מופת לאומי

מפעל המכינות הקדם צבאיות, המכשיר את דור ההנהגה העתידית של מדינת ישראל בכל תחומי החיים, הוא מופת של אחריות לאומית ושל אחדות לאומית.

במסגרת המו"מ הקואליציוני בין כחול לבן ומפלגת העבודה-גשר, הוסכם על הגדלת התקציבים למכינות הקדם צבאיות החילוניות. זהו ביטוי להכרה בחשיבות הלאומית של המכינות. אולם מועצת המכינות הודיעה מיד שהיא מסרבת בתוקף להפרדה בין מכינות חילוניות למכינות אחרות (דתיות-אורתודוכסיות, דתיות-רפורמיות ומשולבות).

כך כתב, בין השאר, מנכ"ל מועצת המכינות, דני זמיר, המייסד של מכינת רבין, שהנה מכינה חילונית:
"לא מפחדים להיות אחים.
אנא אל תבחינו ואל תאבחנו בינינו.
או שהסיוע יהיה לכולנו או לאף אחד.
לא נוכל לוותר על אבן הראשה במפעלנו – השותפות בין השונים – למען העזרה התקציבית – מכובדת, נדרשת וראויה ככל שתהיה. אנשים ונשים אחים ואחיות אנחנו".

האמירה הברורה הזאת, היא קרן אור באפלת הפלגנות הקיימת בחברה הישראלית, המועצמת בידי המערכת הפוליטית, ובראש ובראשונה בידי העומד בראש הפירמידה הפוליטית, ובידי התקשורת. מפעל המכינות הקדם צבאיות, שהנו מפעל מופת לאומי, מעמיד חלופה של חברה אחרת, המבוססת על ערכים של נתינה, משימתיות, אחריות לאומית, וממלכתיות; ערכים של ציונות במיטבה.

וכשאני מגדיר אותה כמפעל ציוני, עולה בדעתי האמירה היפה של עמוס עוז, שהציונות אינה שם פרטי אלא שם משפחה. הציונות אינה אחידה – יש ציונות דתית וחילונית, יש ציונות סוציאליסטית וציונות רוויזיוניסטית, יש ציונות רוחנית, ציונית מדינית, ציונות מעשית. האתגר הוא לקיים משפחה ציונית אחת, המכילה את השונות, שהמחלוקת בתוכה היא לשם שמים ושהיא יודעת להיות מאוחדת, אף שאינה אחידה.

בימים אלה, שבהם כוחות צנטריפוגליים יוצרים חברה שסועה, קרועה, מחולקת למחנות עוינים הלוחמים ביניהם, וכל מחנה נגרר אחרי השוליים הרדיקליים שלו, מציב מפעל המכינות הקדם צבאיות עוגן של לכידות חברתית, שהינה עוגן של חוסן לאומי. מפעל המכינות הקד"צ, יחד עם תופעות חיוביות בחברה הישראלית, כמו עולם ההתחדשות היהודית ועוד, מבטא תרבות-נגד לתרבות השסע, יוצר למדינת ישראל אופק חיובי ומחנך מנהיגות צעירה שבעשורים הבאים תצעיד את החברה הישראלית בדרך אחרת.

האחדות שמעבר לשונות, עמדה לא אחת בפני סערות וטלטלות שאיימו על לכידותה.

– כך היה בהתנתקות, שעליה הייתה מחלוקת חריפה בחברה הישראלית ובעולם המכינות, כולל בין ראשי המכינות.
– ההצהרות הקיצוניות והקשות של אחדים מראשי המכינות הקד"צ הדתיות, בנושאים כמו גיוס בנות לצה"ל והיחס ללהט"בים.
– האסון הנורא בנחל צפית, מתוך רשלנות פושעת של מחנכים במכינת בני ציון, שעורר חשבון נפש עמוק בעולם המכינות וגם חשף אותו לביקורת קשה, חלקה מוצדקת, וחלקה של מי שניצלו את האסון כדי לפגוע במפעל המכינות מתוך שלילה לרוח הציונית שלו.

היכולת של מפעל המכינות והנהגתו לצלוח את המשברים הללו ולהמשיך יחד, ואף לצאת מחוזקים מהם, מעידה על חוסנו של המפעל ועל האמת הטמונה בו.

זכיתי להרצות רק השבוע בפני ארבע מכינות קדם צבאיות. פגשתי מגוון רחב של החברה הישראלית – בני עדות שונות, בני שכבות סוציואקונומיות שונות, עולים חדשים וצברים, דתיים, מסורתיים וחילונים, בעלי השקפות פוליטיות שונות. בכל המפגשים הללו אני פוגש נוער נפלא, דור מצוין, המעורר בי תקווה ואמונה בעתיד החברה הישראלית.

