אורטל באתגר הקורונה

את אחד מנאומיו הגדולים של צ'רצ'יל במלחמת העולם השניה, הוא סיים במילים: "לכן, הבה נצא למלא את חובותינו, ונפעל כך, שאם האימפריה הבריטית וחבר העמים שלה יישארו עוד אלף שנים, עדיין יאמרו האנשים 'הייתה זו שעתם היפה ביותר' ".

דומני, שגם בעוד שנים, כשניזכר באורטל באתגר הקורונה, נוכל לומר שהיו אלו משעותינו היפות ביותר.

זו לא הייתה תקופה קלה, אך לא התייחסנו אליה כאל משבר כי אם כאל אתגר, ויכולנו לו.

אני רוצה להצביע על כמה מהמאפיינים של אורטל באתגר הקורונה, שמן הראוי שנדע לשמרם גם בשגרה:

* ביום אחד, כל מהלך חיינו השתנה. כל תכניותינו נעצרו, שגרת חיינו התערערה, והיה עלינו להמציא את עצמנו מחדש, מותאמים למציאות החדשה. כל מערכות אורטל גילו פרו-אקטיביות, יזמות, גמישות ויצירתיות למופת ובטווח אפס נתנו מענה מיטיבי למציאות שנכפתה עלינו – בחינוך, בתרבות, בחדר האוכל ובכלבו, בענפי העסק והקהילה. לעתים, נחתו עלינו בקצב מסחרר הנחיות רבות וסותרות, והצלחנו להתאים את עצמנו אליהן.

* הנוער הנפלא שלנו התגייס במלוא כוחו בהתלהבות, בשמחה ובמרץ נעורים, ונתן מענה נפלא לצרכים שעלו – בחד"א ובכלבו, במשלוחים, במטע ובבייביסיטר לילדים ששני הוריהם עבדו.

* מנהיגות אורטל היטיבה להוביל את הציבור ואת בעלי התפקידים וזכתה לאמון ציבורי שאִפְשֵׁר לנו לעמוד באתגר בהצלחה מעוררת השראה.

* צח"י מתאמן ומתכונן כבר שנים, ואכן, בשעת מבחן הוא הוכיח את עצמו מעל ומעבר, בעיקר במטה קורונה, שהוא חלק בלתי נפרד מצח"י, והוקם בראשית מצב החירום. התכוננו עד כה לאירועי חירום ביטחוני ולרעידות אדמה. אף פעם לא התכוננו למצב חירום מתמשך כל כך של מגפה, אך המערכת המשומנת התאימה עצמה מיד למצב ופעלה היטב, והבטיחה את רציפות התפקוד של כל המערכות, על אף אי הוודאות שמצב החירום יצר.

* רוח ההתנדבות של חברי אורטל היא הכוח המרכזי שלנו והיא שהופכת את אורטל למה שהיא. רוח ההתנדבות באה לידי ביטוי רחב ועמוק בתקופה הזו.

* ההצלחה הזו, על כל פניה, היא תוצאה ישירה של היותנו קיבוץ שיתופי.

****

איני רוצה להציג תמונה ורודה מדי. מצבי קיצון מוציאים מאתנו את הטוב אבל גם את הרע. והיו גם צדדים שליליים. נתקלנו בתופעות של תובענות בנוסח "מגיע לי", שאינן ראויות בשִׁגרה, לא כל שכן בחירום. ראיית "המגיע לי" היא מטבעה ראיה צרה, אנוכית, שמתעלמת מן העשיה הגדולה ורואה רק את רצונו של "הלקוח" שהכל ירקדו על פי החליל שלו. ברוב המקרים יש יחס הפוך בין מידת ההירתמות, ההתנדבות והנשיאה בנטל של חבר לבין רמת התובענות והנרגנות שלו. ככל שנטמיע את התובנה שבקהילה שיתופית אנחנו שותפים ולא לקוחות, כך התופעה הזו תדעך.

אני שמח שתופעות אלו, אף שהן מעיבות, היו בשוליים והצליחו להכתים אך במעט את התמונה הכוללת.

****

אנו נמצאים בתהליך הדרגתי של חזרה לשגרה, שלעתים היא קשה ובוודאי מורכבת לא פחות מהחירום. יש לזכור שהקורונה עדין לא חלפה. יש חששות מהתפרצות גל שני. ומצד שני יש בשורות מעודדות על התקדמות בדרך לחיסון.

אני מאמין ומקווה שנשכיל לשמר את האנרגיות המצוינות שפעלו כאן בתקופת הקורונה וליהנות מהן גם בשגרה.

 * מידף – עלון קיבוץ אורטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s