בשורה של אחדות לאומית

ממשלת אחדות לאומית היא בשורה לחברה הישראלית (במיוחד לנוכח האלטרנטיבה). אולם האם היא רק פלסתר רופף להצלת המדינה מהידרדרות לסבבי בחירות נוספים? האם היא תהיה מסגרת מצומצמת להמשך הקרע המחנאי? אני מאמין שיש הזדמנות למפנה עומק בחברה הישראלית, של הבראת החברה הישראלית באמצעות שיקום ההסכמה הלאומית הרחבה על עקרונות היסוד בתחום המדיני. דווקא הסוגיה המדינית, שהייתה סלע מחלוקת בחברה הישראלית, ראויה להיות ראש פינה לשיקום ההסכמה הלאומית.

על הפרק – ריבונות ישראל על בקעת הירדן. זו עשויה להיות הבשורה הגדולה של ממשלת האחדות הלאומית – קביעת גבולות הקבע של מדינת ישראל, ברוח תכנית אלון, מורשת רבין ותכנית טראמפ, בהסכמה לאומית רחבה.

בלוק הימין תומך בריבונות על הבקעה. גם גנץ ביקר בבקעה והבטיח שממשלתו תחיל עליה את הריבונות. גנץ אמר שהחלת הריבונות תהיה בתיאום עם הגורמים הבינלאומיים. נתניהו לא אמר זאת, אולם כאשר תכנן להביא לאישור הממשלה את הסיפוח הוא לא עשה כן בשל התנגדות האמריקאים. הפשרה בין עמדות השניים יכולה להיות ריבונות ישראל על בקעת הירדן בתיאום עם ארה"ב.

אין כל סיבה שהחלת הריבונות על הבקעה לא תיעשה בהסכמה לאומית רחבה. לא רק של ממשלת האחדות הלאומית, אלא גם של מפלגות האופוזיציה – תל"ם, ימינה וישראל ביתנו בוודאי ולפחות מרבית חברי יש עתיד. איזו חגיגת אחדות לאומית זו עשויה להיות – החלת ריבונות ישראל על בקעת הירדן וצפון ים המלח, בהסכמה לאומית רחבה כל כך.

כחול לבן התחייבה לשמור על בקעת הירדן ישראלית, הציגה תכנית לאומית לפיתוח הבקעה ומתחה ביקורת על הזנחתה. תוצאות ההתנתקות הוכיחו כמה הכרחיים גבולות בני הגנה, שבלעדיהם, אם ישראל תיסוג לקווי 4 ביוני 67', כל גוש דן יהיה לעוטף יו"ש כדוגמת עוטף עזה. כדי להבטיח גבולות בני הגנה בלי סיפוח האזורים המאוכלסים בצפיפות בפלשתינאים ובלי לסכן את הרוב היהודי המוצק לדורות במדינה יהודית דמוקרטית – בקעת הירדן, במובנו הרחב ביותר של המושג, כהגדרתו הקולעת של רבין בנאומו המדיני האחרון לפני הרצח, חייבת להיות ישראלית. וכדי להבטיח זאת, יש להחיל את ריבונות ישראל על בקעת הירדן.

ניתן לשאול – אם לא עשינו זאת במשך 53 שנה, מה בוער? אנו בחלון הזדמנויות, בין פרסום תכנית טראמפ לבחירות בארה"ב, שאיננו יודעים מה תהיינה תוצאותיהן. זו הזדמנות, אולי בלתי חוזרת, להחלת הריבונות בתיאום עם ארה"ב ובתמיכתה. הזדמנות זו יוצרת את הדחיפות לעשות דווקא עכשיו, את מה שהיה עלינו לעשות לפני 53 שנים.

* "ידיעות אחרונות"

מחשבה אחת על “בשורה של אחדות לאומית

  1. ההצהרה של גנץ של תמיכה בין לאומית היא דרך לימנוע את החלת הריבונות מישהוא מאמין שמדינות אירופה "הנאורות" ( או האנטי ישראליות= אנטשמיות) או האיחוד האירופי ( כגוש) או מדינו ערב ה"מתונות" או הפלסטינים ( העם המומצע) יסכימו לזה?
    אין כזו אפשרות ישראל צריכה ליקהוע את הגבולות שלה ( הפעם בתמיכת ארה"ב) וכל העולם יצעק/ יגנה/ יאיים אבל יקבל את זה אם נהיה נחטשים בנושא

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s