מבחן הסבב – סוף ההצתות

עוד "סבב" הסתיים. ואף הוא הסתיים בהפסקת אש.

יש היוצאים, כמו השר בנט, נגד הפסקת האש באשר היא. זו מעין תגובה אוטומטית. כאילו יש משהו שלילי בכך שאנו מפסיקים את האש, או שאנו מפסיקים אותו בפחות מכיבוש עזה או לפחות מיטוט חמאס.

אין לישראל אינטרס לכבוש את עזה, ואין זה מתפקידה למוטט או לקומם שלטון זה או אחר מחוץ לגבולותיה. האינטרס שלה הוא גבול שקט, כיבוד ריבונותה וחיים שלווים לאזרחיה.

לכן, אין פסול בהפסקת אש. אולם הפסקת אש כשלעצמה אינה מטרה, אלא אמצעי. בדיוק כפי שהפעלת כוח אינה מטרה כשלעצמה, אלא אמצעי. הפסקת האש היא אמצעי להשגת אותן מטרות שלשמן הופעל הכוח.

הרס המנהרות והפצצת תשתיות הטרור ברצועת עזה חשובים מאוד. אולם המבחן של "הסבב" הוא שינוי מוחלט בכללי המשחק של שלושת החודשים האחרונים. במשך שלושה חודשים התגבשו בגבול עזה כללי משחק בלתי נסבלים, על פיהם ישראל מגיבה על ירי רקטות ועל חדירות לשטחה, אך מאפשרת את טרור ההצתות באין מפריע. כמובן שאיש לא הכריז על כללי המשחק הללו, אך הם התקיימו בפועל. הגורם לכך היה החשש מהסלמה. כך הבין חמאס, בצדק מבחינתו, שהוא הצליח להרתיע את ישראל. הוא הפך את טרור ההצתות לשגרת יום יום. למעלה מאלף שריפות העלו באש את שטחי החקלאות והחורש הטבעי בנגב המערבי באין מפריע. האויב הפך את צדו הישראלי של הגבול מגן פורח לאדמה חרוכה. הוא הבין שהוא עושה זאת ברישיון. עובדה – ישראל לא הפריעה לו לעשות כן.

ההבלגה וההכלה תורצו בטיעון, ששעה שישראל מפעילה את כל מנופי הלחץ הדיפלומטי שלה על עיצוב הגבול עם סוריה, בדחיקת איראן מסוריה, בהשגת הבנות עם רוסיה, לא טוב שהיא תיגרר לעימות בדרום. אולם ההיפך הוא הנכון. הכלת טרור ההצתות, שעה שישראל עסוקה בעיצוב הגבול עם סוריה, משדרת לסורים שהצתת שדות ומטעים בישראל היא חלק מכללי המשחק. זה בסדר, אנחנו מרשים.

גם ביום שישי האחרון בערו שדות הנגב המערבי. פעולת צה"ל לא נעשתה בתגובה לכך, אלא עקב השלכת הרימון לעבר חיילי צה"ל ופציעתו של קצין צה"ל. בכך שידרה ישראל שהיא דבקה בכללי המשחק המעוותים האלה. אולם מרגע שהיא תקפה, והתקיפה הייתה חשובה, רצינית ומשמעותית – זו הזדמנות לשנות לחלוטין את כללי המשחק. אם בתום "הסבב" ימשך טרור ההצתות – יהיה זה ניצחון של חמאס, כמו ב"סבב" של 29 במאי; שחיקה נוספת ומשפילה של ההרתעה הישראלית וחיזוק ההרתעה הפלשתינאית. רק שינוי דרמטי של כללי המשחק, שמשמעותו הוא: דין הצתה כדין רקטה, ייחשב להישג ולהצלחה.

אם טרור ההצתות ייפסק, ניתן יהיה להכתיר את הסבב כהצלחה ישראלית. אם הוא ימשך – יש לחדש את האש בעוצמה רבה יותר, עד שהאויב ייאלץ לשים קץ להצתות.

* "ישראל היום"

2 מחשבות על “מבחן הסבב – סוף ההצתות

  1. הצעד הראשון המיטוט ההרטעה היא האמירה המטומטמת שישראל ( והחמאס) לא מעונינים בהסלמה. לכן חמאס הרשה לעצמו לאתגר את ישראל.ישראל צריכה להציג את עצמה כששה כלי קרב אנחנו רוצים ממתינים לקרב/ מיבצע/מלחמה
    מול כזו הצגה של הדברים אף כחד לא היה מנסה לאתגר את ישראל.
    הרוצה בשלום יכון למילחמה

    אהבתי

  2. אורי יקירי! כדאי לקרוא ולהפנים את מאמריו של ידידנו בן דרור ימיני, שמנפץ לנו כל-כך נכון ומנומק את האשליות . החמאס מצליח להכתיב לנו את סדר היום ואנחנו אולי בסתר לבבנו מאמינים שאנחנו אשמים במצב ולכן לא מכים בו כמו שצריך ומאפשרים לו לשרוף את שדותינו, יערותינו ואתרי הטבע. כל הפסקת אש היא עבורו פסק זמן להתארגנות להמשך הטרור. הבעיה העיקרית היא , לדעתי, שאויבינו בצפון צופים בהתנהלותנו בדרום ומי יודע אם לא מכינים כבר במרתפים אלפי עפיפוני תבערה עבורנו. למה לא? אם קובעי ההחלטות אצלנו מתייחסים לשריפות מהפן הכספי שלהן ותו לא ואינם מבינים שאתרי הטבע , השדות והיערות הן החיים שלנו …

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s