צרור הערות 2.12.20

* הסכם חודייבה של נתניהו – נתניהו הוכיח בעליל שלחתום אתו על הסכם זה כמו לחתום על הסכם עם ערפאת.

זו לא סתם הפרת הסכם. כמו ערפאת באוסלו, כך נתניהו בממשלת האחדות לא התכוון לרגע לקיים את ההסכם. כבר בשעת החתימה הוא ידע שבכוונתו להפר אותו. כמו ערפאת באוסלו, כך נתניהו בממשלת האחדות חתם על הסכם כתמרון לשעה שנועד לשפר את מצבו לצורך עקיצת השותף להסכם. כאשר נתניהו הבין שאין לו שום דרך להקים ממשלה מלבד ממשלת האחדות ושאם לא יקים ממשלה כזאת הכנסת עשויה לחוקק חקיקה שתמנע ממנו את ראשות הממשלה, הוא חתם על ההסכם. אך כמו ערפאת באוסלו, הייתה זו הונאה.

כחול לבן ידעו עם מי יש להם עסק. הם ידעו שאינם חותמים עם אדם ישר. הם ידעו שאינם חותמים על הסכם עם בן תרבות שמחויב למילתו ולחתימת ידו. הם לא האמינו לנתניהו, שהרוויח את אי האמון בו בחוסר יושר. ולכן, הם עיצבו הסכם מחושק מכל עבר בחישוקים שנועדו לחסום בפני נתניהו את נתיב הבריחה. כל ניסיון שלו לברוח – יעביר אוטומטית את ראשות הממשלה לראש הממשלה החלופי. ואת כל החישוקים הללו הם העבירו בכנסת בחוק יסוד הממשלה. אולם נתניהו ערמומי מהם. הוא חתם על ההסכם ההזוי הזה על כל החישוקים שבו, כי הוא מצא פרצה שכחול לבן לא חשבה עליו – התקציב. כאשר התקציב אינו עובר הכנסת מתפזרת והממשלה הופכת לממשלת מעבר. בהסכם ובחוק היסוד לא נכתב שבמקרה כזה ראשות הממשלה עוברת לראש הממשלה החליפי. פרצה קורצת לגנב, ונתניהו לא העביר את התקציב כדי לגנוב את הרוטציה.

אי העברת תקציב והמשך שיתוק הממשלה, כאשר ישראל נמצאת בעיצומו של משבר כלכלי חברתי מהקשים בתולדותיה, היא פשע נגד כלכלת ישראל. והכל, למען מטרה אישית נכלולית – רק כדי לגנוב את הרוטציה.

הסכם ממשלת האחדות הוא הסכם חודייבה של נתניהו.

* בשל היותו נוכל – למה נתניהו נוהג כפי שהוא נוהג; כפי שאף אדם נורמטיבי אינו מעלה על דעתו להתנהג? כי הוא יכול. ולמה הוא יכול? כי הוא יודע שחסידיו ילכו אתו לכל מעשה נבלה.

למרבה הצער רבים מהם תומכים בו – לא למרות היותו נוכל אלא בשל היותו נוכל.

* אמרתם לנו – הייתי בין פעילי יוזמת-אחדות-לאומית שדחפה להקמת ממשלת האחדות ולפעולתה הייתה השפעה רבה על הקמתה.

רבים רבים יכולים לומר לנו עכשיו: "אמרנו לכם". אכן, אמרתם לנו. אמרתם לנו שנתניהו ירמה ולא יכבד את ההסכם. ניבאתם במדויק את מה שקרה.

אבל האמת היא שלא רק אתם אמרתם לנו. גם אנו אמרנו לעצמנו. אדבר בשם עצמי – אני ידעתי שאין לנתניהו עכבות של "הבלים" כמו מוסר, ערכים, אמינות, יושר. ואף על פי כן דחפתי בכל מאודי להקמת ממשלת האחדות, וגם היום אני משוכנע שהדבר היה נכון.

