ביד הלשון: לקסיקון תשע"ט

אוטיסט – כינוי גנאי שדודו אמסלם הטיח בבני גנץ, וערר סערה גדולה בשל השימוש במילה אוטיסט כגידוף. אמסלם התנצל על דבריו.

אז מה אם הם ירו על אשקלון? – פרץ גאונות ורגישות אופייני של מירי רגב.

אין ימין ואין שמאל – סיסמת הבחירות של "חוסן לישראל", מפלגתו של גנץ, הצלע המרכזית ב"כחול לבן". במידה מסוימת גם "כחול לבן" השתמשה בה.

אכלתי ממנה חרא – גבאי מסכם את הזוגיות עם ציפי לבני.

אפודים צהובים – הפגנות סוערות נגד יוקר המחיה בצרפת נעשו בידי מפגינים לבושים באפודים צהובים. מפגינים בכל העולם, וגם בישראל, חיקו אותם.

אפקט מנדלבליט – ההשפעה של הודעת היועמ"ש על הגשת כתב אישום נגד נתניהו על תוצאות הבחירות. שאלה זו העסיקה את הפרשנים. מסתבר שהיא לא הייתה כל כך גדולה.

ארבעים מנדטים – יעד הבחירות של הליכוד שהציב ראש הממשלה ואח"כ היעד של כחול לבן שהציב גנץ. האמת ששתיהן לא היו רחוקות מן היעד בבחירות אפריל – הגיעו ל-35 מנדטים כל אחת. כל אחת מהן איבדה עוד מכוחה בבחירות ספטמבר.

אריה חזק – אריה דרעי בתעמולת ש"ס.

את לא מעניינת – תגובתו המאופקת והממלכתית של ראש הממשלה נתניהו לתושבת קריית שמונה, חולת סרטן, שמחתה על סגירת חדר המיון הקדמי בעיר. "את משעממת", הוא הוסיף, מדושן עונג, לקול תשואות הקהל.

אתגר הבקבוק – טרנד עולמי (שנמשך ימים ספורים) – ידוענים צילמו את עצמם פותחים בבעיטה פקק של בקבוק. ביניהם בלט, בישראל, אהוד ברק, ששילב את המעשה עם מסר אנטי ביבי. גם יאיר לפיד הוציא סרטון ברוח זו, אך בלי לפתוח את הפקק.

בוגד – אמירה אומללה של יעלון בראיון רדיופוני, על פיה פרשת הצוללות עלולה להגיע לכדי בגידה, שונמכה בידי תועמלני נתניהו לטענה ש"כחול לבן" האשימה את נתניהו בבגידה וטענו שביבי בוגד, ועשו מן הטענה הזאת מטעמים במערכות הבחירות.

בוטים – קיצור של רובוטים. כינוי לפרופילים מזויפים אוטומטיים ברשתות החברתיות. שימשו לצרכי תעמולה לא מהוגנת (בלשון המעטה) במערכת הבחירות.

בושם פשיזם – גיבור סרטון תעמולה שנוי במחלוקת של "הימין החדש", בכיכובה של איילת שקד.

ביבי או טיבי – סיסמת ההסתה של נתניהו בבחירות.

ביביזם – הפיכת ההערצה לנתניהו לאידיאולוגיה ואף לדת.

בייס – הגרעין הקשה של מפלגה או של גוש.

בכפוף לשימוע – כתב האישום לנתניהו.

בלוק טכני – הליכה משותפת לבחירות על מנת להתפצל אחריהן. כך הוגדר החיבור של "הבית היהודי" עם "עוצמה יהודית" בבחירות אפריל והחיבור של "ימינה".

בלוק ימין – גוש של מפלגות הימין והחרדים שנתניהו הקים אחרי בחירות ספטמבר לצורך ניהול משותף של מו"מ קואליציוני ובניסיון לחסום ממשלה בראשות גנץ.

בלפור – הרחוב בירושלים בו שוכן בית ראש הממשלה. בעגה הפוליטית – ביטוי להשפעתם הפוליטית של שרה ויאיר נתניהו על הנעשה בממשלה ובליכוד.

בני-חותא – כינוי לבני גנץ, בגין אופיו הנינוח.

