דברים יפים ראו עיניי

המון דברים יפים ראו עיני
המון דברים יפים שבגללם
רציתי לחבק שם את כולם.
ללחוש לפרצופים הנבוכים;
הו מי יתנני במדבר "מלון אורחים"?

שירה של נעמי שמר "בהיאחזות הנח"ל בסיני" הזדמר באוזניי במפגש מרגש עם תלמידים בבית הספר "אדם ואדמה" בחצבה. לקראת פתיחתו הצפויה של בית ספר "אדם ואדמה" באורטל בשנת הלימודים הקרובה, יצאנו, קבוצה לא קטנה של חברים, לבקר בחצבה, להתרשם וללמוד. גולת הכותרת הייתה המפגש עם התלמידים.

אני מודה, שבאתי מראש משוחד; אני נלהב מהרעיון, שש למיזם ושמח על השיתוף בין "השומר החדש" לביננו, שנראה לי חיבור טבעי ומתבקש מבחינה רעיונית, ערכית ומעשית. ואף על פי כן, "ממש שפשפתי את עיניי, כשראיתי מעשה כשפים".

"אדם ואדמה" הוא בי"ס ייחודי, שתלמידיו משכימים קום בסביבות 5:00 לסדר יום עמוס ותובעני, שמתחיל בעבודה חקלאית בחממות ובמטעים של חקלאי חצבה והסביבה בשעות 6:00-11:00, נמשך בארבע שעות לימודים ביום לתעודת בגרות מלאה, כולל 5 יחידות בחקלאות ובערב – לימודים ערכיים בתחומי ציונות, יהדות, הכנה לצה"ל, כושר קרבי וכד'. בנוסף לכך מתנהלים חיי חברה ערים, פעילות התנדבותית וחינוכית במושב ועוד. כמעט כל בוגרי מחזור א', שסיימו י"ב אשתקד, יצאו יחד לשנת שירות של "השומר החדש" בערבה.

****

"אני חש שאני אדם משודרג", אמר מתן, שזו שנתו השניה בבית הספר. מהו השדרוג? הקשינו. והוא דיבר על עומק, על ערכים, על תחומי עניין חדשים, על אופי השיח והשפה בין התלמידים, על הנורמות המוסריות הנהוגות שם, על האחריות האישית, על הרצינות. גם התלמידים האחרים דיברו באותה רוח.

האם אתם רואים קשר ישיר בין ההשכמה בבוקר לעבודת האדמה, לבין השיח המכבד? העומק?

בני שיחנו לא ידעו לתת תשובה חד משמעית לשאלה זו, ולהבנתי התשובה היא שהעבודה היא מרכיב משמעותי, אך מה שיוצר את התוצאה הוא המכלול – התפיסה החינוכית הכוללת, סדר היום הכולל, על כל חלקיו והשילוב הסינרגטי בין החלקים.

אני מקווה מאוד ורוצה מאוד שאכן, בשנה הבאה נפתח את בית הספר השני של "אדם ואדמה" אצלנו, באורטל.

****

ברור שיהיו הבדלים בין בית הספר באורטל לזה שבחצבה. אורטל קיבוץ שיתופי וחצבה מושב עובדים. לבטח הדבר שונה בכל הקשור לקשר עם הקהילה ולזיקה אליה. אורטל היא באקלים של צפון הגולן וחצבה באקלים של הערבה התיכונה. הדבר ישפיע על מתכונת העבודה, על שעות העבודה ולכן על הלו"ז כולו. ובוודאי שבתכנית יהיה הטאץ' המיוחד שלנו, כפי שהטאץ' המיוחד של חצבה נמצא בתכנית שפגשנו.

אך את הרוח שפגשנו שם, אני רוצה מאוד לראות כאן. אין לי ספק שתהיה למיזם כזה השפעה חיובית מאוד על אורטל, על הנוער באורטל, חברים באורטל יעבדו בו ואחרים יהיו קשורים אליו דרך החקלאות והליווי הקהילתי.

כבר שנים אנחנו מחפשים את המשימה הראויה לנו, כקיבוץ שרוצה להגדיר את עצמו קיבוץ משימתי, והנה זו הזדמנות גדולה.

אני לא האמנתי לעיניי
כשפתאום פגשתי בפינה
את ארץ ישראל הישנה.
את ארץ ישראל האבודה
והיפהפיה והנשכחת,
והיא כמו הושיטה את ידה
כדי לתת ולא כדי לקחת.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

2 מחשבות על “דברים יפים ראו עיניי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s