מה היו החלופות? חלופה אחת הייתה סיבוב בחירות רביעי, בעיצומה של הקורונה, כאשר סביר להניח שתוצאותיהן היו שוב אותה דילמה – סיבוב חמישי או ממשלת אחדות. ובינתיים המשך ממשלות מעבר לא-נבחרות בראשות נתניהו. חלופה זו עלולה הייתה לדרדר אותנו לאנרכיה. החלופה השניה הייתה ממשלת אחדות. ובמצב שהיה, נכון היה להעמיד את ישראל לפני הכל ולהיכנס תחת האלונקה.

תיאורטית לפחות הייתה גם חלופה שלישית – גרועה מכל חלופה אחרת. הקמת ממשלת מיעוט שקיומה תלוי ברצונה הרע של הרשימה האנטי ישראלית הלאומנית הקנאית המשותפת. רק לאחרונה גילינו את פרצופה האמתי, כאשר הצביעה נגד הסכמי השלום, כי מתנגדת לשלום עם ישראל; מדינה שהיא שוללת את קיומה.

לעתים עלינו לבחור בין רע לרע יותר. מבין החלופות, ממשלת האחדות הייתה הפחות רעה. שווה היה לעשות את הניסיון להקימה.

קיוויתי מאוד ואף האמנתי במידה מסוימת, שההסכם יכובד. טעיתי. אך בסיטואציה שהייתה נכון היה לעשות את המאמץ למען מדינת ישראל.

* ואם יעבור התקציב – במסיבת העיתונאים אמר גנץ שאם נתניהו יעביר את התקציב ויאפשר לממשלה לתפקד – לא נלך לבחירות.

האם אני תומך באמירה הזו? זה לא קל, אך בכל זאת אני מסכים אתו. אם התקציב יעבור, הממשלה תתפקד והרוטציה תתקיים, ראוי להמשיך לקיים את הממשלה ולמנוע סיבוב רביעי, מיותר ובזבזני, של בחירות.

* האלטרנטיבה לשלטון נתניהו – אני רואה היום רק דרך אחת להפיל את שלטון נתניהו – התייצבות של כחול לבן, יש עתיד-תל"ם, ישראל ביתנו ודרך ארץ (ושאשא ביטון ואולי אף אחרים שאני מקווה שיפרשו מהליכוד) מאחורי נפתלי בנט. עוד לפני הבחירות על כל הסיעות הללו להגיע עם בנט להסכם שהם ימליצו עליו לראשות הממשלה לקדנציה שלמה, ללא רוטציה. גם החרדים יעדיפו קואליציה בראשות בנט על הליכה לאופוזיציה וימליצו עליו. במקרה כזה  נתניהו יישאר עם הליכוד ורע"ם.

השאלה היא האם לפיד וגנץ יאפסנו את האגו, למען מדינת ישראל.

* שבע פעמים רצח – בפשקוויל שפרסם גדעון לוי בשוקניה על מבצע החיסול הממוקד של אבי תכנית הגרעין האיראנית הופיעה המילה "רצח" לפחות שבע פעמים. כמובן שהוא כופר בלגיטימיות של הסיכול הממוקד, שאינו אלא רצח לכל דבר. הטרור הפלשתינאי חסר האבחנה נגד אזרחים ישראלים, נגד נשים וילדים, מוצדק בעיניו תמיד, כי "אקיבוש" וזה, אתם יודעים. אבל צעד הגנתי כמו סיכול טרור באמצעות חיסול המחבלים ושולחיהם בעוד מועד, הוא מעשה רצח נפשע. וכנ"ל צעדים שנועדו לסכל, להאט או להסיג אחור את תכניתה של מדינת טרור רצחנית שחותרת להשמדת ישראל ומאיימת בפועל בהשמדת ישראל להצטייד בנשק גרעיני. צעדים כאלה אינם לגיטימיים.