גנרלים – שם גנאי תעמולתי לרמטכ"לים ואלופים בצה"ל, שהקדישו את כל חייהם לביטחון מדינת ישראל, ברגע שבחרו צד פוליטי ש"לא משלנו". השימוש בשפה זרה נועד לשוות להם תדמית של זרוּת והתנשאוּת (אנחנו הלוחמים והם ה'גנרלים' וה'אליטות') ולרמוז לחונטות צבאיות בדרום אמריקה. אלוף – מילה עברית תנ"כית כל כך יפה. ובג'יבריש הפוליטי – אם אתה שלנו אתה אלוף. אם אתה שלהם אתה גנרליסימו.

גרוש ללירה – הגדרה של גבי אשכנזי, שחוּזָר בידי מפלגות שונות ותיווך בין גנץ ויעלון לבין לפיד על חיבור פוליטי ביניהם, לתנאי הצטרפותו לחיים הפוליטיים: רק אם אוסיף את הגרוש ללירה, כלומר רק אם הם יתחברו והוא יהיה התוספת הקטנה.

דברי כזב – הגדרתו המדויקת של גדעון סער לקונספירציה שנתניהו טפל עליו.

דובים בקוטב הצפוני – מטאפורה חביבה על ליברמן. במקרה אחד אמר שאין לגנץ עם מי להרכיב קואליציה, אולי עם דובים בקוטב הצפוני. במקרה שני, כשנתניהו מינה יועץ לענייני העולים מחבר העמים, הוא אמר שכנראה נתניהו ימנה יועץ גם לענייני הדובים בקוטב הצפוני.

דווקא נתניהו – סיסמת בחירות של נתניהו, המשדרת התרסה כמו-אופוזיציונית כאילו ראש הממשלה הוא הלוחם בשלטון "הממסד".

דף מסרים – הוראות הפעלה יומיות למרואיינים מטעם המפלגות השונות, כדי להבטיח משמעת קמפיין.

דרום שחור – מחאה של בני הנוער בנגב המערבי על המצב הביטחוני בגבול עזה.

האוזן של ה-m-16 – "לא שמעתי טוב. אוזן ימין היא האוזן של ה-m-16", תירוץ קצת תמוה של גנץ, שמעד בתשובה לשאלה על הצטרפות אפשרית לממשלה בראשות נתניהו.

הגננת המתעללת – כינוי לכרמל מעודה (הודבק לפרשה טרם פרסום שמה), בעלת מעון בראש העין, שהתעללה בפעוטות. יש לציין שאינה גננת ואין לה כל הכשרה או הסמכה כמטפלת.

הודעה דרמטית – במשך שלוש שעות הוכנה האומה לנאום דרמטי של ראש הממשלה, שהסתיימה בפארסה – התבכיינות אופיינית של חשוד המקטר על חוקריו. הודעה דרמטית 2 – ימים אחדים לפני בחירות ספטמבר הודיע נתניהו שאם יבחר יחיל את הריבונות על בקעת הירדן.

המין והמינוי – הכינוי לפרשת אפי נווה והשוחד המיני.

המפיל הלאומי – כינוי שהדביק נתניהו לליברמן, כמי שהפיל ממשלות ימין.

הסלולרי של גנץ – ספק פריצה איראנית לטלפון הסלולרי של בני גנץ, הפכה כלי תעמולה נגדו כאילו "לא ידע לשמור" על הטלפון שלו ושיימינג נגדו, כאילו מוסתר בטלפון מידע מביך שעלול להפוך אותו לסחיט.

הסלמה – ההגדרה מודל 2019 למה שהוגדר ב-2018 "סבב".

העשור המופלא – חוות דעת אובייקטיבית על תקופת שלטונו של נתניהו, בפי המבקר ב.נ.

הפרדה – מופע בהפרדה בין המגדרים באירוע חרדי במרחב הציבורי בעפולה, הפך את סוגיית ההפרדה למוקד השסע החילוני-חרדי.

הפרשה המושחתת ביותר בתולדות המדינה – פרשת הצוללות על פי הגדרת בוגי יעלון.