גילוי נאות – אני שייך לעולם המכינות. אני משרת כיו"ר מדרשת השילוב בנטור שבגולן – מכינה משלבת, במתכונת ישיבתית, המכשירה דור של תלמידות ותלמידי חכמים, ההנהגה היהודית הרוחנית של הדורות הבאים: חילוניות/ים, דתיות/ים, מסורתיות/ים וכאלה שאינם מזוהים עם אחת הקופסאות הללו.

* "הזמן הירוק"

4 מחשבות על “מופת לאומי

 1. לפעמים אני נחשף לפוסטים שמעוררים בי תחושות קשות. כרגיל לשיפוטכם…

  שימו לב למקום המשני של אסון מכינת בני ציון ולגידור שלו. זהו הלך הרוח. תיקון אמיתי לצערי לא יהיה שם ללא התערבות חיצונית.

  הכסף שאנחנו שופכים שם כאזרחים לא מנותב מספיק לבטיחות וביטחון. הבאנו לכך דוגמאות רבות בפוסטים קודמים. די להסתכל בפיד של מועצת המכינות בו כל התכנסות או פעילות זניחים מתועדים אבל כל "ההמונים" שלוקחים חלק בפעילויות הבטיחות, שהם מצהירים עליהן, נסתרים מעין. מוזר לא ?

  המכינות כבבואה של המנהיגות הישראלית, מימין ומשמאל, ממזרח וממערב, לא לוקחות אחריות, לא מנהיגות, ואפילו המוסר והערכים זלגו מהן.
  מוזר שעם כל המדרשות למנהיגות שפרוסות במשך כשני עשורים, על עשרות אלפי בוגריהן, היו צריכים להיות לנו כבר מנהיגים בעלי שיעור קומה ?!!!

  אבל לצערי גם אלה שהצליחו להשתחל לפוליטיקה מימין ומשמאל מהווים אכזבה גדולה.

  לדעתי זו אחת ההשקעות המאכזבות ביותר של מדינת ישראל בעשורים האחרונים.
  תארו לכם איפה היינו היום אם הכסף היה מושקע בשילוב ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך הממלכתית או בהגדל סל הבריאות.

  כפי שאני תמיד אומר. אין אכזבה ציונית גדולה ממפעל המכינות לאור התנהגותו לאחר האסון.

  מאכזב שאף חניך או בוגר מכינה לא מצא לנכון לעמוד עם שלט אחד הקורא לועדת חקירה בלתי תלויה בגין אסון מכינת בני ציון. זאת למרות שמועצת המכינות בעצמה קראה להסדרת מעמדה הסטטורי.

  אנחנו עמדנו ביום חמישי ה-29.08.2019 עם שלטים. אתם נעדרתם !!! למרות שהוזמנתם.

  אתם, ראשי המכינות, בוגריהם והחניכים בהן, האכזבה הערכית הציונית הגדולה ביותר בחיי הבוגרים !

  https://www.facebook.com/groups/IlansStruggle/

  אהבתי

 2. עסקן המכינות כותב כתב ליקוק לעסקן המכינות עורך הדין דני זמיר – מנכ"ל המכינות שעמד ועומד שנים בראש מערכת בעלת תרבות השחץ שהביאה למוות הנורא של תשע נערות ונער. האיש שפרסם תמונה שלו מטייל ביום סוער וכתב: "מי שמקשיב לחזאים לא מטייל", טרח לאחר האסון לשאת נאום שבו סיפר בגאווה על הנפוטיזם במכינות (ילדיו קיבלו גם הם משרות במערכת המכינות כמו ילדי מי שהי ראש מכינה – שר החינוך פרץ) ועל כך ששלושים שנה לא קרה דבר (כאילו זה מצדיק מוות איום כל כך – ומה שהתגלה אחר כך כשקר בוטה).
  דני זמיר תמך במי ששלחה משטרה לעצור את המשפחות השכולות שהפגינו כנגד פתיחה מחודשת של המכינה הפושעת, אסף כסף למימון המכינה, הקים ועדת דמה שתבדוק את הענינים שבה הוא עצמו היה שותף עם ראשי מכינות אחרים, אמר שיפעל להקמת ועדת חקירה חיצונית אבל לא טרח להגיע או לשלוח ולו נציג אחד למשפחות השכולות שהפגינו להקמת הועדה ואינו מסייע להן.
  שום בדק בית אמיתי – רק חליבת כספי המיסים שלנו לגופים פרטיים שאינם בפיקוח וללא בקרה.

  אהבתי

  • אורי יישר כח והרבה תודה על הדברים החמים והסיוע.
   בהזדמנות מציע שתעיין במחקר בלומברג מ2017 שסקר 5000 בוגרים מהעשור האחרון והתוצאות מאלפות ןמשמחות.
   שבת שלום

   אהבתי

   • דני זמיר, ודאי קראת את מה שכת כאן אב שכול.
    חוסר התגובה שלך מלמד שוב שאין קשר בינך לבין אחריות. לא מאלף ולא עד תף, לא אח, אחר, אחרי וכל שאר הקשקשת שאתה מדקלם אבל מאומה מהדיקלומים לא דבק בך בצורה אוטנטית.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s