פינתי השבועית ברדיו: אין דבר

אין דבר / צמד רעים
פינתי השבועית ברדיו "אורנים", 12.8.19

בשנות ילדותי הרחוקות, שודרה מידי יום שישי בצהרים תכנית-דת ומסורת בטלוויזיה, בערוץ היחיד, שנקראה "שלום לבוא שבת". את התכנית הנחו חברי צמד "רֵעים", והם שרו בה שירים חסידיים ואת שיר הפתיחה "שלום לבוא שבת / שלום לך המלכה / שלום לך הברוכה", אם אני זוכר נכון את המילים.

במשך השנים היו לצמד עוד תכניות בצאת השבת ובערב שבת. למעשה, היה לצמד מונופול על מוסיקה קלה של זמרים דתיים. היום יש כל כך הרבה זמרים ויוצרים דתיים וחרדים וחוזרים בתשובה – מן השורה הראשונה של כל סוגות המוסיקה הישראלית. אולם אז, התופעה הזו לא הייתה נפוצה והם היו היחידים. הם לא היחידים ששרו שירים חסידיים; בפסטיבלי הזמר החסידיים הופיעו טובי הכוכבים החילונים, אבל הם היו הזמרים הדתיים היחידים, או כמעט היחידים, במשך שנים.

ולכן, חשיבותם בהיסטוריה של המוסיקה הישראלית – רבה. וכעת, כאשר הם חוגגים יובל שנים להיווסדו של הצמד, מן הראוי להקדיש להם את הפינה. ישראל גוטסדינר ובני רוזנבאום, חברי צמד "רעים", שאיני יודע מי הוא מי, ומבחינתי הם "זה עם השפם" ו"זה עם בלי שפם", נולדו ב-1948 ושירתו יחד במקהלת הרבנות הצבאית. עם שחרורם מצה"ל ב-1969, הם הקימו את צמד "רעים". הם הופיעו בהצלחה במרבית פסטיבלי הזמר החסידי, והם אחראים ללהיטים חסידיים גדולים כמו "והבא עלינו", "עוד ישמע", "ולירושלים עירך", "חמדת ימים", "יברכך", "ידיד נפש", "עושה שלום" ועוד. לא כל השירים הללו מזוהים דווקא אתם וחלקם הם גרסאות כיסוי. הם שרו גם גרסאות כיסוי לשירים שאינם חסידיים ואינם דתיים, כמו "ירושלים של זהב", "הליכה לקיסריה" ו"חנהל'ה התבלבלה".

שנות השבעים היו שנות השיא בפופולריות שלהם, בעיקר בזכות תכניות הטלוויזיה שלהם, אך גם בשל המונופול שלהם. עם השנים הם הלכו ונדחקו. אולם עצם העובדה שהם שרדו כצמד חמישים שנה, ועוד היד נטויה, ראויה להערכה רבה. ספק אם יש עוד הרכבים כאלה בישראל. לא בכדי, בזכות תרומתם ובזכות התמדתם, הם קיבלו תואר ד"ר לשם כבוד מאוניברסיטת בר-אילן לציון יובלם.

מבין שיריהם בחרתי להשמיע שיר שאני אוהב במיוחד, של משוררת ומלחינה שאני אוהב במיוחד, יקירת הפינה, נעמי שמר.

השיר נכתב בהשראת אמרה המיוחסת לרבי מנחם מנדל מקוצק, מהאדמו"רים החשובים בתולדות תנועת החסידות, דור רביעי לחסידות, מייסד חסידות קוצק במחצית הראשונה של המאה ה-19. הרבי מקוצק אמר: אין דבר יותר שלם מלב שבור וזועק יותר מן הדממה.

סביב אמרה זו כתבה נעמי שמר את השיר "אין דבר", שיש לו שתי גרסאות.

הגרסה הראשונה של "אין דבר", נפתחת במילים "ליל אביב מלא ירח / עוד מעט ויגמר / אימהות אומרות לילד / היזהר והישמר // אימהות נותנות לילד / מדובשן ומחלבן / ומאחורי הדלת / מצפה לו גדי לבן". השיר נכתב לערב התרמה למען הילד החריג, בשנות השבעים המאוחרות. הביצוע המקורי היה של שלישיית "הגשש החיוור". מתוך חשש שהזמרים ידביקו את המילים "שלם מלב" למילה אחת ("שָׁלֵמִלֵב"), היא הפכה את סדר המילים ל"שלם יותר מלב". מאוחר יותר, במופע שלה ב-1980 היא עצמה שרה את השיר. שנים לאחר מכן פנו "צמד רעים" אל נעמי שמר בבקשה לכתוב בעבורם שיר. שמר נענתה, וכתבה גרסה חדשה לשיר. הפעם היא גם החזירה את מילות הפזמון, לסדר המקורי באמרתו של הרבי מקוצק "יותר שלם מלב שבור". הלחן של השיר לא השתנה, אך המילים אחרות.

תוכן השיר הוא מסר שמופיע בשירים נוספים של נעמי שמר, כמו למשל "בדמיך חיי" – מסר שלפיו אדם נתקל בקשיים ומשברים קשים מאוד, מאיימים ומייאשים, אך הוא מוצא נחמה במילים העתיקות, במקורות ישראל, הנותנים לו כוח להתגבר ולצאת מן המשבר. כאן המילים הן אותה אמרה של הרבי מקוצק.

ניתן לראות בשיר תיאור של ניסיונות הניצבים בפני האדם, והוא עומד בהם בזכות האמונה. באחד הבתים הוא שוקע עד צוואר, והדברים מתכתבים עם מדרש תנחומא, שם מסופר על עשרה ניסיונות שעבר אברהם, ושיאם עקדת יצחק, וביניהם ניסיון שבו הוא חוצה, יחד עם בנו יצחק, נהר גדול ובאמצעיתו הגיעו מים עד צוואר, ובזכות האמונה הוא המשיך לצעוד וחצה את הנהר.

הגרסה של צמד "רעים" לשיר פחות מוכרת – נאזין לה ונאחל לצמד עוד שנות פעילות ושיתוף פעולה רבות ופורות.

אם אני תועה בדרך מאבד את הצפון
וסופה גדולה עוברת מבשרת שיטפון
ואני איני יודע מה יביא לי מחר
משהו בתוך החושך מנחם אותי ושר

אין דבר אין דבר
יותר שלם מלב שבור
ויותר זועק מן הדממה

לב שבור ולב פצוע
לב עייף מדיבורים
הוא יודע אהבה
שנקנתה בייסורים
וכשהוא כמעט שוקע
והמים עד צוואר
משהו בתוך החושך
מנחם אותו ושר

אין דבר…

אם בתום דממה זועקת
לפעמים אני נשבר
מנחש את העתיד
אבל זוכר את העבר
אז בתוך הרי החושך
שסוגרים עלי רכות
משהו תמיד אומר לי
להמשיך ולחכות

אין דבר…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s