ובהיתממות מעוסה הוא כמובן משווה בין תכנית הגרעין התוקפנית של איראן, שנועדה לביצוע פשעים נוראים נגד האנושות, לתכנית הגרעין ההגנתית של ישראל, שנועדה לסכל פשעים נוראים נגד האנושות. "עמוס ידלין צייץ בסוף השבוע על פאחריזאדה: 'האיש עסק בכל הפעילות הגרעינית הלא לגיטימית של איראן'. שאלה: האם יש גם דבר כזה שנקרא 'פעילות גרעינית לא לגיטימית' של ישראל? אם כן, האם מי שמתכנן אותה גם הוא בן מוות? ואם לא, האין זה אומר שלישראל מותר הכל, גם מה שאסור על כל מדינה אחרת?"

למי שאינו מצוי בז'אנר, גדעון לוי, שאחד מתחביביו הוא להשוות את ישראל לגרמניה הנאצית, נוהג להאשים את העולם בשתיקה לנוכח פשעי ישראל. "והעולם שותק" הוא נוהג להתבטא, כמו שהעולם שתק כאשר קודמתה של ישראל, גרמניה הנאצית, ביצעה פשעים מן הסוג שישראל עושה. והוא מלין על כך שבעולם הנורא הזה לישראל מותר הכל, כל מה שאסור למדינות אחרות. והרי זה שקר נתעב. כל מה שעושה כל צבא אחר בגדול והדבר נחשב מובן מאליו – מגונה ומוקע, כאשר הוא נעשה בקטן בידי המדינה היהודית. יש המנסחים זאת כמסר פילושמי, כביכול – מן המדינה היהודית אנחנו מצפים ליותר, להיות מופת מוסרי וכו'. אבל גדעון האו האו פשוט מציג תמונת שקר טוטלית, תמונה הפוכה למציאות, על פיה העולם מאפשר לישראל לעשות מה שהיא רוצה, כי ישראל סוחטת את העולם באמצעות פריטה על רגשות אשם על השואה.

האם יש בעולם עוד מדינה אחת שיש הכופרים בעצם הלגיטימיות שלה? האם יש בעולם עוד מדינת לאום שיש הכופרים (כמו גדעון לוי) בכך שמדינת לאום יכולה להיות דמוקרטית? האם יש עוד מדינה בעולם שאזרחיה הם יעד לירי רקטות (ירי שגדעון לוי תומך בו ומצדיק אותו, כי "אקיבוש" – כן רצועת עזה, שישראל נסוגה ממנה, תישאר לעד "קבושה" במנגנון השקר שלו, או כיוון שעזה היא "גטו" ולכן כאשר היא יורה רקטות על אזרחי ישראל זהו "מרד גטו עזה", כלשונו)? האם יש עוד מדינה בעולם שפועלת כמו ישראל להפרדה מרבית בין לוחמי אויב לאוכלוסיה אזרחית, גם במחיר דמים של חייליה, כמו ישראל? האם יש עוד מדינה בעולם שמשלימה עם טיווח אזרחיה ברקטות כמו ישראל, ומרסנת כמו ישראל את תגובותיה המדודות? האם יש עוד מדינה בעולם שהאויב מצית את שדותיה והיא מבליגה ומכילה, ואם היא מגיבה במינוריות מגנים אותה על פשעיה?

תעמולת הכזב האנטי ישראלית של גדעון האו האו היא שילוב של צביעות, זדון ובעיקר שנאה. שנאה יוקדת לעם היהודי ולמדינתו.

* שלום עם עצמנו – איחוד האמירויות, בחריין ועומן הן דיקטטורות. אי אפשר להכחיש זאת. אבל אלה המעקמים את אפם על השלום אתן מהסיבה הזאת – האם הם התנגדו למו"מ על  שלום עם הדיקטטורה הרצחנית הסורית, שטובחת באזרחיה בהמוניהם (כן, גם חאפז אסד, האב, טבח בעשרות אלפים מבני עמו)? הרי לא זו בלבד שהם תמכו, הם אפילו תמכו במסירת הגולן ועקירת ההתיישבות בגולן כדי לרצות את הרודן צמא הדם הזה. האם הם התנגדו להסכמים עם ארגון הטרור אש"ף ורב המרצחים ערפאת? האם הם נגד הסכמים עם הדיקטטור אבו מאזן? האם הם התנגדו להסכמי השלום עם הדיקטטורה המצרית והמונרכיה האבסולוטית הירדנית?

