איך לשפר את חוק הלאום

"אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל". פסוק זה, שתוּקָף בתוֹקֶף זכותנו הטבעית וההיסטורית, הוא ליבת הכרזתה של מדינת ישראל. הוא הסיבה והמסובב, הוא המהות, הוא הזהות של המדינה. זו הצדקת קיומה, זו תכלית קיומה. אילו חוּקקה חוקה מיד לאחר הבחירות הראשונות, כפי שהובטח במגילת העצמאות, ברור שהמהות הזו, שהיא אף 90% מתוכנה של מגילת העצמאות, הייתה ליבת החוקה של מדינת ישראל. אולם הוחלט, בשעתו, שהחוקה תיבנה נדבך על נדבך באמצעות חוקי יסוד. באיחור של שבעים שנה, חוקק השנה חוק הלאום – חוק חשוב מאוד.

מן הראוי היה שחוק הלאום יתקבל בהסכמה רחבה, של כל המפלגות הציוניות. יוזמַת החוק, שנהגה במכון לאסטרטגיה ציונית לפני עשור, נועדה לעגן את היסודות המשותפים לכל הזרמים בציונות, דווקא בשל המחלוקת העמוקה ביניהם בשאלת הגבולות. היוזמה נועדה להכריז לעצמנו ולעולם, שגם אם אנו חלוקים בשאלה הטריטוריאלית, אנו מאוחדים במהותה של מדינת ישראל, בכל גבול שיקבע. לא בכדי, מי שאמורה הייתה להעלות את החוק הייתה יו"ר האופוזיציה ויו"ר "קדימה" ציפי לבני, בהנחה שהן הקואליציה והן האופוזיציה יתמכו בכך, וחבל שהיא קיבלה רגליים קרות, אולי כאשר הבינה שמדינה יהודית אינה באופנה ב"בייס" שלה.

חוק הלאום הוא חוק יסוד חשוב מאוד. העובדה שהוא לא התקבל בהסכמה רחבה, אלא היה מוקד למחלוקת, היא תקלה חמורה. בעיקר האשמה לכך נושאים מתנגדיה, אולם חלק מן האחריות היא על תומכיה, שלא עשו מאמץ ללכד את השורות ולהגיע לנוסח מוסכם.

מי שמתנגד למהותו של החוק; רואה במדינת לאום יהודית "גזענות", "אתנוצנטריות" ו"לאומנות" – באמת אינו אמור לתמוך בו. אולם מרבית מתנגדי החוק מאמינים ברעיונותיו, ולכן נכון היה טרם קבלת החוק ונכון גם היום, לנסות להגיע אתם להסכמה על נוסח החוק. ההתנגדות לחוק נומקה בחשש מפגיעה בשוויון האזרחי של המיעוטים בישראל. זהו חשש שווא, כיוון שהחוק אינו פוגע בשוויון כהוא זה, שכן הוא כלל אינו עוסק בסוגיה. אולם אילו הכנסת משפט אחד לחוק, המבהיר זאת, הייתה מכנסת תמיכה רחבה בחוק – הוספת המשפט הייתה לתועלת, גם אם אין בה צורך ענייני. כבר ב-2014 הצעתי מעל במה זו להוסיף לחוק משפט לפיו מדינת הלאום היהודי תקיים שוויון אזרחי מלא לכל אזרחיה ללא הבדל דת, גזע ומין. לצערי, לא כך נעשה. אני מאמין, שלא מאוחר לתקן זאת.

היום אני משכלל את הצעתי. אני מאמין שאכן חשוב להכניס לחוקה של המדינה את השוויון האזרחי, אולם המקום הראוי לו אינו בחוק יסוד ישראל כמדינת העם היהודי אלא בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. לשם יש לצרף סעיף ברוח זו, ולחוק הלאום, המעגן את סמלי הלאום – הדגל, ההמנון וסמל המדינה, יש להוסיף משפט המביע מחויבות למגילת העצמאות ועקרונותיה.

* "ישראל היום"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s