אתגר שיווק הקליטה

שש השנים האחרונות היו השנים הגדולות של הצמיחה הדמוגרפית בקיבוץ אורטל. תכנית קליטה מאתגרת מאוד, שנראתה בלתי מעשית בלשון המעטה, בוצעה במלואה. מקיבוץ מזדקן, במשבר, מידלדל וסובל מדימום הולך וגובר החוצה, שבתי הילדים בו מתקיימים בזכות ילדים מבחוץ, חזרנו להיות קיבוץ פורח, תוסס, פעיל, אופטימי. האוכלוסיה הוצערה באופן משמעותי, בתי הילדים התמלאו בילדי אורטל (אלמלא הקליטה, ברגע שעין זיוון פתחו גנים היינו נאלצים לסגור את מערכת הגיל הרך ולשלוח את הילדים המעטים שלנו לעין זיוון), התרבות תוססת וערכנו שנת ארבעים נפלאה. מהשפל העמוק ביותר בתולדות אורטל, העפלנו בספרינט של שש שנים לפסגות חסרות תקדים.

מי ירצה לבוא היום לקיבוץ שיתופי בגולן? זו הייתה שאלת אי-האמון שליוותה את תחילת התהליך. התשובה ניתנה בידי מספר רב מאוד של משפחות, להערכתי למעלה מ-150, שרצו להתקבל לחברות בקיבוץ אורטל. לא היה צורך לעסוק בשיווק יזום – השיווק נעשה מפה לאוזן, השמועה פשטה והזינה את עצמה.

כשסיימנו לממש את תכנית "אורטל 2017" נערך תהליך אסטרטגי לבחון את המשך דרכנו הדמוגרפית. מסקנות התהליך וההחלטות שקיבלנו, מגולמות בשתי מילים: מספרינט למרתון. הבנו שאין זה נכון למתוח את הכוחות כפי שעשינו במימוש תכנית החומש הקודמת לאורך זמן. זה שוחק, זה לא טוב לחברה. אולם אסור להפסיק, אסור להגיע שוב למעצור ולשוב ולהניע הכל מן ההתחלה. החלטנו לא להמשיך לקלוט חמש משפחות בשנה, אלא לקלוט מדי שנה שלוש משפחות. אמנם ההחלטה נגעה לחמש השנים הבאות בלבד – תכנית 2022 – אך רוח הדברים הייתה שקליטה הדרגתית כזו תהיה מעתה לדרך חיינו.

ב-2018 אכן קלטנו שלוש משפחות; משפחות של בנות ובן אורטל. ו…

השנה נקלענו למשבר בקליטה. כבר בשנה שעברה חלה ירידה דרמטית במספר הפניות והשנה הייתה צניחה. הצניחה היא הן בפניות ממוקד גולן (שתכל'ס, גם בשנים הקודמות לא היה מקור לקליטה באורטל) וגם בפניות הישירות. אנו בעיצומה של שנת בצורת קשה מאוד בקליטה. איך זה קרה? למה זה קרה? אין לי מושג, וגם בהתייעצות עם אנשים אחרים באורטל ומחוצה לה, טרם מצאתי את התשובה לכך. הסבר אפשרי הוא המצב הביטחוני ששרר בגולן לפני חודשים אחדים, אך לדעתי הוא חלקי מאוד, אם בכלל.

****

אז תהיה שנה הפסקה. או שנתיים. מה קרה? אחרי קליטה כל כך אינטנסיבית – זה לא אסון. אדרבא, קצת ננוח, נרגע, נצבור כוחות, נאקלם את המשפחות הרבות שהגיעו בשנים האחרונות ואח"כ נמשיך.

אני שומע את האמירות הללו וחולק עליהן. תכנית אורטל 2022 התבססה על ההבנה שצריך להוריד מהלך, לצבור כוחות ולאקלם את המשפחות, ובכל זאת החלטנו על קליטת 3 משפחות בכל שנה. הבנו שקשה מאוד להתניע מחדש את המערכת, שכל שנת הפסקה עלולה לפעור בור בקליטה, והתוצאה המיידית תהיה בבתי הילדים ולאחר מכן תשפיע על החברה כולה. ולכן, חובה עלינו לעשות מעשה.

****

אם מוחמד לא בא אל ההר, ההר יבוא אל מוחמד. בשטף הפניות, שאפשר לנו פעולת בחירה ומיון מקצועית מאוד, ובשיווק של פה לאוזן – כמעט ולא נדרשנו לפעולות שיווק.

במצב החדש, עלינו לשנות כיוון ולעבור למהלכי שיווק; לסמן את קהל היעד המבוקש, לאתר אותו ולהגיע אליו באופן יזום. זו עשויה להיות הזדמנות להגיע לקהלים שלא הגיעו אלינו קודם, ולממש כוונות שלא הצלחנו לממש בקליטה. למשל – קליטה בחקלאות, קליטה של הנהגה כלכלית פוטנציאלית ועוד.

השיווק הוא האתגר העכשווי במהלך הצמיחה הדמוגרפית באורטל.