הפתעת הבחירות – כל המפלגות (על פי הבטחת מנהיגיהן לפני הבחירות). בשלב מסוים, בבחירות אפריל, הסתמן באאז שהפך את פייגלין להפתעת הבחירות. בסוף – הפתעת הבחירות, הייתה שהפתעת הבחירות לא הייתה הפתעת הבחירות.

הצבעה טקטית – הצבעה בעד המפלגה הגדולה בגוש, למרות התמיכה האידיאולוגית במפלגה קטנה יותר, כדי לשפר את סיכויי הגוש. אותה תופעה מוגדרת לעתים גם כהצבעה אסטרטגית, למרות שבדרך כלל טקטיקה ואסטרטגיה הן הפכים.

הקמפיינר מס' 1 – הסכמה רחבה על מומחיותו של נתניהו.

הקרבה – בנאום של ראש הממשלה שבו מינה את עצמו לשר הביטחון, דיבר נתניהו על המצב הביטחוני של ישראל בחזיתות השונות, ורמז שנידרש להקרבה.

השד העדתי – אורח קבוע בכל מערכת בחירות. ובבחירות אפריל, בתפקיד דרעי – אבי גבאי.

השטן הוציא צו 8 – אריה דרעי בקריאת דרבון לתמיכה במשה ליאון לראשות העיר ירושלים.

השתגעת?! – הקלטה מביכה שבה צווח נתניהו על שר התקשורת איוב קרא, על כך ששנואת נפשם של בלפור איילת שקד הוזכרה כשותפה לקרדיט על פעולה למען ערוץ 20.

זה מאחורינו – ההצהרה של בכירים בליכוד ובמפלגת העבודה לאחר קרבות הפריימריז, ולקראת הבחירות. אחרי הבחירות… הכל יהיה שוב לפנינו.

זנאי – הגדרה שהעניק אהוד ברק ליאיר נתניהו. ההגדרה כשלעצמה אולי מדויקת, אך קצת פאתטית כשהיא נשמעת בפי מי שזה עתה נתפס עם המכנסיים למטה.

חביתה בלי ביצים – שוחד בלי מזומנים, על פי הגדרתו של נתניהו.

חוק הגיוס – החוק שעיצבה מערכת הביטחון לפתרון סוגיית גיוס בני ישיבות, שעמד בסלע המחלוקת של המשבר שמנע הקמת ממשלה והביא לבחירות חדשות.

חוק סער – כינוי לחוק שנועד להגביל את סמכויות הנשיא, שכקדימון לו המציא נתניהו תאוריית קונספירציה על מזימה נגדו של ריבלין וסער, כביכול.

חיבורים – הביטוי הפוליטי העדכני לבריתות פוליטיות לקראת בחירות. הרעיון צלח בעיקר בחיבור בין מפלגות המרכז. חיבור בשמאל בין מפלגת העבודה ומרצ לא יצא לפועל. בימין נעשה חיבור בין הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית בבחירות אפריל, ובין הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי וללא עוצמה יהודית בבחירות ספטמבר. בבחירות ספטמבר היה חיבור גם בשמאל, בין מרצ, ברק וסתיו שפיר.

חיילי צה"ל מפחדים – "חיילי צה"ל מפחדים מהפצ"ר יותר משהם מפחדים מסינואר"; התבטאות אומללה של בנט בנאום ההתקפלות שלו מן האולטימטום שהציב לקבלת תיק הביטחון.

חלאס נתניהו – סיסמת בחירות של "כחול לבן".

חמוֹר – הגדרה לגנץ בהקלטה ישנה של אשכנזי, שהודלפה לפני הבחירות מועד א'.

חסינות – דרכו של נתניהו להעמיד את עצמו מעל החוק ולמלט עצמו מאימת הדין.

חצי בן אדם – כינוי גנאי ונאצה שהטיח אורן חזן בח"כ אילן גילאון, מתוך לעג לנכותו.

טילים מדויקים – נשק יום הדין שחיזבאללה מנסה להשיג, שמסוגל לפגוע ישירות באלפי מטרות אסטרטגיות בישראל. צה"ל פועל בכל דרך כדי לסכל את ההצטיידות האסטרטגית הזו.

