עניין של פוזיציה

בעקבות הריאיון ל"הארץ" שבו סיפרה קולט אביטל שהותקפה מינית בידי שמעון פרס, היא קיבלה מכתב נזיפה מענת מאור. "אני ורבים מאוכזבים בענק מתאוות הפרסום שלך".

אילו הטענה הייתה על שהיא מפרסמת את הדברים אחרי מותו של פרס, כשהוא כבר אינו מסוגל להגיב ולהציג את גרסתו, הייתה זו טענה עניינית, ויש כאן בהחלט דילמה מוסרית.

אך הטענה של מאור, לשעבר ח"כית ממרצ, הייתה אחרת לגמרי. "האם לא עומד לנגד עינייך הנזק האדיר מהפרשנות שתיתן רהביליטציה לגנדי ותגרום לפגיעה בתהליך השלום והסכמי אוסלו?"

מסתבר שכפי שפורנוגרפיה היא עניין של גיאוגרפיה, כך המאבק נגד אלימות כלפי נשים ובפרט המאבק נגד פגיעות מיניות, הוא עניין של פוזיציה.

השאלה אינה מה המעשה שנעשה אלא מי האיש שעשה אותו. הלנו הוא אם לצרינו? האם הוא מהמחנה הנכון? כי אם קוראים לו שמעון פרס, יש לאתרג אותו וחלילה לא לפרסם עדויות שעלולות לפגוע במעמדו הקדוש. מה, הוא איזה גינדי?

לשיטתה של מאור, מי שתומכת בתהליך אוסלו – אסור לה להעיד על כך שפרס פגע בה מינית ועליה לקבל זאת באהבה או כקורבן השלום. כי אם היא תפתח את הפה ותעיד, תהיה זו רהביליטציה לגנדי. איך בדיוק? אם פרס פגע מינית, הדבר ממעיט מחומרתם של מעשים כאלה מצד אדם אחר?

לשיטתה, לליכודניקית אסור היה להתלונן על קצב, ואשת ימין – לספר את מעלליו של רחבעם זאבי ולאשת שמאל – להעיד שהותקפה בידי פרס.

עדותה של קולט אביטל קשה מאוד. היא מספרת על כך שהותקפה מינית פעמיים בידי פרס ושהעיתונאית תמר גולן ז"ל סיפרה לה שפרס תקף גם אותה. האם המעשים האלה כשרים אם עשה אותם אדריכל אוסלו?

המעשים הנ"ל אינם מוחקים את פועלו המדיני והביטחוני של פרס, תהיה דעתו הפוליטית של כל אחד על פועלו כאשר תהיה, אך באותה מידה, פועלו של פרס אינו יכול למחוק ואסור שימחק את המעשים הקשים הללו.

* "הזמן הירוק"

מחשבה אחת על “עניין של פוזיציה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s