מי שתומך בשלום רק עם דמוקרטיות – השלום היחיד האפשרי במזרח התיכון שיוכל לתמוך בו הוא עם עצמנו. אגב, רעיון לא רע לכונן שלום בתוכנו.

הייתי שמח מאוד אילו הוקפנו בדמוקרטיות. במקרה כזה לא היו כאן מלחמות וכבר מזמן היה שלום. הלוואי שאי פעם המציאות הזאת תשתנה. אבל כל עוד זה המצב, עלינו לחתור לשלום ולנרמול עם מדינות ערב, כי עדיף שלום עם הדיקטטורות על מלחמה עם הדיקטטורות, ובלבד שאלה הסכמי שלום שאינם מסכנים את ישראל.

* אופס – אני מניח שגם בלון הנפץ ששוגר אמש מרצועת עזה, שוגר בטעות. אולי זו הייתה הצתה מאוחרת של פגיעת ברק בשבוע שעבר.

אני מקווה שצה"ל יגיב בטעות.

* הישג לסְפָר הישראלי – לאחר מאבק נחוש, יוזמתו של שר התקשורת יועז הנדל – חוק מתווה הסיבים, עבר בוועדת שרים לחקיקה. החוק יבטיח הקמת תשתיות אינטרנט מהיר במקומות בהם אין כדאיות כלכלית לפרוס סיבים אופטיים (יישובי הספר, יו"ש והמגזר הכפרי והערבי) – בעזרת קרן ממשלתית שתוקם מכספי חברות התקשורת. הישג חשוב לסְפָר הישראלי. כלכלה ציונית.

ולמה יועז היה צריך להיאבק על מה שאמור להיות מובן מאליו? איזו סיבה יש להתנגד לכך? פשוט, נתניהו חסם כל יוזמה וכל חקיקה שבאה מצד שרי כחול לבן, דרך ארץ ומפלגת העבודה, מאותה סיבה שהוא אינו מעביר תקציב. כלומר, אין כל סיבה עניינית להתנגדות, אלא פוליטיקה עסקנית מן הרמה הנמוכה ביותר.

* ניצול לרעה של חוק הלאום – שני אחים ערבים המתגוררים בכרמיאל עתרו לביהמ"ש בבקשה להורות לעירייה להחזיר להם את התשלומים על הסעות למוסדות חינוך ערביים מחוץ לעיר, שבהם הם לומדים. בית משפט השלום בקריות מחק את התביעה. ההחלטה, שנכתבה בידי רשם בית המשפט, מתבססת על שבעה נימוקים. האחרון שבהם היה, כי מצב כזה עלול לפגוע בצביונה היהודי של העיר, כי הוא יעודד ערבים להתגורר בה. הוא סמך את החלטתו על חוק הלאום.

למיטב הכרתי ולמיטב היכרותי (העמוקה) עם חוק הלאום, אין הפסיקה הזאת יכולה להיסמך על תכלית החוק והיא ניצול לרעה של הכתוב בו. חוק הלאום הוא חוק חשוב מאוד, כי הוא מגדיר בחוקה הנבנית את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי – והרי זו זהותה ואלה ייעודה, ייחודה והצדקת קיומה של המדינה. יש לחוקק חוק יסוד השוויון האזרחי, שיעגן בחוקה את ערך השוויון האזרחי של כל אזרחי ישראל, מכל הלאומים, הדתות והמגזרים. אין שום סתירה בין השניים. הפרשנות לחוק של רשם בית המשפט אינה הולמת את תכלית חוק הלאום ודינה להתבטל בערכאות גבוהות יותר. ובכלל, כיוון שזה חוק חדש, יש ניסוי וטעיה של שופטים מסוימים. סביר להניח שהדבר יגיע לבג"צ ויקבעו הגבולות והתקדימים.

