פינתי השבועית ברדיו: רק בן אדם

רק בן אדם / שלום חנוך
פינתי השבועית ברדיו "אורנים", 7.10.19

זו הפינה הראשונה לשנת תש"ף, ורציתי לפתוח אותה בשיר ענוג על סוף הקיץ. אך לצערי, אנו פותחים אותה בפינה המוקדשת לזכר מוסיקאי שנפטר ביומה הראשון של השנה – רוני פיטרסון, שנפטר בשנתו מדום לב, בגיל 62 בלבד. פיטרסון הוא זמר, שהוציא ארבעה תקליטי סולו, אך הוא בראש ובראשונה גיטריסט ענק, מגדולי הגיטריסטים הישראלים בשלושים השנים האחרונות. והוא בראש ובראשונה הגיטריסט של שלום חנוך, אותו הוא מלווה מאז 1987. ולכן השיר שבחרתי הוא שיר של שלום חנוך, שהגיטרה של פיטרסון בולטת בו מאוד.

הפעם האחרונה שראיתי את פיטרסון, הייתה לפני כשנה, בהופעה של משה לוי ושלו בפאב "לצ'ה" בקיבוץ אורטל. דווקא בלי שלום, ובמרחק נגיעה, במקום אינטימי, הווירטואוזיות שלו כגיטריסט בלטה במיוחד. לפני כן ראיתי אותו במופע גדול של שלום חנוך בפארק ראשל"צ, לפני שנים אחדות, שחלקה השני היה מופע איחוד של להקת תמוז, אך חלקה הראשון היה מופע סולו שלו. ועמו, כמובן, פיטרסון. ועל המסכים הענקים, התמקדה המצלמה פעמים רבות בידיו של פיטרסון המלהטות בגיטרה.

פיטרסון נולד בגרמניה, היגר לארה"ב, מגיל צעיר מאוד נמשך למוסיקת הבלוז, הרוק ולמוסיקה שחורה, וכבר בגיל 11 החל להופיע כגיטריסט מקצועי. הוא ליווה כגיטריסט כמה מגדולי הבלוז בארה"ב.

ב-1987, לקראת צאתו למופע "רק בן אדם" חיפש שלום חנוך נגנים, לאו דווקא ישראלים, ובחר בפיטרסון כגיטריסט. פיטרסון ליווה אותו במופע ובתקליט, ומאז הם לא נפרדו. רשמית, היגר פיטרסון לישראל ב-1991, ומאז חי בישראל, נשא אישה ישראלית, יהודיה ונולד להם בן. אח"כ התגרש, ושוב נישא לישראלית יהודיה, ונולדה להם בת. כך שהוא באמת התערה בארץ ובעולם המוסיקה הישראלית, אם כי למרות השנים הרבות, שליטתו בעברית לא הייתה "מי יודע כמה", עובדה שנוכחתי בה בהופעה באורטל.

מלבד שלום חנוך, פיטרסון ליווה אמנים ישראלים נוספים כמו מאיר אריאל בתקליט "זרעי קיץ", רמי קליינשטיין, ריטה, יזהר אשדות, דפנה ערמוני ואף המשיך להופיע בעולם לצד זמרי בלוז נודעים. אך, כאמור, הוא בראש ובראשונה, הגיטריסט של שלום חנוך.

שיתוף הפעולה ביניהם החל ב-1987. שלום חנוך החליט לצאת להופעה ולהוציא תקליט של מוסיקת רוק כבד, שלא הייתה מקובלת בארץ, ולשם כך חיפש שחקני חיזוק מחו"ל, וכך הגיע לפיטרסון הגיטריסט, לאחיו ריי פיטרסון הבאסיסט ולמתופף רוי מרטין. הוא יצא אתם, ועם הקלידן משה לוי והסקסופוניסט ירוסלב יעקובוביץ' למסע. מסע ההופעות תועד לסרט ולתקליט ההופעה "רומן אמתי". אח"כ יצא התקליט "רק בן אדם".

התקליט היה כישלון מסחרי. קשה היה לקהל הישראלי לבלוע את הרוק הכבד הזה. אני אוהב את התקליט, ובראש ובראשונה שיר שכבר השמעתי בפינה זו – "נגד הרוח".

היום נאזין לשיר הנושא של התקליט, "רק בן אדם", שמגלם את רוח התקליט, רוח רוקיסטית כסאחיסטית.

בשיר שלום חנוך מביע את הקונפליקט הפנימי שלו, בין היותו אזרח אכפתי ואקטיביסט, שרואה את המצב החברתי והביטחוני וזועם ורוצה למחות, להשפיע, לשנות, לבין רצונו להיות רק בן אדם, לא יותר לא פחות. הוא לא יודע אם לצעוק או לשתוק. מצד אחד הוא רוצה לצעוק, אך מצד שני הוא מבין שהוא לא יתקן ת'עולם, הוא רק בן אדם. בן אדם אוהב, שיש לו חיים פרטיים, ששעות ורגעים מחכה לך, אדם ששמח לחיות. אין הכרעה בשיר הזה. הוא מסתיים בשאלה, המופנית ליעד לא ברור: "אתה קראת לי?" אולי זה הקול הפנימי הקורא לו לצעוק, לתקן את העולם. אך הוא לא בטוח שהוא קרא לו. ולכן השיר מסתיים בסימן שאלה.

רוני פיטרסון נפרד מאתנו ומשלום חנוך. נאזין לגיטרה שלו ולשלום חנוך. רק בן אדם.

קם בבוקר וקונה ת'עיתון,
עמוד ראשון ועמוד אחרון,
סוגרים בית ספר, מהומות בחברון,
עוד שוד, עוד אונס ברחוב הירקון.
שביתה נמשכת, חשדות למעילה,
תוספת יוקר, ישיבת ממשלה.
עוד מדברים על מניעת אבטלה,
עוד אין תרופה למגפה הגדולה.

לא יודע אם לבכות או לצחוק,
לא יודע, אם לשתוק או לצעוק.
החרדה מחלחלת עמוק
אתה קראת לי?

רק בן אדם לא יותר לא פחות
רק בן אדם בלי שום הנחות
שעות ורגעים יושב פה בחיים, מחכה לך.
רק בן אדם או יכול להיות
רק בן אדם, ששמח לחיות
הוא לא יתקן ת'עולם, הוא רק בן אדם.

מביט מהחלון ולא רואה כלום
רק ג'ונגל בניינים, כל האופק חסום
שוכב לישון בשביל לחזור ולקום
עוד ניצחון במלחמת הקיום.
בטלוויזיה יש הרבה אלימות
זאת הדרך לחיות, זאת הדרך למות
של מי שנולד על קו העימות
אתה קראת לי? …

רק בן אדם לא יותר לא פחות…

אזרח הארץ הקטנה הגאה
אוהב לדבר ומוגבל בתנועה
מנסה לרדת בתחנה הבאה
רק רכבת השדים ממשיכה בנסיעה.
לא יודע, אם לבכות או לצחוק
לא יודע, אם לשתוק או לצעוק
החרדה מחלחלת עמוק
אתה קראת לי? …

רק בן אדם לא יותר לא פחות…

 

מחשבה אחת על “פינתי השבועית ברדיו: רק בן אדם

  1. רק בנאדם, ככולנו, לא יותר לא פחות , אבל – – איזה גיטאריסט נשמה אדיר!
    יצא לי לפטפט עימו קלות – האיש היה כל-כולו מוזיקה – ולעולם לא אשכח את נגינתו המופלאה.
    תנחומים לנילי,ניקול וכל המשפחה המורחבת.

    אריה קרישק, קצרין

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s