תשובה ציונית הולמת

בעשרה בנובמבר 1975, קיבלה עצרת האו"ם את אחת ההחלטות החמורות בתולדות הארגון, אולי החמורה ביותר – החלטה 3379 הקובעת ש"הציונות היא צורה של גזענות ואפליה גזעית".

את ההחלטה דחפו בריה"מ ומדינות ערב, ותמך בה הרוב האוטומטי של המדינות הערביות והמוסלמיות, הגוש הסובייטי ומרבית מדינות אפריקה. מדינות המערב התנגדו להצעה.

25 מדינות הציעו את ההצעה, ובנוסף אליהן תמכו בה עוד 72 מדינות. 35 מדינות הצביעו נגדה. 32 מדינות נמנעו.

חיים הרצוג, שגריר ישראל באו"ם ולימים נשיא המדינה, נשא נאום תוכחה נוקב נגד האו"ם שקיבל את ההחלטה האנטישמית הזאת. "היטלר היה מרגיש כאן בבית", הוא ציין, ואיזכר שהדיון נערך בדיוק 37 שנים לאחר ליל הבדולח (9.11.38) – הפוגרום הגדול של הנאצים ביהודי גרמניה. "עבורנו, העם היהודי, אין זו אלא פיסת נייר, ואנו נתייחס אליה ככזו" – אמר וקרע בהפגנתיות מעל הדוכן את נוסח ההצעה. בכך חזר על צעד דומה של אביו, הרב הראשי הראשון לישראל יצחק אייזיק הרצוג, שקרע בהפגנתיות את נוסח הספר הלבן.

ההחלטה עוררה סערה גדולה בישראל. ממשלת ישראל בראשות יצחק רבין התכנסה לישיבת חרום.

רבין החליט שאין די בהודעה מדינית הצהרתית המגנה את ההחלטה ואת האו"ם, ואין די באמירה והסברה המבטאים את מהותה האמתית של הציונות, אלא יש לבצע צעד שימחיש את נחישותה של ישראל להמשיך ולהגשים את הציונות, בחינת – הם מגנים את הציונות, אף על פי כן אנו ממשיכים ליישם אותה.

החלטתו הייתה להקים ארבעה יישובים חדשים בגולן. בהתיישבות בגולן הוא ראה את התגלמות הציונות בימינו, והקמת יישובים חדשים בגולן נראתה לו תגובה ציונית הולמת להחלטה הגזענית.

היה להחלטה זו גם רקע מעשי – על המדף עמדו ארבעה גרעיני התיישבות לגולן, מוכנים ובשלים לעליה לקרקע. הם ישבו בנקודות זמניות או בתוך יישובים קיימים, ולחצו על הממשלה להחליט על התיישבותם. דווקא החלטת עצרת האו"ם יצרה את העיתוי המתאים לקבלת ההחלטה.

ממשלת ישראל קיבלה את הצעתו של רבין על הקמת ארבעת היישובים. כתוצאה מהחלטה זו קמו כיישובי קבע מעלה גמלא (מושב עובדים של תנועת המושבים), יונתן (מושב שיתופי של הפועל המזרחי), שעל (מושב עובדים של משקי חרות-בית"ר) ואודם (מושב שיתופי של העובד הציוני).

ב-1991, לאחר נפילת מסך הברזל, הובילו ישראל וארה"ב מהלך לביטול ההחלטה. ראש הממשלה יצחק שמיר, שר החוץ דוד לוי והשגריר באו"ם יורם ארידור, בשיתוף פעולה עם ארה"ב ומעורבות אישית של הנשיא בוש (האב) הפעילו מכבש לחצים, ועצרת האו"ם, בצעד חריג, החליטה על ביטול החלטה קודמת שלה. 111 מדינות הצביעו בעד ההחלטה החדשה, 25 בלבד התנגדו, 13 נמנעו ו-15 נעדרו מן ההצבעה.

ההחלטה האנטישמית והגזענית של האו"ם מצאה את מקומה בפח האשפה של ההיסטוריה. ארבעת היישובים בגולן, התגובה הציונית ההולמת לאותה החלטה, שרירים וקיימים.

* "שישי בגולן"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s