הצבעת אמון

מה עומד על כף המאזניים בבחירות הקרובות?
לא סוגיות חוץ וביטחון.
בנושא הזה, אין פערים משמעותיים בין שתי המפלגות הגדולות. שתי המפלגות התכנסו סביב תכנית טראמפ. הליכוד אימץ את דרך הפשרה הטריטוריאלית. ומולו לא ניצבת עוד מפלגת שמאל הדוגלת בנסיגה מלאה, אלא מפלגת מרכז ניצית, שתפיסתה קרובה לתפיסת תכנית טראמפ.
גם את הסוגיה האיראנית שתי המפלגות רואות עין בעין, הן בנושא הגרעין האיראני והן בנושא סיכול ההתבססות האיראנית בגבולותינו.

בחירות 2020 אינן עוסקות בגבולות המדינה, אלא במה שבתוך הגבולות; בדמותה הערכית והמוסרית של מדינת ישראל. האם ישראל תהיה מדינת חוק או מדינת שחיתות?

מהי מדינת שחיתות? מדינה שיש בה מושחתים אינה מדינה מושחתת. מדינה שאינה נלחמת בשחיתות אלא מקבלת אותה כנורמה, היא מדינה מושחתת.

כבר היו לנו, למרבה הבושה, נשיא אנס, ראש ממשלה קרימינל, שר אוצר גנב, רב ראשי נוטל שוחד ועוד מרעין בישין מסוג זה. אולם החברה הישראלית ידעה להוקיע ולהקיא אותם. מפלגותיהם יצאו נגדם ומהר מאוד הראו להם את הדרך החוצה.

ההתגייסות ההמונית לגונן על נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים, הזלזול בהאשמות החמורות נגדו, הניסיון להעמיד אותו מעל החוק ולמלט אותו מאימת הדין – אלה הדברים שעלולים להפוך את ישראל למדינה מושחתת.

מה שחמור יותר מהשחיתות הוא ההשחתה. השחתת הציבור הישראלי, הנורמות בישראל, אך ורק כדי למנוע מנאשם אחד להתמודד בבית המשפט עם הראיות נגדו. והדבר החמור ביותר, שיא ההשחתה, הוא מלחמת החורמה במדינת החוק ומוסדותיה והדה-לגיטימציה הציבורית נגדם.

****

הבחירות הקרובות הן הצבעת אמון במדינת ישראל.

כאשר ארגונים מן הסוג של "שוברים שתיקה" ו"בצלם" מעלילים עלילות בזויות על מדינת ישראל ועל צה"ל, מציגות את צה"ל כצבא של פושעי מלחמה, משחירים במזיד את פני המדינה, כל אזרח פטריוט סולד מהם וממעשיהם.

אולם מי שמציגים את ישראל כמדינת משטרה, מכנים את משטרת ישראל "גסטפו", מציגים את הפרקליטות כמאפיה מושחתת שתופרת תיקים להפלת ראש הממשלה, שמציגים את מערכת המשפט המפוארת של ישראל כמדמנת פשע – אינם ארגונים קיקיוניים רדיקליים. את העלילה הזאת על מדינת ישראל בודה ראש הממשלה, והוא מצליח באמצעות ההסתה הזאת לשכנע מיליונים שזאת היא מדינת ישראל. כל זאת, רק כדי לחלץ את עצמו מספסל הנאשמים.

תיאוריית הקונספירציה שהוא מפיץ היא בלתי נתפסת. על פי התאוריה, משטרת ישראל, רשות המסים, מבקר המדינה, פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה ומערכת המשפט; אלפי אנשים קשרו קשר, ובמשך שנים רקמו עלילה ותפרו תיקים בדויים נגד ראש הממשלה, כדי להפיל אותו, אחרי שנואשו מהיכולת להפיל אותו בקלפי. והמעניין הוא, שבמשך כל השנים הללו, לא נמצא ולו אדם אחד מתוך אותם אלפים, שהדליף את הקשר; עד כדי כך חזקה ברית הנאמנות החשאית של הקושרים.

זה הרי אבסורד! הרי אף אדם נורמלי לא יאמין לסיפור מופרך כזה. אז איך, ריבון העולמים, רבים כל כך מאמינים לבדיה הזאת? איך כל כך הרבה אנשים חכמים הפכו לחסידים שוטים? זאת תוצאה של שטיפת מוח ממושכת; של 25 שנות פולחן אישיות שלא היה כדוגמתו במדינת ישראל, סביב דמותו של בנימין נתניהו. אין דבר מופרך שייצא מתעשיית השקרים שלו, שלא יתקבל כאמת מוחלטת.

ניתן לבחון את התיאוריה הזאת דרך שני אנשים – רוני אלשייך ואביחי מנדלבליט, מהדמויות המרכזיות בתיאוריית הקונספירציה.

רוני אלשייך, איש הציונות הדתית, מתנחל, איש ימין בדעותיו. האיש חונך על ממלכתיות ועל נאמנות אין קץ למדינת ישראל. כל חייו קודש לביטחון המדינה. הוא שירת כקצין צנחנים מצטיין, לוחם ומפקד מצטיין בשב"כ, שם טיפס בסולם הדרגות עד לתפקיד סגן ראש השב"כ ומכאן הייתה סלולה דרכו לתפקיד הנחשק של ראש השב"כ. אולם הוא נקרא לדגל לפקד על משטרת ישראל, שהייתה במשבר עמוק. וכשהמדינה קוראת לו, הוא מצדיע ומתייצב. הוא לקח על עצמו את האתגר.

