הנדבך הראשון של השידרה המזרחית

ממשלת ישראל אישרה פה אחד תכנית לאומית לפיתוח רבתי של הגולן ולהכפלה של מספר התושבים היהודים בו, באמצעות הגדלה דרמטית של קצרין, הקמת שני יישובים חדשים וצמיחה מקסימלית של היישובים הקיימים. זו החלטה דרמטית, היוזמה הציונית החשובה ביותר של ממשלות ישראל בעשרות השנים האחרונות. משמעותה האסטרטגית – יצירת מסה קריטית של תושבים בגולן שתסכל סופית כל מחשבה על נסיגה מהגולן, חלילה.

העובדה שההחלטה הזו התקבלה פה אחד, כולל תמיכה של מרצ ושל מרב מיכאלי, הייתה משמחת במיוחד. הקונצנזוס מקיר אל קיר סביב ההתיישבות בגולן, הוא הישג אדיר של 55 שנות מפעל ההתיישבות הציוני בגולן.

ההחלטה ההיסטורית הזו חשובה מאוד בפני עצמה, אך מן הראוי שתהיה הנדבך הראשון למהלך אסטרטגי לאומי גדול ורחב יותר – בניין השדרה המזרחית של ארץ ישראל. היום מרוכזת מרבית האוכלוסיה הישראלית בשידרה המערבית של הארץ, במישור החוף ובעיקר במרכז מישור החוף. על פי התחזיות הדמוגרפיות, בשנת המאה למדינת ישראל, בעוד 26 שנים, מדינת ישראל תמנה 20 מיליון תושבים. זאת, בלי לקחת בחשבון אפשרות של עליה גדולה, בין אם בשל עליית האנטישמיות באירופה וארה"ב ובין אם מסיבות פוזיטיביות של דחף ציוני לארץ ישראל. המשך המגמה של התקבצות והצטופפות עם הגב לים, היא סכנה אקולוגית וביטחונית. מן הראוי להוציא מן הנפטלין את תכניתו מרחיקת הראות של פרופ' אברהם וכמן מלפני כמעט יובל שנים – תכנית השדרה הכפולה.

תכנית השידרה הכפולה היא תכנית שאפתנית, לפיזור האוכלוסיה היהודית בארץ ישראל בשתי שדרות – השידרה המערבית, שבלאו הכי היא מאוכלסת ביהודים, והשידרה המזרחית. הכוונה היא ליצור תכנית אב, משימה לאומית ראשונה במעלה, לריבונות ישראלית ופיתוח התיישבותי מאסיבי של כל השטח שבין החרמון לאילת. המטרה הייתה ליצור מציאות שבה רבע מן הציבור היהודי בישראל חי בשידרה המזרחית. התכנית הזו נחוצה היום יותר מתמיד. השדרה המזרחית, מהחרמון, דרך הגולן והגליל המזרחי, עמק הירדן ועמק המעיינות, בקעת הירדן, ים המלח והערבה בואכה אילת ראויה לתנופת פיתוח, ברוח התכנית הלאומית לפיתוח הגולן.

בראש סדר העדיפויות ניצבת בקעת הירדן, שלאחר 55 שנות התיישבות, ההתיישבות היהודית בה דלילה ביותר וחלקים ממנה הולכים ונתפסים באופן בלתי חוקי בידי פלשתינאים המשתלטים עליהם. "בקעת הירדן במובן הרחב ביותר של המושג", כפי שהגדיר אותה יצחק רבין בנאומו האחרון בכנסת חודש לפני הירצחו, שבו הציג את מורשתו המדינה, היא הערובה לעומק אסטרטגי למדינת ישראל, כך שנהר הירדן יהיה גבולה המזרחי. ריבונות ישראלית על בקעת הירדן רבתי והתיישבות גדולה במרחביה, תאפשר לישראל פשרה טריטוריאלית שבה האזורים המאוכלסים בצפיפות פלשתינאים יהיו שטח מפורז בריבונות ירדנית-פלשתינאית, ותסיר את האיום הדמוגרפי על הרוב היהודי בישראל.

