נעלה על נס את הממלכתיות והסולידריות

דברים בטקס המעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות, קיבוץ אורטל תשעח

אנו חוגגים שבעים שנים למדינת ישראל. לצד השמחה הגדולה, אנו זוכרים ומזכירים את מחיר הדמים הכבד, הכרוך בקיומה. החיבור של השמחה הגדולה והיגון הכבד, הוא כמעט על אנושי, כמעט בלתי אפשרי. החיבור הזה הוא אמת חיינו. היש הגדול שיצרנו במדינת ישראל, מדינה שאינה מושלמת, יש בה פגמים לא מעטים, אתגרים רבים ומקום לתיקון, הוא יש גדול ובלתי נתפס, אין לו אח ורע באף עם ולשון. הישגים גדולים בכל תחומי החיים, בתנאים קשים ובלתי אפשריים, תוך מלחמת קיום ללא יום אחד של שקט.

מדינת ישראל, הדמוקרטיה המשגשגת, היא הישג גדול. ההישג הזה לא היה מתקיים ללא הנכונות של הישראלים להגן עליו ולהילחם עליו. ולכן, אין אנו רשאים לחגוג את עצמאותנו, בלי להצמיד לחג את זכרם של החללים שנהרגו על הקמתה וקיומה.

יש בתוכנו מחלוקות רבות, זרמים רבים, דעות שונות, ותמיד השכלנו לקבוע מספר נושאים שבהם אנו מניחים את המחלוקות בצד, מעלים על נס את האחדות, שאינה אחידות, מבטאים בהם את הסולידריות הלאומית. יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל היה לאורך השנים יום של קונצנזוס וסולידריות. חיילי צה"ל היוצאים למשימה, עושים זאת יחד, גם כאשר הם חלוקים ביניהם באורחות חיים ובדעות פוליטיות. הסולידריות הישראלית חזקה יותר מהפערים והמחלוקות. אנו חייבים לחללים לכבד את הסולידריות הזו, את האחדות הזו, כאשר אנו מתייחדים עם זכרם.

למרבה הצער, בשנים האחרונות יש מי שהופכים גם את יום הזיכרון ליום של מחלוקת, של פוליטיקה קיצונית ומפלגת, של המרת הסולידריות הלאומית בסולידריות אחרת. אני מאמין, שכמו אצלנו, בקיבוץ אורטל, כך בכל כפר ועיר בישראל, נשמר אופיו הממלכתי והלאומי של יום הזיכרון.

חג העצמאות השבעים של מדינת ישראל, הוא חג של גאווה גדולה, על הישגיה האדירים של ישראל במדע ובכלכלה, בתרבות ובהיי-טק, בביטחון וברפואה, בקיבוץ הגלויות ובהתיישבות. ובחג העצמאות השבעים, מדינת ישראל מוקירה רשמית את מפעל ההתיישבות הציוני שלנו – ההתיישבות בגולן, בהענקת פרס ישראל על מפעל חיים ליהודה הראל.

בחג השבעים לעצמאותה של ישראל, נעלה על נס את הערכים שלמרבה הצער נשחקו בשנים האחרונות – הממלכתיות, האחדות והסולידריות.

תחי מדינת ישראל!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s