פינתי השבועית ברדיו: אבא, אבא פיפי

אבא, אבא פיפי / אריק איינשטיין
פינתי השבועית ברדיו "אורנים" 3.12.18

חמש שנים חלפו מאז לכתו מעמנו של גדול זמרי ישראל אריק איינשטיין. אריק הוא האמן שהשמעתי בפינה זו את מספר השירים הגדול ביותר שלו, אך מעולם לא השמעתי שיר ילדים שלו. וכיוון ששירי הילדים היו מרכיב חשוב ומשמעותי ביצירתו, וכיוון שאנחנו בחנוכה, חג שירי הילדים, נקדיש את הפינה לשירי הילדים של אריק איינשטיין.

אריק הוציא חמישה תקליטי ילדים: "שירי ילדים" (עם בוב האקסלי, 1969), "ילדים" (עם שם טוב לוי, 1976), "ילדודס" (1978), "הייתי פעם ילד" (עם יוני רכטר, 1989) ו"האריה, היונה ותרנגולת כחולה" (עם יוני רכטר, 1993), וכן תקליט אוסף של שירי הילדים שלו. עליהם יש להוסיף את קלטת המופת שלו לילדים, "כמו גדולים", עם יוני רכטר, מוני מושונוב ושיסל, שהילדים שלי גדלו עליה ולי היא הייתה ילדותי השניה.

הנה לקט משיריו, לסבר את האוזן ולדגדג את נימי הנוסטלגיה: "במדינת הגמדים", "גמד אחד רצה להיות ענק", "שבת בבוקר", "גברת עם סלים", "אדון שוקו", "שותפים", "קילפתי תפוז", "כמה שרציתי כלב", "יש לי אח קטן", "מה עושות האיילות?", "האדון הרופא" ("ד"ר דוליטל"), "מכופף הבננות", "מדוע הילד צחק בחלום", "רוח רוח", "אצו רצו גמדים", "הצריך הזה", "אני רוצה שפתאום" ועוד ועוד ועוד. והוא גם חידש רבות מהקלסיקות של שירי הילדים.

אבל בחרתי להשמיע שיר פחות מוכר, שלא הפך לקלסיקה, לא בדיוק יצירת מופת והוא פחות טוב ממרבית השירים שהזכרתי, אבל מה? אני מאוד מאוד אוהב אותו. "אבא, אבא פיפי".

לשיר הזה יש ייחוד – הוא אחד מהשירים הבודדים שאריק איינשטיין לא רק כתב, אלא גם הלחין. איינשטיין כתב מילים לרבים משיריו, אך את הלחן – ככל הידוע לי רק לארבעה שירים: "אבישג", "עוד יהיה" ושני שירי הילדים "אדלה" ו"אבא, אבא פיפי". וייחוד נוסף – אריק איינשטיין שר אותו ברי"ש גרונית, שנות דור לפני שהדבר היה מקובל, כאשר הכל שרו בריש לשונית, והרי"ש הלשונית של אריק הייתה יפה במיוחד. זה מפתיע, כי אריק לא נהג להתיילד בשירתו לילדים, ולכן כאשר הוא שר ברי"ש גרונית, היה בזה איזה מסר שבעיניו זה בסדר גמור לשיר כך, ואולי בשירים לילדים מותר קצת לחרוג מן הכללים הנוקשים, וללכת בעקבות התחושה האותנטית.

למה אני אוהב כל כך את השיר? בשל ההומור. זהו שירו של ילד שחייב לעשות פיפי וקקי, אבל אבא תפס את השירותים ויושב שם עם העיתון. הילד כבר לא יכול להתאפק, הוא מתחנן, "אבא זה לוחץ". … והנה האסון. כי זה נורא לחץ לי.

את השיר הוציא אריק איינשטיין בשני תקליטים: שירי ילדים ו"ילדודס".

"אבא, אבא פיפי" – נשמיע לעילוי נשמתו של המנוח.

אבא, אבא פיפי
צא מבית שימוש
אבא, אבא קקי
כל הזמן תפוס
וזה נורא לוחץ לי
וכואב מאוד
אבא, אבא צא כבר
זה לוחץ מאוד!

אבא, אבא פיפי
די עם העיתון
אבא, אבא קקי
הנה האסון
כי זה נורא לחץ לי
וכאב מאוד
אבא, אבא זהו
זה לחץ מאוד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s