צרור הערות 15.9.19

* אין ברירה – בראיון לתכנית דקל/סגל ברשת ב', אמר ראש הממשלה שלא תהיה לישראל ברירה אלא לצאת למערכה בעזה כדי למגר את הטרור החמאסי.

אני מסכים אתו ומאמין לו. וכיוון שזו מלחמת אין ברירה, ברור לי שכל הרכב של ממשלה לאחר הבחירות ייצא אליה.

אך יש להבחין בין מלחמת אין ברירה למלחמה בלתי נמנעת. זו מלחמה שניתן היה למנוע אותה, אילו ישראל עצרה בעודה באיבה את ההסלמה של השנה וחצי האחרונות. מדיניות ההבלגה וההכלה ושמות חיבה לטרור כמו "עפיפונים", שחקה את ההרתעה הישראלית, שהביאה לאחר "צוק איתן" ל-3.5 שנות שקט, ודרדרה את הביטחון בגבול עזה והביאה אותנו עד הלום.

* אישיות מאובטחת – איני שותף לביקורת וללעג על פינוי נתניהו מהבמה באזעקה בשעת נאומו באשדוד. נכון, התמונה מביכה ולבטח האויב יהפוך אותה לתמונת ניצחון, אך בסיטואציה שהייתה שם, לא היה כל פגם בפעולת רוה"מ ומאבטחיו. ההשוואה לאשכנזי שהמשיך לנאום אותה שעה באשקלון, אינה רלוונטית. יש הבדל בין אישיות מאובטחת לבין מי שאינו אישיות מאובטחת.

לפני שבועיים אירחתי באורטל את בוגי יעלון. למעלה מחצי שעה לפניו, הגיעו אנשי היחידה לאבטחת אישים לבדוק את השטח, ובין השאר בדקו בכל מקום אליו תוכנן בוגי להגיע היכן המרחב המוגן / מקלט הקרוב ביותר. כך היה גם כאשר בוגי ביקר אותי במהלך השבעה על אבי.

כבר ראינו מה קרה כשרחבעם זאבי התחמק ממאבטחיו וכשרבין סירב ללבוש אפוד מגן.

יש מקום לביקורת נוקבת על המדיניות הרופסת בגבול עזה שהביאה לסיטואציה הזאת, ומוטב שנעסוק בבעיות האמתיות ולא נמציא בעיות מדומות ולא נמתח ביקורת פופוליסטית.

* ביביזם – דף המסרים המסית, שביבי כתב (תחת הכותרת "הליכוד" ומיד שיתף בעצמו), טוען שראשי כחול לבן צהלו על ירי הרקטות לעבר אשקלון. ומיד – צבא המדקלמים, החסידים השוטים מחוקי האישיות, החלו לדקלם את העלילה המסיתה הזאת (אם הוא היה מצייץ שכחול לבן ירו את הרקטות, גם את זה הם היו מדקלמים ללא מחשבה ביקורתית).

ניסיתי לחשוב על מילה בעברית שתיטיב להגדיר את עומק השפלות והעליבות בהסתה הזאת. מצאתי – ביביזם.

* אם זו לא הסתה – זה כבר לא יאיר (ג'ורה) נתניהו. זה כבר לא קפטיין ג'ורג'. זה לא איזה "עובד" ש"בטעות" פרסם משהו בשמו של נתניהו "בלי ידיעתו" והוא "הורה (אחרי שכולם קראו ומתחילים להפיץ ולהפציץ את המסר) להוריד".

עכשיו זהו הוא, ראש הממשלה (!!!) בקולו, בנאום מעל דוכן הכנסת, מאשים את ראשי כחול לבן שהם צהלו יותר מאשר בעזה על ירי רקטות לעבר אזרחי ישראל. זה לא רק עוד שקר אופייני לנתניהו. זאת הסתה, במלוא מובן המילה. אם זו לא הסתה בוטה, צריך לכתוב מחדש את המילון העברי.

* סלפי – איימן עודה הוא אורן חזן החד"ש.

