מנדל

מנדל היה בעבורי מופת של מוסר עבודה, מסירות, אחריות, חריצות, דבקות ויצירתיות.

למעלה משלושים שנה הוא היה השף של אורטל, ועד יום העבודה האחרון שלו, הוא התייחס לכל יום עבודה כאל יום העבודה הראשון. האכפתיות שלו למטבח הייתה נדירה בעוצמתה, וכך גם תחושת האחריות שלו לנעשה במטבח.

העבודה במטבח היא עבודה פיזית קשה, ובכל זאת מנדל התמיד בה, ללא כל בקשת הנחה, לא רק עד הפנסיה, אלא אף אחרי הפנסיה, עד שנפל מהרגליים – פשוטו כמשמעו.

בזכותו, מאז ומתמיד אורטל התאפיינה באוכל הטוב, שונה כל כך מהסטיגמה של "אוכל קיבוצי".

למי שאוכל באורטל יום יום, טיב האוכל נראה מובן מאליו, וכבר קשה להתרשם. אבל כמי שעוסק בקליטה, הכוללת אירוח של משפחות רבות באורטל, אני יודע לראות את אורטל גם בעיניו של אורח, של נקלט חדש. כמעט כל מי שמתארח כאן מציין בהתפעלות, בין המעלות הגדולות של אורטל, את רמת האוכל. וכל זה – בראש ובראשונה בזכות מנדל. כך בארוחות הרגילות, ועל אחת כמה וכמה בסעודות המיוחדות – סדר פסח, הסעודה החלבית המדהימה בשבועות, סעודות החג בראש השנה וביום העצמאות והסעודות המיוחדות בחתונות.

אציין שני זיכרונות.

יום החתונה של מנדל וענת, בקיץ 1984.

איפה בילה מנדל את יום כלולותיו? במטבח כמובן. בהכנת סעודת החתונה הנפלאה. בוקר, צהרים, אחר הצהרים. עוד מעט החופה. וכשמנדל נשאל למה הוא עובד קשה כל כך ביום החתונה שלו, הוא השיב: "בכל החתונות אני קורע את התחת, אז בחתונה שלי יאכלו חרא?"

הזיכרון השני הוא סדר הפסח בירושלים, בגן הוורדים, ב-1993. היה זה בראשית המאבק על הגולן, והחלטנו לערוך סדר הפגנתי מול הכנסת ומשרד ראש הממשלה, בגן הוורדים. אך לא הייתה זו הפגנה סמלית – את סדר הפסח הקיבוצי כהלכתנו, קיימנו בירושלים, על טפינו ואורחינו. וכמובן, עם סעודת הפסח המסורתית. ואם בסדרים שערכנו שנים לאחר מכן במדבר, שכרנו קייטרינג, אז כלל לא העלינו אפשרות כזו על דעתנו. הייתי בחלוץ של הסדר, ועוד בטרם הגיעו האוטובוסים עם הציבור, הגיע טנדר גדול, וכולו אוכל חם וטרי וטעים, והסעודה הייתה סעודת סדר לכל דבר – כאילו זה מובן מאליו.

את הסדר בירושלים אני זוכר כאחת החוויות המשמעותיות בחיי וכהתגלמות הרוח האורטלית. ולא במקרה, גם שם, כדרכה של אורטל, צעדנו על קיבתנו, ללא פשרות. ומי אם לא מנדל אחראי לכך.

עצוב וכואב להיפרד בטרם עת מאיש יקר, חבר לדרך, שותף למשפחה המורחבת שלנו.

יהי זכרו ברוך!

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

מחשבה אחת על “מנדל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s