טיפולי המרה – סוג של "טיפול" פסיכולוגי, שהוא יותר התעללות נפשית, שנועד להפוך להט"ב למה שאינו. דברים של שר החינוך הרב רפי פרץ בראיון טלוויזיוני בזכות טיפולי המרה, עוררו סערה ציבורית גדולה, והרב פרץ חזר בו. פריצת הביטוי לדיון הציבורי, הפך אותו לשימושי בנושאים שונים, כמו "עכשיו יעשו המרה לשמאלנים", "רוצים לעשות טיפול המרה למדינה, שלא תהיה מדינה יהודית", והצגת החזרה של פרץ מדבריו כתוצאה של… "המרה".

יו… יונ… יונית – גמגום מביך בראיון בלתי מוצלח (בלשון המעטה) של גנץ, שמוחזר שוב ושוב בתעמולת הליכוד ופגע בתדמיתו של גנץ ובתמיכה ב"כחול לבן".

ימין שפוי – הגדרתה הרשמית של "כולנו" כחלק משמה בבחירות אפריל, מתוך רצון לבדל אותה מהימין הלא שפוי, אליו הצטרפה לאחר בחירות אפריל.

ישראל לפני הכל – סיסמת בחירות של כחול לבן.

כשאני שכבתי בשוחות – ציטוט מנאום מתלהם של גנץ נגד נתניהו: כשאני שכבתי בשוחות אתה בילית בקוקטיילים וכו'. הסגנון לא נדבק לדמותו של גנץ, וגרם לו נזק יותר משהועיל לו.

כתב חשדות – ההגדרה המשפטית להודעה על כתב אישום, בכפוף לשימוע. לא מונח חדש, אך נכנס לתודעה ולשפה בעקבות כתב החשדות נגד נתניהו.

לא אפוי – אחד מכינויי הגנאי לגנץ בפי תועמלני הליכוד.

לא יוכלו לתקן – אחת היציאות הגאוניות של מירי רגב: "שני שרים אחריי לא יוכלו לתקן את מה שעשיתי במשרד התרבות והספורט".

לא ממושמעות – הגדרה שוביניסטית של יאיר לפיד על נשות "יש עתיד".

לגליזציה – הטרנד התורן של מערכת הבחירות (באפריל) – הלגליזציה לסמים. הבייבי של פייגלין, שהטריף את המערכת.

לגנוב את הבחירות – עלילה שרקם נתניהו לפני בחירות ספטמבר, על פיו השמאל והערבים ינסו לזייף את הבחירות.

להחזיר את המדינה למסילה – הסלוגן המוביל בכל נאום וראיון של יעלון.

להתגרש מהפלשתינאים – קמפיין "מפקדים למען ביטחון ישראל" בעד נסיגה מיהודה ושומרון.

ללכת על הראש של – כינוי לקמפיין של מפלגה גדולה נגד מפלגות קטנות בגוש.

למה לא התלוננתי – "מי טו" גרסת תשע"ט.

לפיד וגנץ – גנץ ולפיד, בלשונו של נתניהו.

לשים את האגו בצד – סיסמה שליוותה את המגעים על חיבורים במחנות הפוליטיים לקראת הבחירות. הכוונה היא לוויתור של מועמד על הובלת הגוש, למען הריצה המשותפת. בדרך כלל זו תביעה מהפרטנר לשים את האגו שלו בצד, ולהכפיף אותו לאגו שלי…

מאה ושבע עשרה – שנות הניסיון הביטחוני של שלושת הרמטכ"לים, מנהיגי "כחול לבן".

מב"מ – מערכה בין מלחמות. בשנים אלו – המערכה שמנהלת ישראל נגד ההתבססות האיראנית בסוריה ובעיראק ונגד התחמשות חיזבאללה בטילים מדויקים.

מגן צפוני – המבצע לחשיפת מנהרות חיזבאללה בגבול לבנון והריסתן.

מדינה מגניבה – בנאום בכנסת לעג ראש הממשלה למי שטוענים ש"גנבו לנו את המדינה", ואמר: "ישראל אינה מדינה גנובה, היא מדינה מגניבה".