* תואם ביבי – אהוד ברק: "אם נפסיד אוציא מיליון איש לרחובות ונבלום בגופנו את הרס הדמוקרטיה".

אין הרס הדמוקרטיה יותר מאי כיבוד הכרעת הבוחר.

כמתנגד לנתניהו ומי שיצביע נגדו אני מכריז: אם נפסיד אכבד את הכרעת הבוחר, והמפלגה שבה אני תומך, כחול לבן, תשרת את עמנו באופוזיציה.

ועוד כמה הערות לגבי דברי ברק:
– ההצהרה שלו שווה לפחות מנדט לנתניהו.
– ההצהרה שלו מתאימה לספין המתבכיין של נתניהו על "גניבת הבחירות" שנועדה להוציא המונים לבחירות כדי לבלום בגופם וכו'.
– לא בכדי כבר לפני 25 שנים כונה ברק "תואם ביבי".
– כדאי לזכור שהמגלומן ש"יוציא מיליון לרחובות" חזר לפוליטיקה עם תכנית גאונית שנועדה להשיב אותו לראשות הממשלה, וכעבור שבועות ספורים הוא מצא את עצמו במקום העשירי ברשימת מרצ, שנאבקת על אחוז החסימה, וגם את המקום הזה הוא השיג באמצעות סחטנות (איום לרוץ לבד למרות שברור היה שלא יעבור את אחוז החסימה אך יפיל גם את מרצ) והשפלה (בקשת הסליחה מערביי ישראל על כך שבלם את המרד של אוקטובר 2000).
– 12 ראשי ממשלה היו בישראל. ברק אינו נמנה עם 11 המוצלחים שבהם.

* 3- – בעוד יומיים נדע מהן תוצאות הבחירות. כמה מנדטים תקבל כל מפלגה. כמה מנדטים תקבל כחול לבן. עוד לפני הבחירות אפשר לקבוע, שנקודת המוצא של כחול לבן היא מינוס שלושה או ארבעה מנדטים מן הפוטנציאל, בגלל הרוטציה. יתכן שהמנדטים הללו הם מה שיעמוד בינה לבין השלטון.

* והרי התחזית – יש לי יסוד סביר להניח שלראש הממשלה הבא של ישראל יקראו בנימין.

* קריאה של מנהיג מחנאי – ראש הממשלה יצא בקריאה לא להצביע לעוצמה כהניסטית. קריאה זו כשלעצמה חשובה מאוד. אבל…

מנהיג לאומי היה קורא לא להצביע לכהניסטים, כי ישראל היא מדינה יהודית דמוקרטית, והתועבה הזאת סותרת מן היסוד את מהותה וזהותה.

מדינה יהודית אינה יכולה לסבול בתוכה מוטציה גזענית, המתייחסת למיעוטים שבתוכנו באותה רשעות, באותן סיסמאות וקריאות נוראות, שהגרועים שבאנטישמים השתמשו כלפי הורינו והורי הורינו בגולה הדוויה. מדינה יהודית מחויבת לערכים של אהבת הגר ומשפט אחד לאזרח ולגר, והדבר מוסבר בכך שאנו עצמנו היינו גרים בארץ מצרים, ומודעים למשמעות של גזענות, שאותה ספגנו וממנה סבלנו. מדינה יהודית אינה יכולה להשלים עם קיומו של זרם גזעני בתוכה. מנהיג לאומי היה מזכיר שגם בפרשת השבוע נאמר "לֹא תַטֶּה מִשְׁפַּט גֵּר", וכי זו דרכנו.

מדינה דמוקרטית אינה יכולה לסבול בתוכה מפלגה פשיסטית שמנצלת את חירויות הדמוקרטיה כדי לחתור תחתיה ולנסות להרוס אותה מבפנים.

אך נתניהו אינו מנהיג לאומי אלא מנהיג מחנה. ולכן הקריאה שלו הייתה אחרת. לא הייתה בה כל התייחסות מוסרית וערכית לשלילת הגזענות, הפשיזם והכהניזם, אלא התייחסות עסקנית – אנחנו אותו מחנה, אל תפגעו במחנה, אין לעוצמה כהניסטית סיכוי לעבור את אחוז החסימה (הלוואי שהוא צודק; הסקרים האחרונים מעוררים חשש שהם עלולים לעבור, חלילה) ולכן חבל לבזבז קולות וכו' וכו'. בושה.

