יש מרכז בישראל

שתי טענות השמיעו אנשי מפלגת העבודה כלפי כחול לבן. במודעות התעמולה הם הגדירו את כחול לבן כמפלגת ימין עמוק. במקביל, הם הלינו על כחול לבן על קניבליזם, ועל כך שהיא יורה בנגמ"ש בתוך המחנה.

ממה נפשך? אם כחול לבן היא ימין עמוק, איך היא יכולה לירות בתוך הנגמ"ש של השמאל? אם היא חלק מ"המחנה", איך היא ימין עמוק?

שתי האמירות הללו נובעות מאותה טעות יסודית, שהיא תמונת הראי של תעמולת "לפיד-גנץ שמאל חלש" ו"ביבי או טיבי" של נתניהו. זו הגישה שאינה מכירה בקיומו של מרכז בישראל.

המבנה הדו-קוטבי של הפוליטיקה הישראלית הוא אזור הנוחות של ה"בייסים" מימין ומשמאל. נוח לכל בייס להתחפר בבועת המחנה שלו, לראות בכל מי שאינו חלק מ"המחנה" אויב, ומי שמשלמת את המחיר זו החברה הישראלית, שנקרעת לגזרים. מול ההקצנה במחנה השמאל ובמחנה הימין, יש צורך במרכז חזק, שישקם את המיינסטרים הציוני, הדמוקרטי הממלכתי ויבנה מחדש הסכמה לאומית בסוגיות הליבה של החברה.

הבחירות הללו הוכיחו שרק המרכז יכול להוות אלטרנטיבה לשלטון נתניהו. כחול לבן לא "שתתה קולות", כי אין דבר כזה. כל מפלגה חותרת לקבל מקסימום קולות. הקולות בחרו בכחול לבן, כיוון שהיא מייצגת אותם.

האגדה לפיה ההישג של כחול לבן נובע מ"הצבעה אסטרטגית" של אנשי שמאל מובהקים, חסרת שחר. היו מצביעים כאלה, בוודאי, אך הרוב המוחלט של מצביעי כחול לבן הם אנשי מרכז. לפני ארבע שנים הם הצביעו הצבעה אסטרטגית למחנה הציוני כדי להפיל את נתניהו, כי לא הייתה להם חלופה ממשית במרכז. כחול לבן נתנה להם מענה.

הכישלון של כחול לבן היה שרק שני מנדטים עברו אליה מגוש הימין. כחול לבן לא הצליחה לשכנע את אנשי הימין הממלכתי, המתון, שהיא מפלגת מרכז. נתניהו הצליח לשכנע אותם שהיא עוד מפלגת שמאל.

האתגר של כחול לבן, מפלגת האופוזיציה הראשית, הוא להוכיח לציבור בפעולתה בכנסת, שהיא מפלגת מרכז. עליה לבדל את עצמה מעמדות מפלגת העבודה ומרצ. עליה להוביל מאבק אופוזיציוני נמרץ נגד השחיתות, להגנת מדינת החוק, להבטחת השוויון בפני החוק, למניעת העמדת נתניהו מעל החוק, לשיקום הממלכתיות בישראל. אך אסור לה להיגרר אחרי העמדות המדיניות של העבודה ומרצ, שאבד עליהן כלח, כי אם תעשה כן, תבגוד במנדט שקיבלה מהבוחר כמפלגת מרכז ותמעל באמון בוחריה.

על כחול לבן, כמפלגת מרכז, להיות הגשר בין הימין והשמאל, שימנע את העמקת הקרע של החברה הדו קוטבית, וייצור רצף נורמלי של מגוון עמדות, כבכל חברה שפויה.

* "ידיעות הקיבוץ"

מחשבה אחת על “יש מרכז בישראל

  1. אם כל האהדה והכבוד למיפלגת כחול לבן אני משער שהיא מחשבת את קיצה לאחור. אני נותן לה שנה להיתפרק אשכהזי וגנץ לא בונוים לאופוזציה הם רואיםמחיתות כבוד בלהיות "רק" חברי כנסת.
    בקשר לפיפחגת העבודה כאשר סתיו שפיר ושמולי ( מובילי מחאת רןטשילד) ניבחרו למקומות הראשונים הפכה מילגת העבודה למיפלגת נישה שקיבלה מנדטים מבנישה

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s