משליך אבנים על הדמוקרטיה

"אבן יסוד של הדמוקרטיה" הגדיר נתניהו את החסינות. למה הוא התכוון? כדאי לשוטט ברשתות ולקרוא את המסרים של תומכיו, כדי להבין את פשר דבריו. הטענה היא שנתניהו מגלם את רצון העם מעצם בחירתו (למרות שהפעם האחרונה בה נבחר הייתה בכנסת ה-20). הכנסת מגלמת את רצון העם. ואם רצון העם הוא שנתניהו יהיה ראש הממשלה, מיהם השופטים שאיש לא בחר בהם שיוכלו להפיל את שלטונו?

זאת תמצית התפיסה המעוותת של הדמוקרטיה, שאותה מייצגים אישים כמו פוטין וארדואן, והיא הולכת וקונה שבת בישראל.

נתניהו טוען שהחסינות היא אבן יסוד של הדמוקרטיה, אך למעשה הוא משליך אבנים על הדמוקרטיה. אכן, רצון הרוב הוא מרכיב מרכזי והכרחי בדמוקרטיה. בלעדיו, אין דמוקרטיה. אך הוא בשום אופן לא מרכיב בלעדי. אחד המרכיבים החשובים ביותר, שאף הוא מרכיב הכרחי וגם בלעדיו אין דמוקרטיה, הוא מדינת החוק. מדינת חוק, היא מדינה שהשלטון בה כפוף לחוק וחייב לפעול על פי חוק. מדינת חוק היא מדינה שמתקיים בה שוויון בפני החוק, והכל בה כפופים לחוק, ממנהיג המדינה ועד אחרון האזרחים.

ראש ממשלה שעבר על החוק חייב לעמוד לדין בדיוק כמו כל אזרח העובר על החוק. מבחינה ציבורית, חשוב יותר שראש ממשלה שעבר על החוק יעמוד לדין, מאשר אזרח מן השורה. יש עניין ציבורי ממדרגה ראשונה לכך, שראש ממשלה, האיש החזק במדינה, האיש שאליו נשואות עיני הציבור, האיש המייצג את ישראל בפני האומות, האיש שבידיו להוביל למלחמה או לשלום – יעמוד לדין כאשר חקירה מסועפת הביאה את היועץ המשפטי לממשלה, האיש שהוא בחר, שהיה יד ימינו, להאשים אותו בשלושה כתבי אישום חמורים ובהם אשמת השוחד.

במדינה מתוקנת נדרש ראש ממשלה להרבה הרבה יותר מאשר לא להיות עבריין פלילי. נדרש ממנו לשמש דוגמה אישית, להיות מופת של ערכי יושר ומוסר, להוות דוגמה אישית לציבור. הרף הנדרש ממנו גבוה לאין ערוך יותר מהסף הפלילי. אם כבר הידרדרנו לכך שאנו מסתפקים בסף הפלילי – אסור לנו לתת לראש הממשלה להימלט מאימת הדין. יש לדרוש ממנו לפחות את אומץ הלב לעמוד בפני בית המשפט ולנסות להוכיח את חפותו; את טענת ה"אין כלום".

נתניהו, שמסתתר מאחורי האותיות הקטנות של החוק שמאפשר לו להישאר בתפקידו עד פסק דין חלוט, מנסה להתחבא עכשיו מאחורי החסינות, כדי לדחות לאינסוף את עצם משפטו ולהעמיד את עצמו מעל החוק. זהו גילוי מובהק של פחדנות ציבורית.

מדינה שהמנהיג שלה עומד מעל החוק אינה דמוקרטיה אמתית. אם חלילה תוענק לנתניהו חסינות, יהיה זה קו פרשת המים בין מדינה שיש בה שחיתות אך היא נאבקת בה, לבין מדינה מושחתת.

* "ידיעות אחרונות"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s