מדינת עומק – דיפ-סטייט. מושג המתאר מעין ממשלה לא נבחרת, של פקידים, שלמעשה שולטת במדינה ומקדמת את האינטרסים הסמויים שלה, המנוגדים לאלה של הממשלה הנבחרת. תאוריות קונספירציה מטורללות, שאותן מטפח ראש הממשלה, מתארות קיומה של מדינת עומק בישראל, שתופרת תיקים לנתניהו כדי להפיל את השלטון, שלא ניתן להפילו בבחירות. המונים מאמינים לטירלול הזה.

מה פתאום – "מה?? מה פתאום…" תגובתו ה"מופתעת", ה"נעלבת" והשקרית של נתניהו לשאלתה של קרן מרציאנו בראיון טלוויזיוני ערב הבחירות על השאלה אם יפעל לחסינות לעצמו מפני העמדה לדין.

מועד ב' – בחירות 2019 סימן 2.

מועד ג' – התרחיש המאיים של בחירות שלישיות בתוך שנה.

מזימת המאה – הגדרתו של נתניהו ל"מזימה" שבדה, כאילו הנשיא והשר לשעבר גדעון סער רקחו קנוניה נגדו.

ממשלת אחדות חילונית – סיסמה שטבע ליברמן וכחול לבן אימצה לפני הבחירות, לתיאור ממשלה של הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ללא דתיים וחרדים. מיותר לציין שממשלת אחדות חילונית היא אוקסימורון בדיוק כמו "ממשלת אחדות דתית" או "ממשלת אחדות חרדית".

ממשלת הלכה – כינוי של ליברמן לקואליציה של נתניהו עם החרדים והחרד"לים, אליה לא הצטרף ושבסופו של דבר לא קמה, לאחר בחירות אפריל.

מנומנם – טרנד – טענה שבני גנץ מנומנם ומנהל קמפיין מנומנם.

מעבר קולות בין הגושים – האתגר האלקטורלי שהן כחול לבן והן מפלגת העבודה-גשר הציבו כיעד המרכזי בבחירות, הוא מעבר קולות אליהם ממפלגות הימין.

מפלגנץ – כינוי לעגני בקרב הימין לרשימת כחול לבן.

מפלגת הרמטכ"לים – כינוי ל"כחול לבן" שבין ראשיה שלושה רמטכ"לים: יעלון, אשכנזי וגנץ.

מצלמות – ספין של נתניהו לפני בחירות ספטמבר, של הצורך ברכישת מצלמות כדי להרתיע את המגזר הערבי מגניבת הבחירות, כביכול (ועל הדרך להאשים את היועמ"ש ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית שהם שותפים לקנוניה). הניסיון להוציא באמצעות ההפחדה הזאת את תומכי הימין לקלפיות, הסתיים בהוצאת המוני מצביעים ערבים לקלפיות. הספין הניב תוספת של כשלושה מנדטים לרשימה המשותפת.

משחק האשמות – blame game. צעדים פוליטיים שמטרתם היא לגרום לכך שהאשמה על תוצאה שלילית תהיה על הצד השני. למשל, התרגיל של קריאת נתניהו ל"בני" (גנץ, עד יום קודם לכן שמאל חלש וצנון) להצטרף לממשלת אחדות. נועדה להאשים מראש את כחול לבן באחריות לבחירות שלישיות, אם תהיינה.

משחק מכור – הנראטיב של נתניהו על אודות חקירות המשטרה בעניינו.

מתבכיינים – הגדרתו של טל רוסו לתושבי עוטף עזה.

נאום הפטריוטים – הכינוי שניתן לנאומו של טראמפ בעצרת האו"ם, שבו יצא נגד הגלובליזם ובעד הפטריוטיזם.

נאמנות בתרבות – כינוי לחוק, ביוזמת מירי רגב, המגביל את תמיכת משלם המסים באמנות קיצונית השוללת את קיומה של המדינה או נגועה בגזענות.

נחזור לנצח – הסיסמה של בנט שעל כנפיה ניסה לקבל את תיק הביטחון עם התפטרותו של ליברמן והמשיכה כסלוגן בחירות שלו.