אבל יש לקוות שבקריאתו הוא יצליח למנוע את הביזיון.

* קלסתרון – אני רואה על כל פינה כרזות שעליהן מרוחה תמונתו של בן גביר. ואני תמה. איפה הכותרת – wanted?

* ראיון קבלה – אדם ביקש להתקבל לעוצמה כהניסטית. אמרו לו שהוא צריך קודם להרוג עשרה ערבים וחתול. – "למה חתול?" – "התקבלת!"

(כן, אני יודע שזאת בדיחה ישנה, עוד מימיו של אבי אבות הטומאה, "הרב" כהנא שר"י. אבל היום בעזרת חלקות הלשון של בן גביר ומנגנון הכביסה של נתניהו, אנשים שכחו מהי מהות התועבה הכהניסטית).

* נועו בהמוניכם לקלפיות – למה אחוזי ההצבעה במגזר הערבי נמוכים כל כך? אין לי ספק שאחת הסיבות המרכזיות לכך, היא האכזבה של ערביי ישראל מהנהגתם הפוליטית, הפוגעת קשות באינטרס האמתי שלהם – השתלבות במדינת ישראל.

אני מקווה שהפעם תהיה עליה משמעותית באחוזי ההצבעה במגזר הערבי, אך הפעם, לשם שינוי, לא למפלגה המשותפת האנטי ישראלית, אלא דווקא למפלגות הציוניות ובראשן כחול-לבן.

* פגיעה בטוהר הבחירות – החלטתו של מבקר המדינה לא לפרסם לפני הבחירות שני דו"חות ביקורת שכתב קודמו, היא פגיעה חמורה בטוהר הבחירות; מניעת מידע חיוני מהבוחר. המבקר נוהג כאיש פוליטי, המשרת את הליכוד.

* תבוסתנות – השר יובל שטייניץ אמר בראיון לגל"צ שעלינו להשלים עם כך שישראל תיאלץ לעזוב את נהריים ואת אדמות החקלאים מצופר בערבה, הנמצאים בשטח ירדן, על פי דרישת ירדן, במלאת 25 שנים להסכם השלום.

זו מדיניות תבוסתנית. קודם כל, כדאי לזכור במה המדובר. בהסכם השלום ישראל הכירה בריבונות ירדן על אותם שטחים, וירדן הסכימה לכך שישראלים ימשיכו לעבד את השטחים הללו למשך 25 שנים. כלומר, אין אפילו מחלוקת על הריבונות, רק על אפשרות של אנשים להמשיך לעבד את אדמתם. ההנחה הייתה, שיחסי השלום יהפכו את הזמני לקבוע, כי איזו סיבה יש לירדן לגזול את כבשת הרש? הרי רק מדינה עוינת תראה בעצם עבודת יהודים בשטח זעיר של ריבונות כבעיה.

הקייס של הירדנים הוא שעל פי ההסכם זכותם להפסיק את ההסדר ההוגן אחרי 25 שנה. זה נכון. אך ישראל מעבירה לירדנים מים בכמות כפולה מכפי שנכתב בהסכם. אם הירדנים מנצלים לרעה את סעיפי ההסכם, גם ישראל צריכה לדבוק באותיות הקטנות, ולהפחית בחצי את הזרמת המים לירדן. המחיר שהירדנים ישלמו על הנוקדנות ההדדית יהיה לאין ערוך יותר גדול מאתנו, כי שם מדובר בעניין קיומי. כך שראוי שהם ישקלו היטב היטב את צעדיהם.

חבל שישראל נוהגת בתבוסתנות ואינה עומדת על שלה. מעבר לפגיעה באינטרסים הישראליים, לכל הפגנת חולשה במזה"ת יש מחיר.

