היחדה למען הגולן

בסקירה שכתבתי על ישיבת מליאת המועצה האזורית במידף שעבר, הזכרתי פעמיים את היחדה למען הגולן. בעריכה היחדה הפכה ליחידה. מסתבר ששמה של היחדה אינו מוכר, ולכן ראוי שאספר עליה.

ראשית – רגע של עברית. יַחְדָּה היא המונח העברי למילה קואליציה, על פי חידושי האקדמיה ללשון עברי. אופוזיציה היא בעברית נֶגְדָּה, מהמילה נגד.

המילה יחדה לא התאזרחה בשפה, עד כה, לא בהקשר של קואליציה בשלטון הארצי ולא בשלטון המקומי וגם לא בקואליציות של ארגונים. אני מכיר את השימוש בה רק ביחדה למען הגולן.

****

כל התמורות במעמד הגולן, לא היו יוזמות ממשלתיות, מלמעלה, אלא יוזמות מלמטה, של אנשי הגולן. כך תחילת ההתיישבות, שהייתה יוזמה מלמטה של חברי קיבוצים מהגליל. כך הקמת קצרין, ביוזמת ועד יישובי הגולן ובדחיפה ולחץ של יישובי הגולן. כך חוק הגולן, שחוקק בעקבות שנתיים וחצי של מאבק ביוזמת ועד יישובי הגולן ובהנהגתו. כך המאבק העממי – "העם עם הגולן", שניצח ממשלות וראשי ממשלות שנשאו ונתנו על נסיגה מהגולן; מי שהוביל את המאבק הארצי וניהל אותו ביד רמה היה ועד יישובי הגולן. כך תנועת הדרך השלישית, שנולדה בגולן, בידי אנשי הגולן, מתוך המאבק על הגולן, והעבירה את שריון חוק הגולן. וכך חוק יסוד משאל עם (2014), שהוא תולדה ותוצאה של עשרים שנות מאבק של הגולן.

לעומת כל אלה, ההכרה האמריקאית בריבונותנו על הגולן, אף שגם היא תוצאה של 52 שנות התיישבות, לא הייתה ביוזמת הגולן. נהפוך הוא, בגולן הייתה הסתייגות מן היוזמה, מתוך חשש שאנו פוגעים בעצמנו כשאנו מעלים את הנושא על סדר היום הציבורי, ביוזמה שאין לה שום סיכוי.

אך גם היוזמה הזאת, שכנגד כל הסיכויים נחלה הצלחה גדולה, לא צמחה מלמעלה, מהממשלה או מראש הממשלה (אף שאין להמעיט בתרומתו המשמעותית למהלך), אלא מגוף ציבורי שנקרא היחדה למען הגולן – יל"ג. זו עמותה שנולדה מחוץ לגולן, בידי אנשים שאוהבים את הגולן ומאמינים בחשיבותו, והמטרה שהציבו היא הכרה בינלאומית בריבונות ישראל בגולן. כמובן שהצעד הראשון הוא הכרה אמריקאית – קודם כל הכרה נשיאותית ובהמשך חקיקה ברוח זו של בתי הנבחרים. היחדה היא זו שדחפה הן את ממשלת ישראל והן את הגורמים בארה"ב למהלך הזה. נשיא ארה"ב כבר הוציא צו נשיאותי ברוח זו, ויש כבר מהלכים רציניים בבתי הנבחרים, הן של רפובליקאים והן של דמוקרטים, לקידום יוזמת החקיקה.

את היחדה הקים מזכיר הממשלה לשעבר צביקה האוזר והוא העומד בראשה. הוא רתם פוליטיקאים ואיש ציבור ישראלים, ובהם בוגי יעלון ויאיר לפיד, לקדם את המהלך בארה"ב, וכמובן את ממשלת ישראל.

את הגולן מייצגים ביל"ג מיכל רייקין וראש המועצה המקומית קצרין דימיטרי אפרצב.

את צביקה האוזר אני מכיר 25 שנים, מהתקופה שכסטודנט צעיר הוא הקים התארגנות סטודנטים למען הגולן. הייתי אז דובר ועד יישובי הגולן, הוא יצר אתי קשר, והוועד סייע לו ולחבריו. צביקה האוזר הוא ממנהיגי תל"ם, תנועה לאומית ממלכתית בראשות בוגי יעלון, שהנה חלק מכחול לבן. האוזר נבחר לכנסת מטעם "כחול לבן". אני רואה בצביקה את נציג הגולן בכנסת.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

מחשבה אחת על “היחדה למען הגולן

  1. אכן, יוזמה שצמחה מלמטה. ישר כח לצביקה האוזר (יו"ר היחדה) ולשותפו איציק צרפתי (מנכ"ל היחדה), הן על הקמת היחדה (ביחד) והן על ניהולה. נקווה שההישגים המרשימים מאוד שאנשי היחדה הובילו להשגתם הם רק תחילת הדרך, ושעוד יגיעו הישגים רבים נוספים, בזירה המקומית, בזירה הארצית ובזירה הבינלאומית. ובהזדמנות זו, חג חירות שמח בגולן המשוחרר לכל אלה שחוגגים שם את החג!

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s