צרור הערות 20.1.19

* מי ישמור על השומרים? – שחיתות היא רקב. מדינה מושחתת היא מדינה רקובה וחלשה. רקב ושחיתות הם איום גדול יותר מכל איום חיצוני על מדינת ישראל.

מדינה מושחתת אינה מדינה שיש בה שחיתות, אלא מדינה שחדלה להילחם בשחיתות. העובדה שהנשיא ורוה"מ לשעבר היו עבריינים לא הופכת את המדינה למושחתת, כי החברה התגוננה והם באו על עונשם.

התמיכה הגדולה בהתקפותיו של נתניהו על מדינת החוק ובניסיונו להעמיד את עצמו מעל החוק, עלולים לדרדר את ישראל למציאות של מדינה מושחתת. לכן, יש להילחם בתופעה.

הכלי המרכזי, לא היחיד, במלחמה בשחיתות, הוא המערכת המשפטית. שחיתות במערכת המשפטית היא נגיף נורא, כיוון שכאן בנוסף למארת השחיתות כשלעצמה, מדובר גם בכרסום הכלי שאמור להגן על המדינה מפני השחיתות ולהילחם בה. וזה קורה כאשר המערכת נמצאת בעיצומה של מערכה קשה נגד השחיתות, וכאשר היא נמצאת תחת מתקפה קשה מצד השחיתות.

פרשת "המין והמינויים" היא איומה ונוראה. שחיתות במערכת המשפט היא בגידה ובעיתוי הנוכחי זו בגידה בשעת מלחמה. יש לבער את הנגע הזה באפס סובלנות.

* מלחמת חורמה – יש שני סוגים של תגובות לפרשת השחיתות במערכת המשפט. יש הרואים בכך הוכחה לצורך לנהל מלחמת חורמה בשחיתות. יש הרואים בכך הזדמנות לנהל מלחמת חורמה במערכת המשפט.

* לא שוחד – לכאורה לכאורה לכאורה. אבל אם זה נכון, לכאורה, ששופטת מונתה, לכאורה, באמצעות שוחד מיני, לכאורה, לחבר לכאורה בוועדה למינוי שופטים – עוד נשמע ש… זה לא נקרא שוחד, כי איפה מעטפות הכסף? לכאורה, כמובן.

* שיימינג לשם שיימינג – המתקפות על איילת שקד בגין פרשת "המין והמינויים" מכוערת. אילו דובר על אחריות מיניסטריאלית של שרת המשפטים על דברים שקרו בתחום אחריותה – ניחא. אבל הניסיון לקשור בינה לבין הפרשה, בשל חברותה עם נווה, היא פוליטיקה מלוכלכת, של הכתמת יריבה פוליטית, אך ורק בשל היותה יריבה. הרי אלה שמנסים לקשור אותה לפרשה יודעים שאין לכך שחר. לא חסרות סיבות מוצדקות לבקר את השרה שקד, כמו פגישתה השערורייתית עם משפחות עצורי הטרור היהודי. אין כל סיבה לתקוף אותה סתם, לעשות לה שיימינג על לא עוול בכפה.

* שיטת "העולם הזה" – לאורי אבנרי, העורך המיתולוגי של "העולם הזה", היו דרכים יצירתיות ומקוריות להערים על הצנזורה ועל צווי איסור פרסום. לדוגמה, אם הייתה פרשה שנגעה לאדם מסוים, אך היה צו איסור פרסום, הוא היה מפרסם כתבה על הפרשה בלי להזכיר את שם האדם. לצד אותה כתבה, כאילו בלי קשר, הוא היה מפרסם ידיעה על אותו אדם, עם תמונה גדולה. הקוראים הבינו.

מי עורך הדין הבכיר הקשור לפרשה הסודית במערכת מינוי השופטים? שמו נאסר לפרסום. מה עשו ב-ynet, טרם פרסום שמו של אפי נווה? פרסמו את תמונות כל חברי הוועדה למינוי שופטים, שחבריה הם שופטים, פוליטיקאים, עורכת דין ו… עורך דין אחד…

* האלשייך החדש – במשך שלוש שנים הוביל נתניהו מסע הסתה, השמצות, הכפשות ושיימינג שיטתי, מתוזמן ומתוזמר נגד מפכ"ל המשטרה לשעבר, מתוך ניסיון להלך עליו אימים ולהביא להפסקת חקירת החשדות נגדו, או למצער לעשות דה-לגיטימציה לחקירה ולחוקרים.

כאשר בסרטון האימים החדש נתניהו אומר על היועץ המשפטי לממשלה שמעשיו גרועים משל אלשייך, כל המון חסידיו ומעריציו מבינים היטב מי היעד הבא לשיסוי והסתה.

