הפריבילגים

תקומת ישראל מתוך אפר השואה אל קוממיות לאומית היא תופעה שאין דומה לה בהיסטוריה האנושית. לצד התקומה הלאומית, מן הראוי שנזכור את ניצחונם האישי של שורדי השואה, שמתהום התחתיות, מתוך התופת הנוראה של השואה, עלו לא"י, שיקמו את חייהם, הקימו בית ומשפחה בישראל.

הם עלו לישראל, לחמו במלחמת השחרור ויש מהם שנפלו במלחמה. הם הקימו קיבוצים ומושבים לאורך הגבולות, בנגב ובגליל. חלקם יישבו את ערי מרכז הארץ, והיו שותפים לכינון הכלכלה והתרבות של מדינת ישראל הצעירה. הם היו שותפים מלאים לבניין הארץ והקמת המדינה, ולקליטת העליה הגדולה של שנות החמישים

ועכשיו, בשִֹיחַדָשׁ התוקף לאחרונה את החברה הישראלית, הם הפכו לפתע ל… פריבילגים. ל"מופלים לטובה".

בסרטו התיעודי של חיים גורי, "המכה ה-81", תיאר מיכאל גולדמן גלעד עונש של 80 מלקות שוט שלקה מן הנאצים, ועמד בהן. לטענתו, המכה ה-81 הייתה האדישות שבה חבריו והוא התקבלו בארץ, לאחר עלייתם. גולדמן, קצין במשטרת ישראל, היה בין חוקריו של אדולף אייכמן, לאחר תפיסתו. משפט אייכמן והתהודה הציבורי שקיבל, שינו את היחס לשורדי השואה ולסיפור השואה, בחברה הישראלית.

כעת, לנוכח הגל העכור שפוליטיקת העדתיות יוצרת, אפשר לומר שהצגת העולים מאירופה, שורדי השואה, כקבוצה פריבילגית, היא המכה ה-82.

כשאבי, יוסי הייטנר, היה בן עשר, הוא גורש למחנה הריכוז טרנסיסטריה. שם הוא חווה את שנות נעוריו, שם הוא איבד את אחיו הבכור, האהוב, את סביו וסבתותיו ורבים מבני משפחתו. הוא עצמו לקה במחלת האולקוס, ממנה סבל עשרות שנים. הוא עלה לארץ לבד, כנער, בספינת מעפילים, גורש לקפריסין, עלה לארץ עם הילדים והנערים היישר לקרבות מלחמת השחרור.

בהיותו חייל, חולה באולקוס, לא היה לו בית בישראל. בחופשות הוא נסע לישון אצל מכר זה או קרובת משפחה אחרת, שכבר עלו לישראל.

ובאמצע שנות החמישים, כשהוא בסך הכל 7 שנים בארץ, הוא ירד לנגב, לסייע לקליטת העליה וללוות את מושבי העולים, כי זה היה צו השעה.

שם, בנגב, הוא פגש את אמי, רחל לבית מסר; אמי, שילדותה נעשקה בשנות השואה, שעד יומה האחרון סכרה את פיה, ורק אחרי מותה למדנו את מוראות ילדותה והסבל הנורא שחוותה. לאחר שנים אחדות במחנה עקורים בגרמניה היא עלתה עם הוריה לישראל, והתגוררה בבית ערבי נטוש, ללא גג, באָזוּר. שש שנים לאחר עלייתה, בעודה עולה חדשה, היא ירדה ללמד עברית את ילדי העולים במושבים בנגב.

הוריי היו בין מייסדי היישוב מבועים שבנגב, שם הקימו את משפחתנו, ותמיד ראו את ימיהם בנגב כתקופה היפה בחייהם.

אלה הם "הפריבילגים"; מושא השנאה והקנאה של עסקני העדתיות חסרי הבושה.

* "ישראל היום"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s