם מתעלת סואץ "אני רואה אמת המים, ובה סירות שטות בשניים", וכפי שאנו יודעים, היו אלה סימנים מתעתעים.

למרבה הצער, רצונו של זיגמן להיות נביא נחמה, מתוך התכתבות עם נבואת הזעם של ירמיהו, ואולי כתיקון לאותה נבואה, לא עלה יפה. נבואתו התנפצה מהר מאוד אל סלע המציאות האכזרית של מלחמת יום הכיפורים. אך השיר כשלעצמו – שיר יפה, וראוי להשמיע אותו לזכרו של אברהם זיגמן. וגם אני, איש הצפון, המאמין שמצפון תפתח הטובה, מפרגן לאחינו הדרומיים את השיר הזה.

מה אתה רואה?

מה אתה רואה?

אני רואה שקד פורח

והמעוז מלון אורח

וזה סימן של שקט ושלוה

כי מדרום תפתח הטובה.

מה אתה רואה?

מה אתה רואה?

אני רואה אמת המים

ובה שטות סירות בשתיים

וזה סימן של שקט ושלוה

כי מדרום תפתח הטובה.

מה אתה רואה?

מה אתה רואה?

אני רואה ציפור ברוח

בין החומות לה קן בטוח

וזה סימן של שקט ושלוה

כי מדרום תפתח הטובה.

אני רואה אמת המים

ובה סירות שטות בשתיים

וזה סימן של שקט ושלוה

כי מדרום תפתח הטובה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s