פינתי השבועית ברדיו: בלילות הסתיו

בלילות הסתיו / להקת ששת
פינתי השבועית ברדיו "אורנים", 27.5.19

הפינה תוקדש היום למשורר והסופר הדגול דוד פוגל, שלפני כחודשיים מלאו 75 שנים להירצחו באושוויץ.

פוגל כתב שירים רבים, רומנים, נובלות וסיפורים קצרים. אבל דומה שהסיפור המרתק של חייו מופיע ביצירות שלא נועדו לפרסום. לפני שנים אחדות התגלה בגנזיו רומן שנכתב על גבי 15 יריעות נייר גדולות בכתב יד קטנטן וצפוף, שהחוקרים שגילו אותו נדרשו לזכוכית מגדלת כדי לפענחו. הרומן, שאין לו שם והוא קיבל את הכותרת "רומן וינאי", כיוון שנכתב בווינה, מספר סיפור מטורף על משולש רומנטי של אדם עם אישה מבוגרת ועם בתה. הסיפור הזה הופיע גם בשיר גנוז שכתב, ונמצא בין דפי מחברת בית ספר שהייתה שייכת לחבר שלו. והסיפור הזה הופיע גם ביומנו האישי. היה זה סיפור אמתי, אוטוביוגרפי.

הפרשה הפרברטית, הסוטה הזאת, מבטאת סוג של בעיטה ניהיליסטית של צעיר שיצא זה עתה מכבלי הדת, והשתחרר מגבולות, ממוסר, מנורמות חברתיות ובטרם יישאב לעולם נורמות אחר נהנה מן הכאוס הנורמטיבי הזה.

בספר אחר שכתב, "חיי נישואין", שנכתב לאחר כישלון נישואיו הראשונים, אך לא בהכרח כסיפור אוטוביוגרפי, מתוארים יחסים סאדו-מזוכיסטיים ותשוקה סאדו-מזוכיסטית. ובכלל, כתיבתו האירוטית הנועזת, פרצה את גבולות המקובל בספרות העברית, בוודאי אז ובעצם גם היום.

הבעיטה בגבולות התבטאה לא רק בספרות אלא גם בחיים, למשל כאשר התחתן עם אשתו השניה, כשעוד היה נשוי, פורמלית, לאשתו הראשונה.

פוגל נולד ב-1891 בפודוליה, שהיום היא חלק מאוקראינה. בגיל 18 עבר לווילנה ולמד בישיבה. כעבור שלוש שנים עזב את הדת ועקר לווינה, שהייתה אז עיר תרבותית תוססת, והוא רצה להתנסות בחיים בה, כמי שייעד את עצמו לשירה. בהיותו נתין זר של מדינת אויב, הוא נאסר בתחילת מלחמת העולם הראשונה, ובמשך שנתיים ישב בכלא.

בווינה נישא לראשונה וחלה לראשונה בשחפת. ב-1925 המשיך בנדודיו לפריז.

יש לציין, שפוגל, ששפת אמו הייתה יידיש, בחר לכתוב בעברית דווקא, למרות שקהל קוראיה היה מצומצם לאין ערוך מזו של היידיש. אפילו את יומנו האישי הוא כתב בעברית צחה, חדשנית, אפילו נועזת לשעתה.

וכך, פוגל ישב באירופה, קודם בוינה ואח"כ בפריז, וכתב עברית, שכמעט איש בסביבתו לא הכיר, ואילו הוא הפך לפופולרי בארץ ישראל, בקרב קוראי העברית. החלו לפנות אליו בהצעות לעלות לארץ והוא עשה זאת ב-1929. בארץ נשא את אשתו השניה ונולדה בתו היחידה.

בארץ הוא היה משורר ידוע ופופולרי למדיי, אך הוא לא מצא את מקומו מבחינה חברתית, תעסוקתית ובעיקר אקלימית, וב-1930 ירד חזרה לפריז. בשנים שלאחר מכן, העניין בכתיבתו בארץ ישראל ירד, והוא די נדחק לשוליים.

בפרוץ מלחמת העולם השניה, הוא נכלא בפריז בהיותו נתין מדינת אויב – אוסטריה; אותה מדינה שבה נשלח לכלא בשל היותו נתין זר במלחמת העולם הראשונה. עם כיבוש צרפת בידי הגרמנים, שוחררו האסירים הגרמנים והאוסטרים, ופוגל ביניהם.

ב-1944 נלכד פוגל בידי הגסטפו וגורש לאושוויץ, שבה נרצח.

טרם רציחתו קבר את כל יצירתו, ומסר למספר אנשים את המידע על מקום המסתור, כדי שיצילו את היצירה לאחר המלחמה.

יותר מעשר שנים לאחר מותו, באמצע שנות החמישים, זכתה יצירתו לתחיה מחודשת, בזכותו של המשורר הצעיר נתן זך, שהעריץ את פוגל ואת שירתו, שהקדימה את זמנה. זך פרסם מסה ששמה "בעקבות משורר נשכח", שבה העלה על נס את המשורר הדגול, שבעיני זך היה גדול יותר מאלתרמן וברמתו של ביאליק. ספריו פורסמו מחדש והוא זכה מחדש להכרה ולהוקרה.

מעטים מאוד מבין שיריו הולחנו. הבולטים שבהם הנם "אמא קטנה", שיר שכתב בשואה, והולחן בידי גידי קורן ושלמה ארצי שאף ביצע אותו והשיר שאותו נשמע היום – "בלילות הסתיו".

את ב"לילות הסתיו" הלחין בכישרון רב שם טוב לוי, והוא בוצע בידי להקת "ששת", ב-1976. במלאת ארבעים שנה ללהקה, שפעלה חודשים ספורים בלבד, השמעתי את ביצועהּ לשירו של אלתרמן "ענבלים". יש הרבה קווים משותפים בין שני שירי המשוררים "ענבלים" ו"בלילות הסתיו". שניהם מתארים את יפי הטבע מזווית ראייתו של ההלך. כשרונו התיאורי הנדיר של פוגל בא לידי ביטוי בולט בשיר זה. לאחר פירוק הלהקה הוקלט השיר בגרסאות של שניים מחברי הלהקה, שם טוב לוי ויהודית רביץ.

ההלך שבשיר שומע, לא רואה, את המראות הנפלאים. הוא שומע את העלה הלא נראה שנופל ביערים ושוכב דומם לארץ. הוא שומע את הד הנקישה הלחה של הדג הקופץ למים, שיעל באופל. ובמרחק השחור מתחילות להיזרע קולות הדהרה של סוסים לא נראים, הנמסים והולכים.

את כל המראות האלה ישמע ההלך העייף, ורעד יעבור את בשרו.

בלילות הסתיו נופל ביערים
עלה לא נראה
ושוכב דומם
לארץ

בנחלים יקפוץ הדג אל המים
והד נקישה לחה
יעל באופל

במרחק השחור נזרעות דהרות
סוסים לא נראים
הנמסים והולכים

כל אלה ישמע ההלך העייף
ורעד יעבור
את בשרו

מחשבה אחת על “פינתי השבועית ברדיו: בלילות הסתיו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s