לא להתייאש מן היזמות

ההחלטה על השכרת יקב אורטל הייתה בלתי נמנעת. התוצאות לאורך שנים חייבו אותה. תמכתי בהחלטה ולא בכדי היא התקבלה באסיפה פה אחד

עד היום נמנענו מהכנסת גורם חיצוני לחצר הקיבוץ. יש סיכונים בכך. אבל נכון לראות את ההזדמנות ולהעז לנסות כיוון חדש.

דבר אחד הפריע לי באסיפה. הרוח שנשבה בה הייתה שכנראה יזמות לא מתאימה לנו ואנו איננו מתאימים ליזמות. הנה, סגרנו את הנגריה, את החי-טל ועכשיו את היקב. דברים ברוח זו נאמרו גם בשיחה הכלכלית במוצ"ש שעברה.

****

בימים אלה, שבהם התוצאות הכלכליות של הקורונה פגעו בראש ובראשונה בעצמאים ובעסקים הקטנים, עולה לראש סדר היום הציבורי המשמעות שלהם כאחד ממנועי הצמיחה העיקריים של המשק. לא בכדי המדינה מקצה מיליארדים לתכנית הסיוע, שנועדה לאפשר להם רשת ביטחון. הסיבה לכך אינה רק הסיוע האישי לאנשים שעלולים להגיע לפת לחם, אלא התובנה על הנזק הכלכלי הנורא אם תהיה קריסה של העסקים הקטנים בישראל.

העסקים הקטנים, הם מה שנקרא אצלנו יזמויות. היזמות עשויה להיות מנוע צמיחה כלכלי של אורטל. כמובן שהמנוע המרכזי הוא החקלאות ואח"כ התיירות, אך גם התרומה הפוטנציאלית של היזמות עשויה להיות משמעותית.

מבחינה כלכלית, התרומה של יזם מצליח גדולה הרבה יותר מהשכר שהוא יכול להכניס. ואם יהיו לנו כמה יזמויות מצליחות – על אחת כמה וכמה. ויזמות אינה חייבת להיות רק של חבר אחד, היא יכולה לצמוח ולהעניק פרנסה לאנשים נוספים.

כבר לפני שלושים שנה הגדרנו את עצמנו קיבוץ של אינדיבידואליסטים והנפנו את דגל ההתפתחות האישית המקסימלית של כל חבר. יש לנו עניין לעודד את החברים ליזמות, בין אם זו יזמות חברתית ובין אם זו יזמות עסקית. 

יש לנו עניין לקלוט יזמים, אנשים שיכולים להצמיח באורטל יזמויות ועסקים קטנים.

אני מאמין שאורטל יכולה להיות חממה ליזמויות וליזמים.

עד כה לא הצלחנו. נכון. אבל מי שמפחד להיכשל, לעולם לא יצליח. נכשלנו? יש לנתח את הסיבות לכך, כדי להפיק לקחים ולהצליח בדרכים אחרות.

אולי טעינו בכך שבבחינת היזם שמנו דגש יתר על הייצור ופחות על השיווק, המכירות והשורה התחתונה של הרווח. אולי טעינו במודל של תלוש משכורת מן היזמות ולא אחוזים מן הרווח. אולי לא הענקנו תמיכה וליווי טובים. אולי החבל שנתנו ליזמויות היה ארוך מדי ולא עצרנו אותן בזמן. לבטח יש גם סיבות אחרות. ולפעמים זה עניין של מזל או עיתוי. אולם אסור לכישלונות לשתק אותנו. עלינו להעז ולהצליח.

יש לזכור שלא כל היזמויות נכשלו. היזמות של רינה היא סיפור הצלחה. היזמות החדשה של דרור ש' החלה ברגל ימין ומסתמנת כהצלחה. יש לתחקר גם את ההצלחות כדי להפיק גם מהן לקחים וללמוד מהן. וגם מהצלחות במקומות אחרים.

ובשום אופן לא להתייאש מן היזמות.

ובאשר ליקב, חשוב לזכור דבר נוסף. לא בכדי היזמים ששוכרים את היקב, התעקשו לרכוש את המותג "יקב אורטל". זה לא מקרי. הדבר מעיד על יין אורטל שהוא מותג טוב וחזק. היין שיוצר באורטל הביא לנו כבוד ויוקרה. ומן הראוי שגם את העובדה הזאת נזכור, ונעריך את האנשים שיצרו את היין המשובח – אילן, נעמה וכל מי שעבדו ביקב.

****

בהזדמנות זו אני רואה לנכון להביע הערכה לנקש וירון על הערב הכלכלי שערכו, ולחברים הרבים שהשתתפו בערב, למרות שנערך, תחת כללי הקורונה, בחוץ – בערב קריר, ואף שהוא התארך מאוד.

התרשמתי מאוד מן החזון העסקי לשנים הבאות, שירון הציג ואת התכנית האסטרטגית למימושו. תכנית מרשימה מאוד, מציגה אופק מבטיח, וישימה.

יצאתי מן הערב באמונה וביטחון שצפויה לנו בעתיד הקרוב תקופה של שגשוג וצמיחה, כקיבוץ שיתופי לדורות.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s