 לפני שנתיים החמצנו הזדמנות פז להחלת הריבונות הישראלית על בקעת הירדן בתמיכה אמריקאית. אני מאמין בהכרח של ריבונות ישראל על הבקעה, אך לא פחות חשובה מן הריבונות היא ההתיישבות הנותנת תוקף לריבונות. הרי ראינו איך ממשלות ישראליות ניסו למסור את הגולן לאויב הסורי גם לאחר שהוחלה עליו הריבונות. כעת, לאחר שהממשלה קיבלה את ההחלטה על פיתוח הגולן, ומשרדי הממשלה, המועצה האזורית גולן והמועצה המקומית קצרין, החטיבה להתיישבות ושאר הגורמים הרלוונטיים יסתערו על הגשמתה בשטח, מן הראוי שהממשלה תתפנה לתכנית דומה בבקעת הירדן. יש להפוך את מעלה אפרים לעיר ואם בישראל, להקים יישובים חדשים בבקעה, והלוואי שיהיו בתוכם גם קיבוצים, ולחזק ולהרחיב את היישובים הקיימים.

תכנית לאומית כזו, מחייבת שדרוג מהפכני של התשתיות. מן הראוי להפוך את כביש 90, כביש השדרה המזרחית, לכביש חוצה ישראל המזרחי, המקביל לכביש 6.

****

ובעניין אחר – במאמרו "חיפוש אחר תכנית מתאר" כתב מוקי צור: "את שרידי ההבטחה למדינת רווחה אנו רואים בגולן, ביהודה ושומרון. לא בגליל ובנגב".

לאחר 38 שנים בגולן אשמח לקבל ממוקי פירוט, מה בדיוק ניתן לי מהמדינה, שאינו ניתן לחבר עין גב, למשל.

* "זמן קיבוץ"

2 מחשבות על “הנדבך הראשון של השידרה המזרחית

 1. יש תכנית ברדיו זנקראת "הכול דיבורים,"
  לממשלה שאין בה אנשי ביצוע אין כושר ביצוע.. השרים ברובם לא עשו זום דבר בחייהם פרט לדבר..
  תמנה שם אחד של שר ⁦אחד Xפרט לבנט שעשה משהו בחייו. הורוביץ? מיכאלי?לפיד? ליברמן? ששא ביטון? מי?

  אהבתי

  • זאת תגובה שכל כולה פוזיציה. התקבלה החלטה היסטורית, חסרת תקדים. אתה תראה איזו מהפכה היא תעשה. וכבר אתן לך דוגמה אחת – משרד התקשורת. אחרי עשור של אפס מעשה, שהמשרד עסק כל כולו בנושאים שעכשיו נדונים בבית המשפט, יועז הנדל עשה בחודשים הללו יותר ממה שנעשה במשרד בעשר שנים. ישראל הייתה במקום המאה בפריסת הסיבים. היום היא הראשונה בעולם בקצב הפריסה ובקרוב תהיה בצמרת העולמית של הפריסה בפועל. כך יהיה גם בנושאים האחרים. כאשר יש ממשלה שהווקטור שלה הוא האינטרס של המדינה ולא האינטרס של אדם אחד, שהוא אדם בעייתי מאוד בלשון המעטה – חזקה עליה שבכל תחומי החיים היא תיטיב עשות הרבה יותר מקודמתה. אגב, יש בממשלה שרים מנוסים כמו סער, ליברמן, אלקין, שקד, גנץ ואחרים. אבל גם הלא מנוסים יצליחו, ויש להם צוותי עבודה מקצועיים וטובים. אם תביט במציאות באופן אובייקטיבי, אני בטוח שגם אתה תראה זאת.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s