אם עיריית כרמיאל מסיעה תלמידים הלומדים מחוץ לעיר, עליה לעשות זאת ללא כל אפליה, ואין שום סעיף בחוק הלאום המתיר אפליה. אם העיריה אינה מסיעה תלמידים, ושני התלמידים הנ"ל עתרו לבית המשפט כי הם סבורים שהדבר מגיע להם והעיריה מתנגדת לכך, למשל מטעמים תקציביים, יחליט בית המשפט כאשר יחליט, אך חוק הלאום אינו קשור לכך.

מכל מקום, מן הראוי לקדם את חוק השוויון. לא כיוון שנחקק חוק הלאום, אלא כי הדבר נכון כשלעצמו.

הטענה שיש לשמור על צביונה היהודי של כרמיאל אינה רלוונטית לזכויות השוות של כל אזרחי העיר. הדרך לשמירת צביונה של העיר היא פיתוחם וקידומם של היישובים הערביים בגליל, כדי שיהיו אטרקטיביים לתושביהם.

* הוציא את דיבת חוק הלאום – אבן הבוחן לשאלה האם הסעת תלמידים ערבים מכרמיאל לבתי ספר מחוץ לעיר היא אפליה, היא השאלה כיצד נוהגת העיריה בתלמידים אנתרופוסופים שלומדים בהרדוף ומבקשים שהעיריה תסיע אותם. אם העיריה מסיעה את האנתרופוסופים ולא מסיעה את הערבים – זו אפליה. אם העיריה אינה מסיעה את האנתרופוסופים ולא את הערבים – זו אינה אפליה. מבירור שעשיתי הבנתי שהיא אינה מסיעה תלמידים שלומדים מחוצה לה, ולכן אין כאן אפליה. אפשר להתווכח אם העיריה צריכה להסיע בשני המקרים או לא, וזו שאלה עקרונית ותקציבית, אך אין היא קשורה כלל לחוק הלאום. מי ששרבב לכאן את חוק הלאום כדי להצדיק את אי הסעת הערבים, עשה עוול לעיריית כרמיאל ובעיקר עשה עוול בהצגה מעוותת של חוק הלאום, כאילו הוא מכשיר אפליה בזכויות הפרט על רקע לאומי. הרשם בבית משפט השלום בקריות הוציא את דיבת חוק הלאום רעה.

          * ביד הלשון

קניון – עם פתיחת תכנית ההרצה (פיילוט) של פתיחת הקניונים, מרואיינים רבים וגם שדרים (דנה וייס, למשל) ביטאו את המילה – קֶנְיוֹנִים. וזאת טעות, יש לבטא אותה – קַנְיוֹנִים. 

קַניון הוא מרכז קניות. קֶניון הוא עמק עמוק שגדותיו תלולות ובנויות מצוקים גבוהים וזקופים.