האיש הזה, החשוד בפלילים שמוכן להשאיר אדמה חרוכה ובלבד להציל את עורו, ומנהל מלחמת עולם נגד מדינת החוק, אינו ראוי ואינו כשיר להיות ראש ממשלה.

* לפני הכל – סיסמתו של בני גנץ, "ישראל לפני הכל", היא סיסמה רדודה ושדופה. אך כאלו הן סיסמאות בחירות, בדרך כלל, של כל המפלגות בכל מערכות הבחירות. ובכל זאת, יש כאן הברקה. כאשר גנץ אומר "ישראל לפני הכל", הוא מציב חלופה למפלגה שהאידיאולוגיה החדשה שלה היא "המנהיג הוא הכל", ושנערי השליחויות של מנהיגה השתלחו השבוע בפראות בגנץ.

* והמנצח הוא – שליחי נתניהו פתחו במרוץ, מי ישתלח בגסות ובקיצוניות רבה יותר בגנץ. מי ירחיק לכת יותר מכולם בהצגתו כשמאלן קיצוני עוכר ישראל. המועמד הטבעי לנצח בתחרות כזו, יאיר, היה עסוק השבוע בסססמולן אחר, גדעון סער. אז מי ניצח בתחרות?

אף אחד לא הצליח להתחרות עם הפרודיה של "ארץ נהדרת". הרי הם אלופי ההגזמות. בפרודיה הוצג גנץ כאיש דאעש. ואת זה כבר אף אחד לא יעקוף, נכון?

אז זהו, שלא. מי שעקף את "ארץ נהדרת", היה מי שתקף את גנץ משמאל, ולא בפרודיה. בפשקוויל של רוגל אלפר גנץ הוא פשוט נאצי. לא פחות. והסיסמה "ישראל לפני הכל" היא בסך הכל העתק-הדבק של ההמנון הנאצי "דויטשלנד איבר אלס". כדי לגוון, גנץ היה בפשקוויל גם פשיסט, לאומני קיצוני, ונחשו אם הופיעה בפשקוויל המילה אפרטהייד?

* נגד הממלכתיות – ח"כ מרב מיכאלי, שאין ומעולם לא היה קשר ולו קשר מקרי בין השקפת עולמה לדרכה של תנועת העבודה, ועצם העובדה שהיא ח"כית מטעם מפלגת העבודה מעידה על הידרדרותה הרעיונית של מפלגה זו, פרסמה בשוקניה פשקוויל התוקף את איזנקוט על ה"הדתה" בצה"ל בתקופתו. התבכיינותה בנושא זה היא תמונת ראי של התבכיינות הרבנים החרד"ליים התוקפים את איזנקוט על ה"החלנה" בצה"ל. אלה ואלה טועים – אין בצה"ל לא "הדתה" ולא "החלנה". אלה ואלה מעידים בעיקר על עצמם – הם אינם רוצים שצה"ל יהיה צבא העם הממלכתי, אינם רוצים שצה"ל יהיה הצבא של כולם, הם מנסים להפוך אותו למיליציה בדמותם, ותוקפים את מפקדי צה"ל שאינם מאפשרים זאת. מיכאלי כתבה זאת בפירוש: אסור שהצבא יהיה לא-חילוני. אין שום הבדל בין אמירה זו, לאמירה שאסור שהצבא יהיה לא-דתי. האמת היא שאסור שהצבא יהיה דתי ואסור שהצבא יהיה חילוני. הצבא חייב להיות ממלכתי, צבא העם, הצבא שכל חלקי האוכלוסיה יוכלו לשרת בו ולתרום בו ככל יכולתם.

באותו פשקוויל מיכאלי גם קראה לפרק את המכינות הקדם צבאיות. המכינות הללו הן בין המפעלים החשובים והמוצלחים ביותר בחברה הישראלית בדור האחרון – מרכזים להעצמת מנהיגות חברתית, אזרחית וצבאית; מנהיגות ערכית, מוסרית, נוטלת אחריות. אז מה הבעיה? שמפעל המכינות מחנך לציונות. ועל זה מיכאלי אינה יכולה לסלוח.

גילוי נאות – אני יו"ר עמותת המכינה הקד"צ מדרשת השילוב, בנטור שבגולן.

* יהודיית מחמד – אפרופו מרב מיכאלי. עם הודעתו של דב חנין שלא יוסיף לכהן בכנסת, הרשימה המשותפת מחפשת יהודי מחמד חלופי. נדמה לי שמרב מיכאלי מתאימה לרשימה המשותפת הרבה יותר מאשר למפלגת העבודה.

* אירופה של המאה ה-21 – מכל הסערה הפוליטית הפוקדת את בריטניה, החשש הגדול ביותר שלי, הוא שהצורר האנטישמי קורבין יעלה לשלטון. האם אירופה לא למדה את לקח המאה ה-20? האם היא שכחה איזה אסון המיטה עליה האנטישמיות?