אבל רוני אלשייך התבלבל. הוא חשב, משום מה, שהוא בפעולה של "בני עקיבא". הוא לא הבין למי הוא צריך להיות נאמן. הוא חשב, משום מה, התמים הזה, שתפקידו לשרת את מדינת ישראל, את הציבור; שנאמנותו היא למדינת ישראל, לחוק, למשטרת ישראל. הוא לא הבין שמצופה ממנו נאמנות אישית למי שאחראי על מינויו. וכאשר הייתה סתירה מובנית בין הנאמנויות, הוא העדיף, משום מה, את הנאמנות לתפקידו.

ובכך הוא הפך לססמולן, למושחת, למי שעומד בראש ארגון פשע שמופעל בידי הקרן החדשה כדי להפיל את ראש הממשלה מהימין, שהוא המחסום האחרון בפני הפיכת ישראל ל"מדינת כל אזרחיה".

זה רציני? איך אפשר להאמין לקשקוש הזה? ואיזה מסע הסתה, שקרים, שיימינג נעשו נגדו לאורך זמן. ואיך הציבור שמתוכו הוא יצא, ושאת הערכים שינק בתוכו הוא הגשים כל חייו – עמד מנגד ואיפשר לשפוך כך את דמו?

אביחי מנדלבליט, בן למשפחה רוויזיוניסטית, להורים אנשי אצ"ל. אף הוא איש הציונות הדתית. אף הוא הקדיש את חייו לביטחון מדינת ישראל, שירת בצה"ל עד תפקיד הפרקליט הצבאי הראשי. הוא שותף אידיאולוגי של בנימין נתניהו, ולכן הוא מונה לתפקיד מזכיר הממשלה, משרת אמון של נתניהו. הוא היה יד ימינו של נתניהו, המוציא והמביא. לא בכדי, נתניהו ואיילת שקד מינו אותו ליועץ המשפטי לממשלה ואף נאבקו נגד טענת ניגוד האינטרסים שבמינוי אדם קרוב כל כך לראש הממשלה.

הוא עומד בראש מערכת מושחתת שמנסה להפיל את בנימין נתניהו מהשלטון ולהעלות לשלטון את "השמאל"? באמת? איך אדם נורמלי מסוגל להאמין לשקר הזה.

הרי מה שקרה לאלשייך, הוא בדיוק מה שקרה למנדלבליט. גם הוא התבלבל. גם הוא חשב, משום מה, שבתפקיד היועץ המשפטי לממשלה הוא צריך להיות נאמן לערכי הממלכתיות עליהם גדל. גם הוא חשב, משום מה, שנאמנותו צריכה להיות למדינת ישראל, לחוקיה, למשפט, לצדק ולאמת. גם הוא לא הבין, שהנאמנות שלו צריכה להיות למי שמינה אותו. וגם הוא, תמים שכמותו, חשב שכאשר יש סתירה בין הנאמנויות הללו, עליו להיות נאמן למדינה ולא לבוס.

מרגע זה הוא מושחת, הוא פושע, הוא היה צריך לשבת מזמן מאחורי סורג ובריח, הוא שקרן, הוא קושר קשר, הוא תופר תיקים. גם הוא, כמו כל קציני משטרת ישראל, כמו כל הפרקליטים, כולם כולם מושחתים, מאפיונרים, כולם ססססמולנים מניאקים שרוצים להרוס את מדינת ישראל, באמצעות הפלתו של האדם היחיד שיודע לשמור על קיומה.

איך נפלנו? איך הגענו למצב שרבים כל כך בתוכנו מסוגלים להאמין לתיאוריית הקונספירציה המטורללת הזאת, חסרת השחר הזאת, ואפילו לא עוצרים רגע לפקפק, להטיל ספק, אולי אלוהי פולחן האישיות הוא לא כזה מושלם?

הבחירות הללו הן הצבעת אמון במדינת ישראל. בבחירות האלה אני אביע אמון במדינת ישראל, במערכת המשפט הישראלית, בחוק הישראלי, בגורמי האכיפה בישראל. אף אחד מהגופים הללו אינו כליל השלמות. בכל גוף כזה יש כשלים, לבטח יש גם אנשים לא ישרים, לא הכל טהור. אך המערכת בכללה, מדינת ישראל, היא מדינת חוק דמוקרטית, והרוב הגדול של משרתיה עושים את מלאכתם נאמנה, מתוך נאמנות למשימותיהם ולתפקידם. מערכות מדינת ישראל אינן מאפיה מושחתת, אנשיה אינם תופרים תיקים, אינם מנסים לבצע "הפיכה שלטונית". מי שאומר זאת הוא שקרן, שמוכן לשרוף את המועדון ולהשאיר אחריו אדמה חרוכה, כדי לסכל את משפטו, ובמקרה הרע – להפיל אתו את כל מערכות מדינת ישראל, בחינת "תמות נפשי עם פלישתים".

* "שישי בגולן"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s