דרשה לשבת הגדול תשע"ט

מסורת באורטל, בשנים האחרונות, היא יציאה החוצה, אל הטבע האביבי, בקבלת השבת של שבת הגדול. אופים על הסאג' מצות כאבותינו שיצאו ממצרים. כך תכננו לנהוג גם השבת, אך מסיבות שונות הדבר לא הסתייע, ואת קבלת השבת האביבית נערוך לאחר הפסח.

שבת הגדול, השבת הקודמת לחג הפסח, נועדה להכניס אותנו לאווירת החג.

גם הדרשה לשבת הגדול, עוסקת בחג הפסח. בקהילות דתיות, היא מוקדשת לתזכורת ודגשים על הלכות הפסח. אנו נוהגים לעסוק בתכני הפסח.

בדבריי, אחבר בין פרשת השבוע, חג הפסח ואקטואליה.

פרשת השבוע היא פרשת "מצורע", העוסקת בהלכות הנוגעות לנגע הצרעת. על פי מסורת ישראל, הצרעת היא עונש על לשון הרע. מחלת הצרעת כבר אינה קיימת, אך לשון הרע קיימת גם קיימת. ובמערכת הבחירות שעברנו, היא הרחיקה לכת, בעיקר ברשתות החברתיות, ופגיעתה בחברה הישראלית רעה. נקווה שעתה, עם שוך סערת הבחירות, תערוך החברה הישראלית חשבון נפש בכל הקשור לשיח הישראלי.

אנו, באורטל, ערכנו לפני שנתיים תהליך קהילתי יפה שעסק בשיח האורטלי. רשימת העקרונות של השיח האורטלי תלויה בחדר הישיבות, ואנו עושים מאמץ לעמוד בנורמות שקבענו והנהגנו.

פריסת הקולות באורטל, במערכת הבחירות שהסתיימה השבוע, היתה רחבה מאוד – ימין, מרכז ושמאל, מהימין החדש ועד מרצ. לא היה במחלוקת הזאת כדי לפגום בחברות, בשותפות ובאחדות בתוכנו, והלוואי שכך יהיה גם בחברה הישראלית.

חג הפסח הוא חג החירות. הדמוקרטיה היא ביטוי של חירות, של זכותו של כל אזרח לבטא את עמדותיו, לבחור את הנהגתו ונציגיו ולהשפיע על הנעשה במדינה.

רוב אוכלוסיית העולם טרם יצאה מעבדות לחירות, ואינה נהנית מדמוקרטיה. זכינו, ואנו חיים בדמוקרטיה חיה ותוססת. זאת זכות גדולה, וכדאי לזכור זאת – גם כשמנצחים בבחירות וגם כשמפסידים בהן. כמו רוב חברי אורטל, גם אני נמצא בעגלת המפסידים במערכת הבחירות הזאת, אך כדמוקרטים אמתיים אנו מקבלים את התוצאה באהבה ומכבדים את הכרעת העם.

הבחירות אינן רק לשלטון אלא קודם כל לכנסת. ובדמוקרטיה פרלמנטרית, יש תפקיד חשוב מאוד גם לאופוזיציה. גם מי מאתנו שבחר במפלגה שלא תיטול חלק בשלטון, זכה לניצחון מסוים, בכך שהכניס לכנסת את מי שייצגו אותו ויילחמו על מה שיקר לו. הפעם, חברים רבים באורטל הצביעו למפלגות שכלל לא נכנסו לכנסת. כמי שחווה בעבר חוויה כזאת, אני מכיר את תחושת התסכול וההחמצה. אך אני מאמין שגם הם לא בזבזו את קולם, כיוון שבעצם הצבעתם, הם מימשו את זכותם להשמיע את קולם, ולנסות לקדם את מי שמייצגים אותם.

אני מאחל לכולנו חג חירות שמח ושבת שלום ומבורך!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s