* לדחות את ההצעה – איני יודע אם יש אמת בידיעות על פיהן "דיל המאה" של טראמפ הוא ברוח "מתווה קלינטון", כלומר מדינה פלשתינאית כמעט בגבולות 4.6.67, נסיגה מבקעת הירדן, חלוקת ירושלים, "חילופי שטחים". אולם אם זה נכון – ישראל תהיה חייבת לדחות את התכנית, המנוגדת לאינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלה. לא יהיה קל לומר "לא" לטראמפ, אדם לא צפוי שתגובתו אינה צפויה, בוודאי אחרי החלטותיו הפרו-ישראליות בנושא ירושלים ואיראן. יהיה צורך, לשם כך, לגלות כושר עמידה ונחישות. נקווה שזה "פייק דיל".

* מהי עסקה ראויה – על פי גורמים בחמאס, מתנהלים מגעים בין הארגון לבין ישראל על עסקת שבויים לפני הבחירות.

לידיעות שבאות מן האויב, בעיקר בנושא השבויים והנעדרים, אני מתייחס כאל לוחמה פסיכולוגית, כל עוד לא הוכח אחרת.

עם זאת, אביע את עמדתי העקרונית: תמורות גופותיהם של חללי צה"ל, עלינו להעביר לידי חמאס את כל גופות המחבלים שבידינו, אך אפילו לא מחבל חי אחד. אם בידי חמאס אזרחים ישראליים חיים, שחצו את הגדר – תמורת שחרורם ניתן לשחרר אסירים פלשתינאים ללא דם על הידיים, בפרופורציה של 1:1. וגם אם נחרוג מעט מן הפרופורציה, זה לא סוף העולם.

בשום פנים ואופן אין לחזור לעסקאות בנוסח ג'יבריל, טננבאום ושליט. אם תהיה עסקה שתשבור את הנוסחה של העסקאות הנ"ל, יהיה זה הישג מדיני, ביטחוני ומוסרי גדול.

עסקה ראויה תהיה מבורכת בין אם תתבצע לפני הבחירות או לאחריהן. לעסקה שאינה ראויה, יש להתנגד בין אם תתבצע לפני הבחירות או לאחריהן.

הגיעה השעה שהממשלה תאמץ את המלצות ועדת שמגר, שהיא עצמה הקימה אחרי עסקת שליט.

* קופץ למים – בבחירות הקרובות אתמודד לכנסת ברשימת תל"ם בראשות בוגי יעלון. אני מקווה שהתנועה תוביל אלטרנטיבה למהלך המסוכן של קיטוב והקצנה לימין ולשמאל, שמסכן את החברה הישראלית, ותעצב מחדש את המכנה המשותף הציוני, הממלכתי, הדמוקרטי, שמשלב אחריות ביטחונית ומדינית עם הקפדה על מדינת חוק ועל מנהיגות של יושרה, אמינות ודוגמה אישית.

    * ביד הלשון

סלה – בשלט הדרכה, בשביל היורד לאתר בית הכנסת העתיק עין נשוט, במרכז הגולן, מצוטטת כתובת שהתגלתה בבית הכנסת: "אמן סלע שלום".

אמן סלע?! לא אמן סלה?! של מי הטעות? של כותב הכתובת לפני 1,500 שנה, או של כותב שלט ההדרכה?

הכותב המקורי לא טעה. הכתובת העדינה, בצבע אדום, שהופיעה על קיר בית הכנסת, הייתה: "שהתקין/… אמן סלה שלום". הכתובת העדינה התפרקה לשברים קטנטנים עוד בטרם הספיקו לצלמה.

דפנה וערן מאיר כתבו בספרם "בתי כנסת קדומים ברמת הגולן": נוסח כתובת זו מופיע בכמה מבתי הכנסת הקדומים של ארץ ישראל ובהם רחוב וחמת גדר והוא חותם את דברי הברכה המהללים את אלו שתרמו מכספים להקמה. יש להניח שהכתובת נפתחה במילים "זכור לטוב פלוני בן אלמוני שהתקין (רהיט או פריט אבן כלשהו, ונחתמה בברכה) אמן סלה שלום".

מה פרוש המילה סלה? המילה מופיעה בתנ"ך 74 פעמים, מתוכם 71 בתהלים ו-3 בחבקוק. כמעט תמיד בסוף הפסוק. על פי אחת הגרסאות, זהו פשוט סימן לסיום הפסוק. גרסה מקובלת היא שזהו ביטוי מליצי, שירי, שמשמעותו לנצח, לעד. אולם ההסבר הזה אינו תואם את כל מופעי המילה. פירוש נוסף הוא חיזוק ואישור אמיתות הפסוק, בדומה ל"אמן".

* "חדשות בן עזר"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s