נמרר להם את החיים – הצהרה לוחמנית של יאיר לפיד, מיד לאחר בחירות אפריל, לתיאור פעולתה הפרלמנטרית הצפויה של סיעת כחול לבן באופוזיציה,.

נראה טיל – לעג לנכותו של נכה צה"ל, העיתונאי אמנון אברמוביץ', בתעמולת הבחירות של נתניהו.

נתניהו דואג רק לנתניהו – סיסמת בחירות מובילה של כחול לבן ערב בחירות ספטמבר.

סבבים – ימי הסלמה חוזרים ונשנים בגבול עזה, החורגים מן ההתשה שהייתה לשגרה, אך אינם מתדרדרים לידי מבצע או מערכה.

סוד – נתניהו הסביר שלא נועץ בשר הביטחון וברמטכ"ל על האור הירוק שנתן לגרמניה למכור צוללת מתקדמת למצרים ולא דיווח להם על כך, בשל איזה "סוד".

סינואר לא יסיים את חייו בבית זקנים – הצהרת רהב של השר יואב גלנט, א-לה ליברמן רק בלי מגבלת שעות.

עיר מקלט – הכנסת, לשיטת חסידי חוקי החסינות.

עמימות – עשיית פעילות מבצעית בלי להכריז עליה ובלי לקחת עליה אחריות. זו הייתה המדיניות לאורך שנות המב"מ נגד איראן, והיא נשחקה לקראת הבחירות.

עסקת המאה – תכנית השלום בין ישראל לפלשתינאים של טראמפ, המוצגת כדיל עסקי.

עסקת המאה הבאה – כינוי לעסקת המאה, שהצגתה נדחתה בשל בחירות אפריל ושוב בשל בחירות ספטמבר.

פינוק – הביטוי המכובס של איל גולן לניצול (סירסור?) מעריצותיו הקטינות, שאותן שלח "לפנק" את חבריו (על פי תחקיר אורלי וגיא).

פסטיגנץ – כינוי לאירוע ההשקה של קמפיין הבחירות של בני גנץ בגני התערוכה, שבו שבר שתיקה ממושכת ונאם את נאומו הראשון. האירוע עורר עניין תקשורתי ופוליטי עצום, כלל, במפתיע, את החבירה אליו של בוגי יעלון והביא לשינוי דרמטי בסקרים, למחרת.

פעור תהומה – ניסיון כושל של דודו אמסלם לדקלם מתוך דף המסרים את צירוף המילים תהום פעורה.

פראי אדם – הגדרה שנתן ירון לונדון לערבים, ולמחרת התנצל על כך.

פרוטקשן – כינוי גנאי להעברת מזוודות המזומנים הקטאריים לחמאס.

פרשת הצוללות – פרשת 3,000 שהתעוררה מחדש במערכת הבחירות, בעקבות מידע חדש, והייתה מרכיב מרכזי בתעמולת הבחירות של "כחול לבן" נגד נתניהו.

פרשת חמישים מיליון – כינוי שהודבק בידי תעמולת הליכוד לדו"ח המבקר שביקר את המשטרה על עסקה עם חברה שהייתה בבעלותו של בני גנץ.

צאו לי מהרחם – קמפיין של נשים, שפתחה בו לוסי אהריש, הקורא להפסיד להטריד נשים בשאלות האם הן בהריון ומתי תהיינה בהריון.

צבא קטלני – הגדרה מקורית לצה"ל בנאום ההכתרה של הרמטכ"ל אביב כוכבי.

צה רוטציה – קיצור ילדותי של "רוצה רוטציה". פרודיה בתכנית "ארץ נהדרת", הלועגת להתעקשותו הילדותית של יאיר לפיד על הרוטציה, למרות היא מביאה להפסד מנדטים לכחול לבן.

צנון – הגדרה לגנץ בנאום של נתניהו.

צעירים זועמים – שם קוד למחבלי חמאס המבצעים פיגוע וחמאס מתנער מאחריות למעשיהם. גרסת 2019 ל"המשוגע התורן" שהיה צולף לעבר יהודים ירושלמים מן החומה, בימי הכיבוש הירדני של מזרח ירושלים.

קואליציית החסינות – כינוי לקואליציית החלומות של נתניהו.