****

כפי שענבל עדכנה לפני מידפיים, הוטלה עליי / נטלתי על עצמי, את משימת השיווק, לצד המשך ריכוז צוות היכרות. אני רואה במשימה זו אתגר גדול, ואני מאמין שאצליח בו, בעזרתכם, חברי אורטל.

בימים אלה אני מקים צוות היגוי של אנשים יצירתיים שילוו אותי בעשיה. כמו כן, נגייס אנשים לעשיה בפועל, למשל בתחום המדיה. כמובן שאדווח על שמות האנשים.

מספר דברים שכבר עשינו.

"בארצנו" – "בארצנו" היא תנועת התיישבות שהוקמה בידי מועצת המכינות הקדם צבאיות, בעבור בוגרי המכינות. את הקשר אתם יצרתי עוד בטרם לקחתי על עצמי את השיווק. הוצאנו פרוספקט על קליטה באורטל שנשלח לבוגרי מכינות. הרציתי לקבוצת מלגאים שאמורים להיות האקטיבה של התנועה. בינתיים הקשר טרם הניב פרות, אך מדובר בתנועה שרק החלה את דרכה, והווקטור העיקרי שלה הוא התיישבות בפריפריה החברתית של ישראל. אנו בוחנים יחד עמם את המשך הפעולה, כדי להשיג תוצאות טובות יותר בהמשך.

"השומר החדש" – "השומר החדש" הוא תנועה בצמיחה מטורפת; בתוך שנים הפך לארגון המתנדבים הגדול בישראל, והוא הולך ומתפתח בקצב אדיר ומתפרס על תחומים הולכים ורבים. הקמת בית הספר "אדם ואדמה" באורטל בשנה הבאה, הופך, בעיניי, את תנועת "השומר החדש" לשותפה אסטרטגית של אורטל בתחומים רבים. אני רואה בתנועה זו ביטוי לאידיאולוגיה הציונית התיישבותית שלנו, ולכן רואה בשותפות אתם דבר טבעי ונכון.

נפגשנו עם מייסד "השומר החדש" והמנכ"ל יואל זילברמן, וניסינו לרתום את התנועה לגיוס משפחות צעירות לקליטה לאורטל בכלל ולחקלאות באורטל בפרט, כהתחלה אפשרית לכניסת "השומר החדש" לתחום ההתיישבות, כולל הקמת יישובים חדשים בעתיד. בשלב זה, הרעיון כמות שהוא לא עורר עניין בקרבם. עם זאת, במפגש עלתה אפשרות נוספת, שכבר פועלת במספר יישובים, והיא תכנית לקליטת קבוצות של משוחררי צבא לעבודה בחקלאות, עם מלגות ללימודים למי שימשיכו ויתמידו; תכנית שהניבה גם קליטה בקיבוצים אחרים. אנו כמובן נבחן את הרעיון הזה ואני לא מתכוון להרים ידיים מרתימת "השומר החדש" לרעיון שהצגנו להם.

התנועה הקיבוצית – נפגשנו עם איילת האריס שמנהלת את תחום הפיתוח הקהילתי והצמיחה הדמוגרפית בתנועה הקיבוצית ועם המלווה האזורי מטעם התנועה. רצינו לבחון היכן התנועה יכולה להירתם. מסתבר שהתנועה אינה עוסקת כלל בגיוס נקלטים, הדבר נעשה דרך האזורים. עם זאת, התנועה תשמח להיות שותפה בחשיבה.

ניתן להבין מכך שבשלב זה אנו די יורים לכל הכיוונים, מנסים ליצור קשרים ראשונים וזה לא כל כך פשוט. כמובן שככל שנמשיך במהלך, נתמקד יותר, נבחר דרכי פעולה וניישם אותן, אני מקווה שעם שותף אסטרטגי (דוגמת "השומר החדש", "בארצנו", תנועת "אור", ארגון "איילים" ועוד).

כמו כן בכוונתי לפעול בפקולטה לחקלאות ברחובות, כדי למשוך קליטה של בוגריה לתכניות קליטה ייעודיות לחקלאות באורטל.

כמובן שנפעל גם באמצעות המדיה – רשתות חברתיות וכד', בצורה המקצועית והאפקטיבית ביותר.

שותפתנו העיקרית במהלכים תהיה המועצה האזורית, כמובן.

אני מאמין שהקמת בית הספר "אדם ואדמה" יהפוך אותנו אבן שואבת לקליטה איכותית וערכית, כפי שהיה בהקמת מיזמים חינוכיים ביישובים אחרים (למשל, בגוש הדתי בגולן).

****

ההצלחה הגדולה של תכנית 2017 הייתה פרי המאמץ הקולקטיבי של מרבית חברי אורטל, שנטלו חלק, היטו שכם ויחד הובילו את המהלך. זו הדרך לכל ההצלחות שלנו. כך נצליח גם באתגר השיווק לקליטה.

אשמח לכל רעיון ועצה, ובעיקר לשותפות בעשיה.

כל חבר אורטל, כל בן אורטל וכל נקלט באורטל הוא שגריר פוטנציאלי של הקליטה. אנא, היו חלק מפעולת השיווק. דברו עם חבריכם, עניינו אותם, הדליקו אותם, קשרו אותם אתי.

יחד נחדש את תנופת הצמיחה!

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s