כאילו לא נוצרתי

בפתח שנת תשע"ט, לפני שנה בדיוק, בימים אלה של עשרת ימי תשובה, נערכה באורטל שיחת חשבון נפש, שהנושא שלה היה – קיבוץ משימתי.

המהלך של הגדרתנו כקיבוץ משימתי הניב כבר השנה פרי נפלא – "אדם ואדמה". ומן הראוי שלא ננוח על זרי הדפנה ולא נסתפק במיזם זה, אלא ניצור מיזמים משימתיים נוספים בשנים הבאות.

שיחת חשבון הנפש נפתחה בלימוד קצר בהנחייתי. היה זה שיח סביב טקסטים אחדים. אציג כאן את הטקסטים, בליווי דברי הסבר ופרשנות קצרים.

****

במהלך תפילת יום הכיפורים, אנו חוזרים פעמים רבות על הפסוק הבא: "אלוהיי, עד שלא נוצרתי איני כדאי, ועכשיו שנוצרתי, כאילו לא נוצרתי".

הפסוק הזה קצת סתום, והפשט שלו מוזר, אפילו מקומם. אם עד שנוצרתי לא היה טעם בהיווצרי, ומשנוצרתי – כאילו לא נוצרתי, הרי שגם משנוצרתי אין טעם בקיומי. אני אפס. זה מה שיום הכיפורים אמור לספר לנו?

הרב קוק ביאר את הפסוק הזה, באופן שאני מזדהה אתו.

"לפני שנוצרתי, כל אותו הזמן הבלתי מוגבל שמעולם עד שנוצרתי – ודאי לא היה דבר בעולם שהיה צריך לי. כי אם הייתי חסר בשביל איזו תכלית והשלמה הייתי נוצר. וכיון שלא נוצרתי עד אותו הזמן, הוא אות שלא הייתי כדאי עד אז להיבראות. ואילו הייתי מייחד מעשיי עכשיו אל תכלית בריאתי, הנני עכשיו כדאי. אבל כיוון שאין מעשיי מכוונים לטוב התכלית, הרי לא הגעתי אל תכלית בריאתי. ואיני עדיין כדאי, כמו קודם לכן".

הפרשנות הזאת היא כביכול לא הומניסטית, לא ליברלית ובוודאי תקומם כל מי שאוחז בשיח הזכויות. אך אני מזדהה עמו, כמבטא שיח של חובות, שיח של מחויבות, שיח של משמעות. המשמעות היא שחיי אינם תכלית לעצמה, אלא יש להם תכלית שאותה עליי למלא. בכל הזמן הבלתי מוגבל עד שנולדתי, לא נולדתי, כי עוד לא היה בי צורך. מרגע שנולדתי, יש לעולם צורך בקיומי. מהו הצורך? לא עצם חיי, אלא תרומתי הייחודית. לכן, מרגע שנולדתי, עליי לחפש את התכלית הזאת, את משימת חיי, ולפעול כל חיי כדי להגשים אותה. אם לא אעשה זאת, אחמיץ את משמעות חיי, ומבחינת העולם, כאילו לא נולדתי.

בתלמוד הבבלי (מסכת קידושין מ ע"ב) נאמר:
"לעולם יראה אדם את עצמו כאילו חציו חייב וחציו זכאי. עשה מצווה אחת, אשריו שהכריע עצמו לכף זכות. עבר עבירה אחת, אוי לו שהכריע עצמו לכף חובה.

…לפי שהעולם נידון אחר רובו והיחיד נידון אחר רובו, עשה מצווה אחת, אשריו שהכריע את עצמו ואת כל העולם לכף זכות. עבר עבירה אחת, אוי לו שהכריע את עצמו ואת כל העולם לכף חובה… בשביל חטא יחידי שעשה זה, אבד ממנו ומכל העולם טובה הרבה".

אמירה זו של חז"ל מטילה על כל אדם אחריות אדירה, בכל רגע נתון. עליו לחוש בכל רגע כאילו עתיד העולם מוטל על כתפיו, והמעשה שיעשה עתה, הוא שיקבע את גורל העולם.

חז"ל אינם טוענים שבאמת כל מעשה שלי יקבע את גורל העולם. הם טוענים, שלעולם עליי לראות את עצמי כאילו גורל העולם מונח על כתפיי. כלומר, זו קריאה לנטילת אחריות, לראש גדול, של כל אדם בכל רגע.

ברוח חז"ל, כתב גם יצחק שדה, מייסד הפלמ"ח, את הקריאה האלמותית לנוער היהודי הארץ ישראלי בשנת 1945:

נוער שמע!

מישהו אי שם מחזיק את מאזני חיינו בידיו.
וכפות המאזניים עולות ויורדות, יורדות ועלות.
על כף אחת:
שואת ישראל, תקומת ישראל, מלחמת ישראל.
ועל כף שניה:
תככי מסחר ופוליטיקה,
והתככים, משקלם כבד.

נוער זכור!

בבוא השעה השלך עצמך על כף המאזניים,
השלך עצמך בכח ובאומץ.
זה יכריע, המאזן ישתנה.

נוער שמע!

יצחק שדה קורא לנוער לא להיות אדיש, לא לקטר ולצקצק, אלא לקחת אחריות, להשליך עצמו בכוח ובאומץ על כף המאזניים, מתוך אמונה שהמעשה שהוא יעשה הוא שיקבע את עתיד העם היהודי.

לאחר מלחמת יום הכיפורים, הופצה כרזה פופולרית:
"היה אתה בסדר, כולם יהיו בסדר, הכל יהיה בסדר".

יש שביקרו אותה, שראו בה טיוח של אשמת ההנהגה במחדל יום הכיפורים, על ידי פיזור האחריות על כולם. ואולי הביקורת הזאת מוצדקת. אך המשפט עצמו, מעבר להקשר המקורי שלו, נכון וראוי. הוא קורא לאחריות של הפרט. עליי להאמין שעליי לעשות את הדברים הנכונים כדי לתקן את העולם. אם כל אחד יראה זאת כייעודו, העולם כולו ירוויח מכך. אין זה אומר שאין מקום לביקורת על ההנהגה, אלא שאין די בביקורת, כי האחריות אינה רק שלה, אלא של כל אחד מאתנו.

כך ראוי שנתייחס, כל אחד לעצמו, ואנחנו כקהילה – על קיבוץ אורטל, וכקיבוץ – גם על הנעשה סביבנו, מתוך רצון להשפיע, לתקן, לתרום לחברה הישראלית כמיטב יכולתנו. זו המשמעות של קיבוץ משימתי.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s