* אין חסינות – ב"ידיעות אחרונות" דווח, שהפרקליטות בודקת את פרשת "הממד החמישי", שבראשה עמד בני גנץ, בעקבות תלונה שהגיש הליכוד, ולמרות הודעת מבקר המדינה שאין כל חשד לפלילים בפרשה.

בעיניי, הבדיקה מוצדקת. אם הוגשה תלונה על חשד לפלילים הקשורה לאישיות ציבורית, חובתה של הפרקליטות לבדוק היטב את התלונה, ואם יש מקום לחקירת משטרה, מן הראוי שתהיה חקירת משטרה. ואם תהיה חקירה, חובתה של המשטרה להגיע לחקר האמת.

אסור שתהיה חסינות כלשהי לאיש ציבור כלשהו.

* צליל מכוון 2019 – "צליל מכוון" הוא מועדון הזמר של בית לחם הגלילית ואלוני אבא. אחת לשנה, בליל שבת קייצי שהוא ליל ירח, נערך על שפת הכינרת ליל שירה, שמתחיל בשעת ערב מוקדמת, נמשך ללא דקה של הפסקה לאורך כל הלילה ומסתיים בבוקר, אחרי הזריחה. היוזם והמארגן של המועדון הוא חברי רני קרן. מוביל את השירה בכישרון מדהים, ובנגינה וירטואוזית על הקלידים – צליל בירן. ולצדו גיטריסט מוכשר מאוד ששמו הפרטי נרי ואת שם משפחתו אינו יודע ומתופף מצוין שאיני יודע לא את שמו הפרטי ולא את שם משפחתו.

השבת נערך צליל מכוון מס' 7, והרביעי שאני נוטל בו חלק. הפעם, לראשונה, גם בתי הצעירה תמר הצטרפה אליי. ירדנו 1,100 מ' ועלינו 10 מעלות צלזיוס, ליטול חלק בחוויה. חלקו הראשון של הערב הוא קבלת שבת מוסיקלית, והשנה רני הוסיף תוכן נוסף – פרשת השבוע. הוא ביקש ממני לדרוש את הפרשה, פרשת "כי תצא", וכך עשיתי.

"צליל מכוון" הוא חוויה מוסיקלית יוצאת דופן. רמת המובילים, הסולנים והשרים נפלאה. מאות אנשים, מבוגרים וילדים (שרובם בשלב מסוים פורשים לישון) השתתפו, שרו ורקדו. והלבנה במלואה זרחה מעלינו כל הלילה.

אני שרתי מספר שירי סולו: "לוקח ת'זמן", "נשל הנחש", "כמו רקפות בין הסלעים", "אצלנו בכפר טודרא" ודואט עם תמר: "הגבירה בחום".

כרגיל, היה נפלא, והחלה הספירה לאחור ל"צליל מכוון" מס' 8.

* ביד הלשון

ברדק – בראיון לגל"צ האשים חבר הכנסת ניסנקורן את הליכוד, שמבקש באמצעות המצלמות לחולל ברדק בקלפיות ערביות. מיד היסה אותו יעקב ברדוגו, שאמר: "אל תשתמש במילה הזו, היא לא ראויה ברדיו" והוסיף: "אחרי השידור אסביר לך".

למה התכוון ניסנקורן ולמה התכוון ברדוגו?

ברדק – פירוש בלגן, אי סדר, אנדרלמוסיה. לכך התכוון ניסנקורן.
אולם במקור, ברדק הוא בית זונות ברוסית. לכך התכוון ברדוגו.

* "חדשות בן עזר"

3 מחשבות על “צרור הערות 15.9.19

 1. כמה הערות
  1)לאחר שכחול-לבן הכריזה על נאמנות לביקעת הירדן
  רעיון הכלת הרבונות שם של נתניהו היה אמור להיות
  הצעה של שני המיפלגות הרי בזה אין מחלוקת ( …זמן בחירות וכל זה…)
  2)ברק יצר תוכנית חזרה לשילטון שכאשר יהיה אסון הציבור יקרא לו לשוב והוא יסכים
  היתברר לו שאסון לא היה
  הציבור לא קורא לו

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s