ערבות הדדית בימי קורונה

שבת בבוקר, יום יפה.

שלוש דפיקות בדלת – ה"רום סרביס" עם הבראנץ' המפנק.

תודה לו' תרבות לענף המזון ולנוער על הצ'ופר.

הטוב הזה מצטרף לשפע המורעף עלינו מראשית הקורונה.

ליצירתיות הממציאה פתרונות הולמים לקיום קהילתיות בעידן האוסר התקהלות. פעם זה הזמר במסכה בפייסבוק ובקבוצות הווטסאפ. פעם זו פעילות הספורט בחנוכה. פעם זו התפילה המרגשת על הדשא ביום כיפור, וטקסי יום הזיכרון והמשואות של יום העצמאות המוסרטים. וכמובן, הפינוקים וההפתעות של ועדת תרבות ושל ענף המזון.

חדר האוכל לא נועד לספק לנו מזון לאכילה בבית, אלא להקהיל אותנו יחד בלב הפועם של הקיבוץ. כאשר אין אפשרות לקיים את מהותו של המוסד – ענף המזון התאים את עצמו למציאות המשתנה, ועבר לספק מזון הביתה. ופתאום, דווקא סיפוק הארוחות הביתה הפך לביטוי קהילתי; לכך שיש מי שחושב עלינו, שאכפת לו מאתנו. ואנו מקבלים בכל ארוחה כזו ד"ש מחדר האוכל הקיבוצי, גם אם באמצעות פעילות המנוגדת למהותו בשגרה. זאת הערבות ההדדית בימי הקורונה.

היה מרשים ומרגש לקרוא במידף שעבר את הרשימה הארוכה של הצוותים והוועדות שפירטה ענבל; העדות לעשיה האינסופית של חברי אורטל, בתוך המציאות שנחתה עלינו השנה. (אגב, תיקון טעות קטנה – לא חגגנו השנה עשור לקבלת השבת, כי אם בת מצווה). כן, זוהי הקהילתיות, זו הקיבוציות, זו האורטליות במיטבה. ויש לנו הרבה במה להתגאות.

****

אחד המיתוסים על הקיבוץ השיתופי, הוא שכיוון שהממסד מארגן את הכל ודואג לכל, לא נותר מקום ליוזמה האישית; הערבות ההדדית באה לידי ביטוי באמצעות המערכת ולא בעזרה הדדית ואכפתיות בין חבר לחבר.

בשבוע שעבר, כשיעל הייתה בבידוד, חשתי עד כמה מופרכת הטענה הזאת. כשבסעודת ליל שבת המשפחתית היינו בדילמה איזו מן החלות, מאפה ידי חברותינו להתפאר, כדאי לבצוע תחילה – האם היה זה משהו "ממסדי"? "מערכתי"? האם העֶרכה המפנקת למבודד שמפיקה ועדת תרבות, מחליפה את החברות והזיקה הבלתי פורמלית בין החברים? ממש לא. להיפך, כאשר הרוח היא של ערבות הדדית, היא מתקיימת הן במערך הממוסד והן באינטראקציה הבין-אישית.

ברשימה הארוכה של הוועדות והצוותים ענבל הזכירה רק את שמות הרכזים, אך אילו הייתה כותבת את שמות כל החברים בצוותים, רוב חברי אורטל היו מוזכרים. רוב חברי אורטל מטים שכם בעשיה התנדבותית למען הכלל. יש פעילים יותר, יש פעילים פחות אך רק בודדים נמצאים מחוץ למעגל העשיה. זאת רוח אורטל והיא באה לידי ביטוי יפה בקורונה.

****

אסיים בסוגיה הנוגעת לתפקידי כדובר מטה קורונה.

חוק הגנת הפרטיות מגן באופן מוחלט על זכותו של כל אזרח לא לשתף במידע על אודותיו. החוק הזה אינו מחייב רק את מוסדות המדינה, אלא גם את מוסדות הקיבוץ.

אם חבר אינו רוצה שנפרסם שהוא בבידוד – לא נפרסם זאת. נקודה. אין על כך ויכוח.

אבל קהילה, בוודאי קהילה קיבוצית קטנה, היא הרבה יותר משפחה מורחבת מאשר מיני-מדינה. ומעבר לזכויות הפרט, יש גם מחויבות של הפרט לקהילה. מחויבות של החבר לחבריו. אסור לפרסם מידע על הפרט ללא הסכמתו, אך מן הראוי שהחבר יבין את החשיבות בפרסום המידע הזה. חשוב שאנשים יידעו שאדם שהם בילו במחיצתו פגש חולה מאומת והוא כעת בבידוד. לא כל שכן, אם יש חולה מאומת בקיבוץ (לשמחתנו לא היה לנו עד כה אף מאומת, אך היה מקרה של חשד כזה, כאשר תושב היה חיובי בבדיקה ראשונה, אך בדיקה חוזרת הייתה שלילית).

אני מקפיד לפרסם בהודעות מטעם המטה את שמות המבודדים. כל פרסום כזה הוא בידיעתו ובהסכמתו של האיש. וכמעט בכל המקרים שיתפנו את החברים. המילה "כמעט" מבטאת את כיבוד הזכות לפרטיות מצדנו, אך גם את חוסר תחושת המחויבות מצד בודדים בתוכנו.

להיות מבודד או חלילה מאומת – זו אינה בושה. אין סיבה להסתיר זאת. ומן הראוי לפרסם זאת, כי הפרסום עשוי לעצור שרשרת הדבקה. וכיוון שבתוך עמנו אנו יושבים… כאשר המידע אינו מופיע בצורה מסודרת, עוף השמיים מעביר את הבשורה בשבילים ובנתיבי הרכיל. וזה פחות נעים.  

****

ובאופן כללי, לסיום – תקופת הקורונה היא מכה, אך אם כבר נגזר עלינו לחוות אותה, זכינו שאנו חווים אותה באורטל.

שבת שלום!

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

2 מחשבות על “ערבות הדדית בימי קורונה

  1. אני חושבת שתחושת הבושה כבר לא מלווה היום לרוב את תחושת האנשים. הדבר היה רלוונטי לתחילתה של התקופה.
    דווקא נראה לי שמי שעוד לא היה בבידוד הפך כבר להיות יוצא דופן
    לגבי רוח ההתנדבות והערבות ההדדית אכן זכיתם, אך גם זה בא לידי ביטוי בכלל החברה הישראלית בעת צרה כמו שאומרים

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s