אמון ברופא

כאשר אני חולה או פצוע אני הולך לרופא. כך עושים כולנו. סביר להניח שגם אתה נוהג כך. אם הבן שלך ייפול ויפתח את הראש, אני בטוח שתסור עמו למרפאה הקרובה, שהרופא והאחות יטפלו בו.

למה אני סומך על הרופא? לא בטוח שהוא חכם ממני. אין ספק שבתחומי ידע מסוימים אני עולה עליו. אבל הוא למד רפואה, מבין ברפואה והוא חלק מצוות מקצועי של רופאים ואחיות, ויש לו גב של מערכת גדולה וחזקה של רופאים ומומחים. אני סומך עליהם.

איננו אומרים אמן על כל מילה שכל רופא אומר. לעתים אנו לוקחים חוות דעת שניה או שלישית. אבל ממי אנו מבקשים חוות דעת נוספת? לא מאיזה פוסט שקראנו בפייסבוק, אלא מרופא אחר, מומחה בתחום, נחשב יותר.

אז מה השתבש, שרבים בתוכנו, נוהגים אחרת כאשר מדובר בחיסונים? למה בנושא החיסונים גורמים מסוימים הצליחו לערער בקרבנו את האמון ברפואה ובמדע?

****

נכון, מתנגדי החיסונים מנפנפים בכך שיש גם רופאים המתנגדים לחיסונים (למרות שברוב המקרים התברר שהדברים הוצצאו מהקשרם, ושהתנגדות נקודתית של רופא להחלטה זו או אחרת צבעה אותו כביכול כמתנגד חיסונים והוא מיהר להתנער מהשימוש שנעשה בדבריו). אבל על כל רופא שמתנגד לחיסונים, יש אלף רופאים התומכים בהם.

יכול להיות שהאחד צודק והאלף טועים. היו דברים מעולם. אבל איזה כלים יש לאדם כמוני, הדיוט בענייני רפואה, ללכת אחרי האחד ולא אחרי האלף? מה גם שהאלף מתבססים על נתונים אמפיריים ממיליוני חיסונים בארץ ועוד מיליונים רבים בעולם. הרי אנו רואים שכמעט כל החולים במצב קשה הם לא מחוסנים. ואילו המתנגדים אינם מתבססים על נתונים, אלא מפיצים פייק ניוז וקונספירציות.

הקונספירציה החביבה, היא שכל החיסונים הם תרמית של חברות התרופות ונועדה אך ורק לשרת את האינטרס העסקי של רודפי הבצע. כל הגישה הקונספירטיבית הזאת, המייחסת לזולת זדון כזה ומביטה על העולם במשקפיים של תאוריות קשר, מסוכנת, כי היא מערערת את האמון הבסיסי בין אנשים, שעליו מושתתת חברה. באמת, אתם מאמינים שכל חברות התרופות בעולם המציאו חיסון מזיק שעלול להמיט אסון על האנושות למען בצע כסף? ושכל עולם הרפואה והמדע נותן לזה יד?

מספרים לנו ששרון אלרועי-פרייס ובכירים אחדים ממשרד הבריאות ממומנים בידי חברת "פייזר". זהו שקר וכזב. פשוט, השמצה גסה. אבל כל משרדי הבריאות בכל מדינות העולם ללא יוצא מן הכלל, קוראים להתחסן. כולם ממומנים בידי חברות התרופות? כל קופות החולים בישראל קוראים להתחסן, כולם ממומנים בידי "פייזר"? הצט"ם, צוות טיפול במגיפות, שבו עשרות הרופאים המובילים בתחום ובהם האפידמיולוגים המובילים בישראל, הוא שקיבל, תמיד כמעט פה אחד, את ההמלצות על החיסונים. האם כולם משקרים לנו תמורת בצע כסף; שוחד מחברות התרופות? באמת, אפשר להאמין לזה? (אגב, דוגמית לתעמולת הכזב של מכחישי הקורונה – הניסיון להגחיך את הצט"ם, בטענה שיושבים בו וטרינרים ודובר. הדובר אינו בעל זכות הצבעה. הוא יושב שם בהקשר של הנגשת המידע לציבור. ושני הווטרינרים חברים בצוות, כיוון שחלק ניכר מן המגפות נובע ממחלות של בעלי חיים שעוברים לבני אדם). וכאשר מדובר בחיסוני ילדים, בנוסף לצט"ם התקבלה המלצה של איגוד רופאי הילדים, ומפי כל הטובים שבין רופאי הילדים. האם רופאי הילדים, שאנו בוטחים בהם ומאמינים להם כאשר הם מטפלים בילדינו כשהם חולים, הם שרלטנים חסרי מצפון שרוצים לפגוע בילדינו כי "פייזר" משחדת אותם? באמת, אפשר להאמין לזה? אני באמת לא מבין איך אנשים יכולים לחיות עם השקפת עולם פסימית כל כך, בכזה חוסר אמון בבני אדם.

****

מתנגדי החיסונים מדברים בשם זכותו של אדם על גופו. אין בישראל כפיית חיסונים ואין כמעט קריאות לכפיה כזאת. מי שאינו רוצה, אינו מתחסן.

אבל כן, יש הפעלת לחץ להתחסן ובצדק. יש תעמולה והסברה חזקים מאוד הקוראת לנשים לבצע בדיקות לסרטן השד. אולם אישה שבוחרת לא להיבדק, מסכנת רק את עצמה. חולה לב, חולה כליות, חולה סוכרת, חולה סרטן – אם הם בוחרים לוותר על טיפול, הם פוגעים בעצמם. כאשר מדובר במגיפה, זה סיפור אחר. כאן יש גם מילים שקצת שכחנו: הזולת, הציבור, הכלל, האחר. כאן יש גם ערכים שכדאי לרענן כמו: ערבות הדדית, מחויבות, אחריות, רעות.

****

 בימים האחרונים אני שומע טיעון חדש. יש תרופה נגד קורונה, אז בשביל מה להתחסן.

ואני תמה – למה לחלות ולקחת תרופה כדי להחלים, אם אפשר לקחת חיסון ולא לחלות כלל. ועוד אני תמה – למה להאמין לתרופות? הרי הן יוצרו בידי אותן חברות ואושרו בידי אותו FDA, אותו ארגון הבריאות העולמי ואותו משרד הבריאות, כמו החיסונים.

****

אשרינו, מה טוב חלקנו, שזכינו ואנו חיים בעידן המדע, הטכנולוגיה, הרפואה, הרפואה המונעת. כדי לדמיין קורונה כזו בימים אחרים, כדאי לעלעל בדפי ההיסטוריה ולקרוא על המגיפה השחורה באירופה במאה ה-14, ואפילו על השפעת הספרדית לפני מאה שנה בלבד.

ואנו נפנה עורף למדע ולרפואה, כי קראנו איזה פוסט?

* "שישי בגולן"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s