אורי הייטנר

5 מחשבות על “צרור הערות 2.12.20

 1. נתניהו הוכיח בעליל שלא עשו אותו באצבע.
  מה זה לאיים על נתניהו בחקיקה אישית מיוחדת כדי לשלול ממנו את זכותו להקים ממשלה כאשר הוא ראש המפלגה הגדולה?
  חודייבה זה קטן לעומת חוט-האיבה של מורעלי גנץ.
  מעבר לכך, מי שהפר ראשון את הסכם נתניהו-גנץ הוא גץ שהעביר את חוק ההמרה בניגוד להסכם הקואליציוני. מרשע זה הסוסים ברחו מהאורווה.
  נתניהו ידע עם יש לו עסק, עם בניחותא, טירון פוליטי וחתרן מועד. עובדה שאתה מודה בה, שכחול לבן שינו חוק יסוד כדי לעגן את רוטציה לראש-כרוב העומד ברשימה של 15 ח"כים, לא מעבירה לך מחשבה שניה שכל רצונם היא המלכות ולעזאזל המדינה עם 35 שריה.
  ולעניין התקציב, אל תמכור לנו לוקשים. אי העברת התקציב אינה "פשע נגד כלכלת ישראל". עברנו משבר בריאותי וכלכלי קשה בלי תקציב מדינה ב-2020, וגם בלי תקציב 2021 בפברואר, ישראל תצעד בביטחה ובתבונה לעתיד טוב יותר קדימה, בשיטת 1 חלקי 12 ("תקציב המשכי", שנמשך מ-2019, כפי שאושר במרץ 2018), אבל זה לא היה איכפת לאף גנציאניד עד הקמת הקוקוליציה עם "כחול לבן"]. ותפסיק להפיץ את "תבונה כלכלית" בלתי מבוססת של הרק-לא-ביבי. רק לידיעת הקוראים, כל מדינות ה-OECD להוציא שתיים, לא העבירו עדיין תקציב לשנת 2020. מעבר לתקציב ההמשכי הוסיפה הממשלה עוד כ-80 מיליארד ₪ כתקציב נוסף ומיוחד לתוכנית התמיכות במשבר הקורונה. הסכום שהוצא על ידי הממשלה בפועל עד כה, הוא קצת יותר מ-35 מיליארד ₪ נכון להיום.
  ולעניין היגון, הכאב והזלת הדמעות לצד פליטת הריר העניין העדר תקציב ל-2020 ….לתשומת ליבכם, מכל ה-OECD רק הונגריה וסלובניה אישרו כבר תקציב ל- 2020. 21 מדינות התקציב הגיע לפרלמנט וטרם אושר (נכון לכתיבת הפוסט הזה), ו-9 מדינות נמצאו במצב כמו ישראל.
  ישראל עברה את המשבר הראשון של הקורונה בהצלחה רבתי כי היתה לה ממשלת מעבר של הליכוד. במשבר השני כבר היתה ממשלת קוקוריקו עם גנץ, ולמרות תפקודה הרעוע, נתניהו הצליח בכל זאת לבלום את ההתפרצות השניה למרות שהממשלה נגררה כחודש, בתוך שבועיים. למרות גנץ, שהצהיר שהוא מצטרף לממשלה הפריטטית בגלל משבר הקורונה, שהוא משבר רפואי וכלכלי, הוא סירב לקחת את תיקי הבריאות והאוצר, נתניהו כמעט לבדו, בשל מעמדו בעולם והיכרותו הרחבה על מנהיגים, מעצבי דעת קהל בעולם ואנשי עסקים הצליח להגיע להסכמי רכישת עם 3 החברות שהצליחו עד כה לייצר חיסון לקורונה, במחיר סביר, בהיקף ראוי ובזמן קצר. ישראל תהיה בגל האספקה הראשון. לצד זה הוא הורה למכון הביולוגי בנס ציונה לחקור את המחלה ולייצר גם הם חיסון ותרופה למחלה. בסך הכל ישראל עוברת את המשבר עד כה בצורה יפה, למרות הפרעה של גורמי רע ורעש בסביבה הפוליטית.
  ישראל יצאה ראשונה מהגל הראשון והשני ביחס לכל מדינות ה-OECD למרות שהקוקוליציה המטורלל שמה לנתניהו מקלות בגלגלים.
  מספר המתים והחולים קשה ביחס למספר הנדבקים בישראל הוא ברף הנמוך ביותר.
  מספר הנדבקים ביחס לגודל האוכלוסיה הוא בהיקף ממוצע סביר. מדינות כמו צ'כיה ודנמרק, בהן התגאו הגנציאדים לפני כחודשיים, כבר עברו את ישראל במספר היחסי של החולים והמתים.
  הטענה כאילו נתניהו הזניח את מערכת הרפואה עשר שנים התנפצה למקטרגים בפרצוף. מערכת הבריאות, שהכפילה את תקציבה מאז 2009 התמודדה היטב עם המשבר, נערכה במערכי חירום באופן מקצועי ומהיר. שום חולה קורונה לא מת כי לא היו לו מיטה לאשפוז, מכשיר להנשמה, תרופה להזרקה או רופא/אחות שיטפלו בו. מספר הבדיקות לנפש ליום ביחס לגודל האוכלוסיה בישראל הוא בין הגבוהים בעולם, מתחילת המשבר.
  מבחינה כלכלית ישראל נכנסה למשבר עם גרעון לאומי קטן יחסית ועם רזרוות מטבע חוץ גדולות ביותר (בהיקף של כ-180 מיליארד ₪). הגרעון גדל, אבל החוב החיצוני לא גדל, כי ישראל מימנה בעצמה את דרישות ההתמודדות מול הקורונה. בראשית השנה היחס חוב-תוצר כ-65% מהתל"ג והצפי לסוף השנה היה 80% מהתל"ג, שהוא אחד החובות הלאומיים הקטנים ביותר ב-OECD. אבל מסתמן שהחוב יהיה נמוך יותר ויגיע אולי ל-73%. מטבע השקל מפגין איתנות ואפילו התחזק מול האירו המדשדש והדולר במשבר, ומול "סל המטבעות". כך גם איגרות החוב של ממשלת ישראל שנחשבות לבטוחות ושוק הבינ"ל..