קוסמטיקה לפוחלצים – הגדרה של ליברמן להצעות הפשרה בנושא חוג הגיוס, במשבר הפוליטי לאחר בחירות אפריל.

קילר אינסטינקט – ביטוי הערצה לפוליטיקאים כוחניים, חסרי עכבות, תאבי ניצחון, ששים לקרב, סכין בין שיניהם והם אינם לוקחים שבויים. זאת, בניגוד לחנונים הישנוניים, כלומר הממלכתיים האלה. קילר אינסטינקט – התכונה המשותפת לברק ונתניהו.

קמפיין געוואלד – הקמפיין של נתניהו בשלושת הימים האחרונים לפני בחירות אפריל, שבדומה לבחירות 2015 נועד להפחיד את בוחרי הליכוד ש"שלטון הימין בסכנה", ועליהם לבחור בליכוד ולא במפלגות הימין הקטנות. בבחירות ספטמבר, כמעט כל המפלגות יצאו בעקבותיו לקמפייני געוואלד משלהן.

קמפיין נמוך – מערכת בחירות אפריל 2019 באופן כללי, שהשפל שלה היה קמפיין הליכוד שהציג את גנץ כלוקה בנפשו.

קפטן ג'ורג' – שם כיסוי של ביב השופכין האינטרנטי גיורא עזרא, שטינף בתעמולה למען נתניהו והימין, הריע לכהנא, והוזמן לככב במסיבת עיתונאים רשמית לצד ראש הממשלה, שלחץ את ידו בחמימות ובפרצוף זחוח.

ראיון בהפתעה – כינוי לראיון הפתאומי שנתניהו – סרבן ראיונות כרוני, יזם ערב בחירות אפריל, בערוץ 12. ראיינו – קרן מרציאנו ועמית סגל.

ראיון מלטף – הגדרה נרגנת של נתניהו לראיון עם מי שאינו נתניהו.

רוטציה – ההסכם בחיבור בין "חוסן לישראל" ותל"ם לבין "יש עתיד", עם הקמת "כחול לבן", קבע רוטציה בין גנץ ולפיד על ראשות הממשלה. בדיבורים על הקמת ממשלת אחדות של "כחול לבן והליכוד", לאחר בחירות ספטמבר, מועלה רעיון הרוטציה בין כחול לבן והליכוד בראשות הממשלה.

שאט-אפ – קריאת הקרב הוולגרית של שפיטה, הגימיק שגנבה את ההצגה בתחרות "הכוכב הבא לאירוויזיון".

שותים מנדטים בקשית – ביטוי ציורי המתאר שאיבת מצביעים ממפלגה אחת למפלגה אחרת (לרוב באותו גוש). ועוד באותה סדרה: "משתה המנדטים הגדול", "קמפיין הקשית…"

שותפות טבעיות – הגדרת נתניהו את המפלגות הדתות והחרדיות, בנות הברית של הליכוד.

שלטון הימין בסכנה – סיסמת קמפיין הגעוואלד של נתניהו.

שמאל חלש – הגדרת "כחול לבן" בפי נתניהו.

שתיקה – טקטיקת הקמפיין של בני גנץ, שלאורך תקופה ארוכה נמנע מלהתבטא ולהציג את תפיסותיו, עד אירוע ההשקה של הקמפיין, הפסטיגנץ.

שתיים וחצי כתבות – גימוד פרשת השחיתות – פרשת 4000, בפי נתניהו ומדקלמי מסריו.

תחקיר הבוטים – תחקיר של ידיעות אחרונות וניו יורק טיימס שחשף תועמלני ביבים למען נתניהו בזהות בדויה, חלקם בוטים.

תקופת האבן – תיאור התוצאה הצפויה ללבנון, אם תגרור את ישראל למלחמה: היא תוחזר לתקופת האבן.

תרבוש – כינוי גנאי סקסיסטי, גזעני ומתנשא של השופט (!) בדימוס אלבשן, על כיסוי הראש של לימור אברג'יל, מנחת טקס המשואות ביום העצמאות.

תרח ססמולן – כבוד השופט גולדברג, ראש הוועדה המייעצת למינוי בכירים, בפי "בכירים בליכוד".

* "חדשות בן עזר"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s