הדרך לחמישים אלף

במספר מאמרים שפרסמתי לאחרונה הצגתי את האתגר של חמישים אלף תושבים יהודים בגולן עד 2030. יש שני סוגים של תגובות השוללות את האתגר. יש הרואים בי קטן אמונה, שרואה בקטן ולא מבין שזו העת למהפכת התיישבות שתביא לכאן מאות אלפי מתיישבים, בואכה מיליון. ויש הרואים בי פנטזיונר שזורק מספרים דמיוניים. הרי אם ב-54 שנים הגיעו לכאן רק 27,500 איש, על סמך מה אני מאמין שב-9 שנים יבואו לכאן עוד 22,500?

ידידי, אלוף (מיל') גרשון הכהן טוען שיש להוסיף עוד 100,000 תושבים בשנתיים. באותה מידה אפשר לדבר על תוספת מיליון תושבים בחודשיים. אלה מספרים דמיוניים. אפשר להתווכח האם נכון ליישב מאות אלפים איש בגולן, אבל אין טעם בוויכוח על חזון מנותק מן המציאות. לעומת זאת, נכון להתייחס לביקורת מן הכיוון ההפוך, ולטענות שאין אפשרות להגיע ליעד שאני מציג. אני מאמין שהאתגר הזה בידינו.

כדי להתמודד עם הסוגיה, יש להבין קודם כל למה מספר המתיישבים בגולן נמוך כל כך, ביחס לאזורים אחרים כמו למשל יהודה ושומרון. הרי כולנו מכירים את הטענה הזאת. כדי להתמודד אתה, כדאי לבחון אותה באמצעות פילוח יהודה ושומרון לאזורי משנה. היכן מצויים מאות אלפי התושבים הישראלית ביהודה ושומרון? בקרבת גוש דן ובקרבת ירושלים. לעומת זאת, במקומות המרוחקים יותר, כמו בקעת הירדן, המעלות המזרחיים של השומרון, מדבר יהודה וצפון ים המלח, דרום הר חברון – האוכלוסיה הישראלית דלילה מאוד. למה? כי היא מרוחקת מן הערים הגדולות. באר שבע היא עיר גדולה, וגם דימונה וירוחם אינן קטנות, אך המרחבים הגדולים של הנגב דלילים. באילת יש עשרות אלפי ישראלים אך הערבה ריקה. הישראלים אינם נוטים להרחיק נדוד לאזורי הספר המרוחקים ולהתמודד עם הקשיים שכרוכים בחיים בהם. זאת האמת. ולכן, אין סיבה להלקאה העצמית הקיימת לעתים בתוכנו, על שלא הצלחנו להביא את המוני בית ישראל להתיישב בגולן. עלינו לבחון כיצד למרות תנאי הפתיחה האלה, ניתן להגדיל את מספר התושבים בגולן, בלי להפליג לפנטזיות בנות שש ספרות.

הצבת יעדים לא ריאליים אינה מועילה. אולם מתיחת הכוחות להשגת יעד ריאלי – אפשרית. חמישים אלף איש עד 2030 הם יעד ריאלי. לשם כך עלינו, תושבי הגולן, לבחור בצמיחה דמוגרפית מאסיבית ולגייס את הממשלה לתמוך בה.

תנאי הכרחי להצלחה במשימה כזו היא שילוב ידיים של המועצה האזורית גולן והמועצה המקומית קצרין למהלך משותף. היום, למרבה הצער, זה לא קורה. מן הראוי היה להקים מִנְהֶלֶת משותפת לצמיחה דמוגרפית בגולן, של שתי הרשויות.

קצרין, בירת הגולן, היא המוקד המרכזי בהגדלת האוכלוסיה היהודית בגולן. זה ייעודה של קצרין וזו מהותה. היא קמה כדי שתהיה בגולן עיר, שתהיה העוגן המרכזי של האוכלוסיה בגולן. יעד של 20,000 תושבים בקצרין בשנת 2030 הוא יעד שניתן להגיע אליו. תוספת של 19,000 איש למועצה האזורית, גם היא אפשרית.

על המועצה  האזורית, או ליתר דיוק על המנהלת המשותפת לשתי המועצות, לבנות עם כל יישוב תכנית להרחבה. אין לדבר על הכפלה של כל יישוב, כי יש יישובים שהכפלה עלולה לערער את המרקם החברתי ואת דרך החיים שלהם. אבל יש לשבת עם כל יישוב ולבנות אתו תכנית צמיחה דמוגרפית מאתגרת עד 2030. בנוסף לכך, יש להקים בגולן 3-4 יישובים חדשים. רמת טראמפ היא היישוב הראשון אחרי יותר מעשרים שנה, ויש לראות בו סנונית המבשרת את חידוש ההתיישבות החדשה בגולן. יישובים חדשים יוצרים התחדשות שהשפעתה היא על האזור האזור כולו. לאורך כל תולדות ההתיישבות הציונית בא"י – ההתיישבות החדשה יצרה את הניסיונות החברתיים היפים ביותר, והמשך ההתיישבות החדשה בא"י, באזורים חיוניים כמו הנגב והגליל וכמובן הגולן, עשויה להצמיח צורות חיים קהילתיות חדשות וחדשניות. השילוב של קפיצת מדרגה בקצרין, תכנית צמיחה רבתי בכל יישוב והקמת יישובים חדשים, עשויה להביא לעמידה ביעד של חמישים אלף עד 2030 ואולי אף לחצות אותו.

****

בוויכוח על הביצה והתרנגולת בהתיישבות – האם האנשים יביאו תעסוקה או התעסוקה תביא את האנשים, אני מאמין שהאנשים מביאים תעסוקה. כאשר נקלוט מסה של אנשים, יהיו ביניהם יזמים ובעלי עסקים שיספקו עבודה לאנשים נוספים. גידול האוכלוסיה מביא להגדלת כוח הקניה האזורי שתיצור ביקוש לעסקים ושירותים. אך למרות שזו גישתי, לצדה יש מקום גם לפיתוח תעסוקתי כדי לאפשר את הצמיחה. בראש ובראשונה – הקמת אוניברסיטת הגליל. שנית, יש לרתום את הממשלה למתן הטבות ליזמים מן הארץ ומחו"ל שישקיעו בגולן. שלישית, יש לפתח את ההיי-טק בגולן ולקדם את חזון הגליל המזרחי כבירת ייצור המזון-העילי.

אחת התוצאות החיוביות של הקורונה, היא ההכרה בעבודה מרחוק; עבודה מן הבית ועבודה מכל מקום. זאת הזדמנות להתגבר על אחד המוקשים ביישוב הגולן, בעיית התעסוקה. ככל שניתן לעבוד מרחוק, כך המרחק ממרכזי התעסוקה במרכז הארץ נמחק. ברגע שמקום העבודה של אנשים הוא הלפטופ שלהם, אין להם עוד שום מניעה לעבור לספר המרוחק ולהתחבר לאפשרויות הקהילתיות והחינוכיות שהגולן מציע, בלי לחשוש לפרנסתם.

חמישים אלף איש עד 2030. זה חזון בר השגה. הוא בידינו.  

* "שישי בגולן"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s