מפעל חיים

אין עוד אדם באורטל, המזוהה עם תחום אורטלי כלשהו, קהילתי או עסקי, כפי שאיתן פלג מזוהה עם ענף הבקר. איתן זה הבקר והבקר זה איתן. קשה לדמיין את הבקר ללא איתן כפי שקשה לתאר את איתן ללא הבקר.

איתן הקים את הענף וניהל אותו למעלה מארבעה עשורים. המילה "ניהל" מצמצמת את תיאור עשייתו של איתן בבקר, כי הזהות המוחלטת הזאת היא הרבה מעבר לניהול. זהות ומחויבות ללא גבולות; ימי חול, שבתות וחגים, יום ואם צריך גם לילה, בשרב כבד ובסופות שלגים סוערות; בשנים של שגשוג הענף ובשנים של קושי ומשבר, בהתמודדות עם פגעי טבע, עם טריפות של זאבים, עם טרור חקלאי ועם מדיניות אנטי חקלאית של ממשלות, וכל זאת לאורך עשרות שנים בלי להתעייף ובלי להישבר, בהתמדה, מסירות, חריצות ואכפתיות שאין כדוגמתן.

חשיבות ענף הבקר, מעבר לפרנסת החקלאים והיישובים, ומעבר לסיפוק מזון לאזרחי ישראל, היא גם חשיבות לאומית וביטחונית של פריסה על מרחבים רחבי ידיים ובכך מימוש הריבונות הישראלית על אותם שטחים. השתתפתי השבוע בכנס בנגב, שעסק באובדן הריבונות הישראלית בנגב. אנו חדלנו להתיישב בנגב ואת הוואקום תפסו הבדואים במאות יישובים בלתי חוקיים והפכו את הנגב לשטח אקס-טריטוריאלי, הנשלט בידי כנופיות טרור. חשיבותה הלאומית של החקלאות היא אדירה, ובמשימה הלאומית של שליטה מרחבית מקיפה, אין ערוך לחשיבות הבקר. כך שהתרומה של איתן אינה רק לאורטל, אלא לגולן כולו ולהגשמת הציונות.

בכל פעם שאני פוגש אנשים, לא רק בגולן אלא בכל רחבי הארץ, שיש להם או הייתה להם זיקה כלשהי לענפי הבקר והסוסים, והם שומעים שאני באורטל, הם מיד מדברים על איתן. איתן הוא שם דבר בענף הבקר בארץ. הוא זוכה להערכה רבה ונתפס כסמכות מקצועית ממדרגה ראשונה.

תרומתו של איתן ותרומת ענף הבקר לאורטל, הם גם בתחומי החינוך והתרבות. לאורך השנים, בני נוער רבים עבדו בבקר. לא כולם ידעו להסתגל לתובענות ולדרישות הגבוהות של איתן ולא האריכו ימים בענף, אבל אלה שנשארו בו לאורך שנים, זכו למתנה לחיים; לא רק החוויה הבלתי נשכחת ורכישת הידע המקצועי, אלא בית ספר לערכים של מוסר עבודה, חריצות ואכפתיות. כשעמוס יצא לגיבוש, איתן הבטיח לי שהוא יעבור אותו "בוודאות", והוסיף שמי שעבר בהצלחה את הגיבוש של הבקר, כל גיבוש צה"לי קטן עליו. ואכן, כך היה.

הבקר הוא גם חלק מעולם התרבות באורטל. בעשור הראשון הוא אירח מדי שנה את הרודאו המיתולוגי ביום העצמאות. וכבר שני עשורים הוא מארח את ערב השירה בטו באב, אחד מאירועי השיא בלוח השנה האורטלי.

ועכשיו איתן יוצא לפנסיה. אני שמח שהוא לא נאלץ ללכת הביתה ולהיפרד ממפעל חייו, אלא הוא ינהל את המפטמה. כולנו נרוויח מכך.

תודה, איתן! אני בטוח שאני מבטא בתודה הזאת את כל חברי אורטל. ובהצלחה בניהול המפטמה.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

2 מחשבות על “מפעל חיים

 1. איתן הוא אחיו של אחד ממתיישבי הגולן הראשונים במרום גולן, אורי פלג כיום בבית השיטה.
  איתן תרם הרבה לתחזוקת ופיתוח חניון הזכרון לחללי גדוד סיור 134 בעין זיוון ואפילו לפני כחודש
  יצירת שביל ירידה מחניית הרכב בנגמ"ש והארז שגם במשטח החנייה עצמו הוא עם הטרקטור והכף
  עשה את העבודה לפני כשנתיים.מאחל לו פנסיה מוצלחת והמשך שיתוף פעולה. ממני…… עוד איתן

  Liked by 1 person

  • לא רק זאת, גם זאת… כשסיימתי תפקיד ברמה"ג ועברתי לתפקיד אחר, איתן לקח על עצמו אחריות על השקיית הארז. העמיד עוקב ליד הכביש, משך צינור מים עד העץ וכך דאג לו והשקה אותו עד שחזרתי שוב לרמה"ג, לחט' 7.
   בבית השיטה קראנו לו גיבור ואכן,,, איתן הוא גיבור אמתי !!!
   יישר כח לך איתן על שנות פעילותך בשטח.
   ולך אורי, תודה גדולה על התודות לאיתן, על ההוקרה והפרגון. מגיע לו, לאיתן…

   Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s