  האבטלה הממוצעת בישראל עלתה מ-3.7% בינואר 2020 ל-12% [שהם כ-600 אלף מובטלים]. המדינה מפצה את היוצאים לחל"ת בסכום סביר נמוך עד יוני 2021. הפגיעה העיקרית היא בענפי התיירות, המסעדנות ותרבות הפנאי. הסקטור התעשייתי, כולל התעשייה הפרטית, נפגע בראשית המגפה באופן חלקי, אבל התאושש והתייצב יחסית מהר, כשהם מפתחים נוהלי עבודה זהירים, כולל עבודה מהבית. היקפי יצוא מוצרי ושירות ההייטק, המהווה היום כ-12% מהתעשייה של ישראל אף גדלו, בשנה האחרונה. הבורסה התל אביבית ממשיכה לצמוח כמעט לא מושפעת מהקורונה, דבר שמבטא אמונה ובטחון בכלכלת ישראל.

  למרות היעדר התקציב, הגידול [הקטן יחסית] בגירעון (של 12% תוצר) ומצב התעסוקה – החברות האשראי המובילות S&P, מודיס ופיץ' השאירו את דירוג האשראי של ישראל כבעבר: S&P בדירוג AA- יציב, פיץ' בדירוג A+ יציב ומודיס בדירוג A1 יציב (שהם מדדים דומים, כל אחד לשיטתו). ב-S&P מעריכים כי כלכלת ישראל תקטן בצל המשבר ב-5% בשנת 2020 לראשונה מזה שני עשורים, אך תתאושש במהירה ביותר מ-4.5% בשנת 2021. זוהי למעשה הבעת אמון גדולה בכלכלת ישראל וביציבות הפיסקלית שלה, והיא ממוקמת במקום טוב ביחס למדינת רבות בעולם, כולל מדינות ה-OECD. גם קרן המטבע הבינ"ל מציינת לשבח את התנהלותה של ישראל.

  ב-1 לדצמבר הודיעה ה-OECD שהתוצר הלאומי הגולמי של ישראל לשנת 2020 התכווץ ב -4.25%. ב-2021 התוצר צפוי לגדול ב- 2.3%. ה- OECD צופה כי התוצר העולמי יתכווץ השנה ב -4.2%, עם ירידה של 7.2 אחוזים באזור האירו וירידה של 3.8% עבור מדינות ה- G20. התוצר בארה"ב צפוי להתכווץ ב -3.7% ובבריטניה ב -11.2%.

  אז קשוט לך!

  חשוב בטרם אתה מאשים את נתניהו בדבר קטן כגדול.

  אהבתי

 2. לא, אדוני. אתה מכרת את נשמתך לנוכל, ואתה מדקלם את תוצרי תעשיית השרים וההסתה שלו, בלי לחשוב ובלי להרהר. עובד אלילים בפולחן אישיות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s