הפחדות ומקסמי שווא

לאחר "הכרזת ירושלים" של הנשיא טראמפ, בה הכריז, באיחור אופנתי של שבעים שנה,

על הכרתה של ארה"ב בירושלים כבירת ישראל, והודיע שהורה להתחיל במהלכים להעברת השגרירות לירושלים, התחוללה סערה.

מכל עבר נשמעו איומים על מה שצפוי אם ארה"ב אכן תעביר את שגרירותה לירושלים. הפחידו אותנו בתבערה במזרח התיכון אם הצעד יעשה; באינתיפאדה שלישית, בגל טרור, במתקפות טילים של חמאס וחיזבאללה, בנתק בין ישראל למדינות ערב וכמובן באיום האוליטימטיבי: מלחמת דת.

השגרירות עברה, ולמעט מספר התפרעויות שגרתיות ביהודה ושומרון ולאורך הגדר בעזה, האירוע עבר בשלום. דבר וחצי דבר מהצונאמי שהבטיחו לנו לא התקיים.

זו לא הייתה הפעם הראשונה שהפחידו אותנו באסון גדול שיקרה לנו אם רק נעשה… את הדברים הנכונים לאינטרס הישראלי. אם רק נצא נגד הסכם הגרעין האיראני… אם נבנה פה, אם ניישב שם. וכמעט תמיד ההר מוליד עכבר.

לעומת זאת, כפי שנוכחנו, דווקא צעדים כמו הסכמי אוסלו, ההצעות מרחיקות הלכת של ברק לערפאת בפסגת קמפ-דיוויד ועקירת גוש קטיף הביאו לגלי הטרור הקשים והעקובים מדם ביותר בתולדות המדינה.

האם למדנו את הלקח? כנראה שלא. ראינו זאת בגל ההפחדות בשנה האחרונה מפני האסון שנמיט על עצמנו אם נחיל את ריבונות ישראל על בקעת הירדן וגושי ההתיישבות. הפחידו אותנו ב… בדיוק במה שהפחידו אותנו אם תעבור השגרירות האמריקאית לירושלים. למרבה הצער, הפעם ההפחדות עזרו ונתניהו קיבל רגליים קרות וגנז, לפחות זמנית, את החלת הריבונות.

ארה"ב העבירה את שגרירותה לירושלים ומה קרה במזרח התיכון? נחתם הסכם שלום ונורמליזציה בין ישראל לבין איחוד האמירויות. איחוד האמירויות ביטלה את החרם הערבי. על פי כל הסימנים, איחוד האמירויות היא רק הסנונית הראשונה ובעקבותיה צפויות מדינות ערביות נוספות. אלו בשורות שמרנינות את לבו של כל שוחר שלום.

מעניינת במיוחד התנהגות סעודיה. סעודיה מוגדרת כ"מגינת ירושלים והמקומות הקדושים". והנה, דווקא היא, דווקא אחרי שארה"ב הכירה בירושלים כבירת ישראל, בירכה על החלטת איחוד האמירויות ואיפשרה למטוס אל-על שטס לראשונה לאיחוד האמירויות לטוס בשמיה. מי היה מאמין.

עמדתה של סעודיה מעניינת מסיבה נוספת. סעודיה היא היוזמת של "יוזמת השלום הערבית". התכנית נקראה תחילה "התכנית הסעודית" עד שוועידת פסגה ערבית בביירות אימצה אותה ב-2002.

הצד השני של מסעות ההפחדה, הוא מקסמי השווא מרקיעי השחקים אם "רק תצאו מהשטחים ויהיה טוב כן יהיה טוב אהההה". לא הייתה הבטחה קורצת יותר ממלכודת הדבש של היוזמה הערבית. הנה, משק כנפי ההיסטוריה; העולם הערבי כולו מבטיח חוזה שלום עם ישראל. התגשמות חלום הדורות – המזרח התיכון כולו מקבל אותנו בחיבוק חם לזרועותיו. כל מה שנדרש מאתנו הוא רק לסגת מכל יהודה ושומרון ובקעת הירדן ולעקור את כל יישובינו, לסגת מכל הגולן ולהשאירו ריק מיהודים, לחלק את ירושלים ולוותר על הר הבית והכותל המערבי ועל כל השכונות שבמזרחה של העיר. ורק נקבל את "זכות" השיבה שבעקבותיו יטביעו מיליוני "פליטים פלשתינאים" את כבשת הרש שתישאר ממדינת ישראל.

והנה, איחוד האמירויות שברה את האחדות הערבית, ריסקה את היוזמה הערבית וחתמה על שלום עם ישראל מבלי שישראל תידרש לממש ולו קמצוץ מתכתיב ההתאבדות של היוזמה הערבית. ומדינות ערביות נוספות מתקנאות בה וחלקן תלכנה בעקבותיה. וסעודיה, אם היוזמה הערבית, נותנת לכך את ידה.

האם נלמד את הלקח?

* "ידיעות אחרונות"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s