שלג באמצע הקציר

חורף תשע"ט (2018-2019) היה (נגמר?) חורף מיוחד במינו. שנה ברוכה מאוד בגשמים, הרבה מעל הממוצע. לעומת זאת, זו הייתה שנה עניה בשלגים. בכל 35 שנותיי באורטל לא זכורה לי עוד שנה, שאפילו פעם אחת לא נערם בה שלג. אפילו בשנות הבצורת השחונות ביותר היה לפחות אירוע שלג רציני אחד. בדרך כלל יש הלימה בין כמות המשקעים לשלגים (ע"ע חורף 1992). ודווקא השנה – לא נערם שלג באורטל (הצטבר לפחות מס"מ ומיד נמס בגשם). היה זה חורף גשום מאוד, אך לא כל כך קר.

האביב, לעומת זאת, קר מאוד. ממוצע הטמפרטורות באפריל בישראל הוא הנמוך ביותר מזה 42 שנה.

והשיא – שלג בפסח. ופסח מאוחר, בסוף אפריל. שלג ב-21 באפריל! אמנם לא באורטל, אבל בהרים סביבנו ובמרום גולן. וזאת כבר תופעת טבע נדירה ביותר.

****

"עוד לא ירד לי שלג באמצע הקציר", שוררה נעמי שמר בשירה "עוד לא אהבתי די". ספירת העומר מתחילה בא' חול המועד פסח, ועל פי הגדרת התורה: "בהחל חרמש בקמה". בדיוק ביום שבו ירד השלג. אז אמנם זה לא "אמצע הקציר" אלא תחילת הקציר, ובכל זאת…

ב-1521 שהה בארץ ישראל הרב והמקובל היהודי איטלקי משה באסולה. בשובו לאיטליה, הוא כתב את "ספר המסעות", שבו תיאר את הרפתקאותיו במסעו בן השנה וחצי. הוא הפליג באוניה דרך כרתים וקפריסין לטריפולי שבלבנון, והדרים משם דרך ביירות וצידון לא"י, מצפת ועד חברון. הוא תיאר את מספרם ומצבם של היהודים בכל מקום אליו הגיע, את בתי הכנסת ובתי הקברות היהודיים. סיפר מעשיות וסיפורי נסים ששמע עליהם במקומות השונים. בין השאר הוא ביקר בברעם ובבית הכנסת של ברעם. הוא תיאר את המבנה, העתיק את הכתובות והוסיף: "ואמרו לי שעל אבן אחרת שנפלה היה כתוב: 'אל תתמהו על השלג שבא בניסן, אנחנו ראינוהו בסיוון' ".

שלג בסיוון! בשבועות! היתכן?

יש לציין, שכתובת זו לא נמצאה מעולם. וגם באסולה עצמו לא ראה אותה, אלא אמר ש"אמרו לו שעל אבן שנפלה". האם יכול לרדת בא"י שלג בקיץ?

****

מאז ראשית תיעוד מזג האוויר בארץ ישראל, התאריך המאוחר ביותר שבו ירד שלג לא בחרמון, היה ב-12 באפריל. בתאריך זה ירד שלג בגולן ובגליל ב-1949 וב-2015. מכאן, שהשלג שירד השבוע, ב-21 באפריל, הוא התאריך המתועד המאוחר ביותר אי פעם.

אין זה אומר שבשנים רחוקות יותר לא ירדו שלגים אף מאוחר יותר. אך שלג בסיוון? לא מתקבל על הדעת. ואולי דווקא כן?

הכתובת שעליה דיווח באסולה לא נמצאה. הוא עצמו לא ראה אותה, אלא שמע עליה. מהימנות דבריו מוטלת בספק. אך מסתבר שיש עוד עדות על שלג בסיוון. חוקר א"י, בן המחצית הראשונה של המאה ה-19, יהוסף שוורץ, ציין בספרו "תבואות הארץ" (1845) שבסיוון תקי"ד (1754) ירד שלג כבד בירושלים. את המידע הזה הוא סיפק "בשם זקן אחד".

אז ירד או לא ירד שלג בסיוון? לי זה נשמע מופרך, אבל מי יודע? לעתים יש תופעות טבע יוצאות דופן.

ומהיכן כל המידע הזה? מן הבלוג המצוין "עונג שבת" (עונ"ש) של ההיסטוריון פרופ' דוד אסף.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s