צרור הערות 4.4.18

* לא מנהיג – אם מישהו היה זקוק להוכחה שנתניהו אינו מנהיג, הוא קיבל אותה בהתקפלותו המבישה ממתווה מבקשי המקלט. נתניהו קיבל החלטה נכונה, המשרתת את האינטרס הלאומי. כשהוא ראה שהחיילים שלו, הלוחמים למענו נגד שלטון החוק, אינם אתו, הוא התקפל כמו נמושה.

* הפתרון הראוי – כאשר נתניהו ראוי לשבח – אני משבח אותו בשמחה ובחפץ לב. כך כתבתי בדף הפייסבוק שלי זמן קצר לאחר מסיבת העיתונאים שבה הכריז על מתווה מבקשי המקלט:

"ראש הממשלה נתניהו ראוי לשבח על הפתרון הראוי לבעיית מבקשי המקלט, בעקבות ההסכם עם האו"ם. ראוי להתייצב לצדו ולחזק אותו מול המתקפות מימין.

זהו פתרון אחראי, מאוזן, הוגן ואנושי, העונה על האינטרסים הדמוגרפיים של ישראל ועל המחויבות הבינלאומית והאנושית בנושא הפליטים.

היו לא מעט שגיאות בדרך, אך השורה התחתונה היא הקובעת, ומקבל ההחלטה הוא האחראי, ולכן הוא ראוי לשבח.

הצעד החשוב ביותר בסוגיה היה הקמת הגדר לאורך גבול מצרים. זהו אחד ההישגים החשובים של ממשלת נתניהו. הגדר עצרה את האיום הדמוגרפי של שטף מסתננים המוני. מרגע שנבנתה הגדר, לא היה עוד איום דמוגרפי ונכון היה לגבש מדיניות הגירה ברוח הפתרון שנמצא. חבל על השגיאות שבדרך, אבל התוצאה – טובה.

מה שחשוב הוא שאכן, המהגרים יפוזרו ברחבי הארץ ויתבצע שיקום דרום ת"א".

… כל כך חבל שפרץ המנהיגות המפתיע החזיק מעמד שש שעות.

* גם זה סוג של מנהיגות – חז"ל הורו לנו ש"בעקבות משיחא… פני הדור כפני הכלב" (סוטה מט ב), "דור שבן דוד בא… פני הדור כפני הכלב" (סנהדרין צז א). מה פירוש "פני הדור כפני הכלב"?

יש אומרים, כמו הכלב שרץ קדימה לפני בעליו, כאילו הוא המוביל, אבל כל הזמן מביט אחורה לראות להיכן בעליו פונים. כך ראשי העם, המנהיגים – במקום להוביל את העם ולהצעיד אותם קדימה, מביטים אחורה אל העם לראות לאן הוא פונה. במקום להוביל, הם מוּבלים.

* בנזיד אתרוגים – נתניהו השיג הישג מדיני וחברתי מרשים בהסכם עם האו"ם ובמתווה מבקשי המקלט. המתווה הזה עונה על האינטרס הישראלי. אין מי שיודע זאת טוב מנתניהו. אבל הוא מכר את האינטרס הלאומי בנזיד אתרוגים.

* והרי התחזית – להערכתי, זה התמרון החדש של נתניהו בנושא מבקשי המקלט: הוא ילך במודע למתווה בלתי חוקי, מתוך ידיעה ורצון שהוא יידחה בבג"ץ, וכך הוא "ייאלץ" לחזור למתווה הטוב אליו הגיע עם האו"ם. על הדרך, הוא ישלהב יצרים בהסתה נגד מערכת המשפט ובג"ץ.

* אמינות – נתניהו טוען שהקרן החדשה סיכלה את ההסכם עם רואנדה. אבל רק אתמול הוא טען שההסכם עם האו"ם טוב יותר מן ההסכם עם רואנדה, בין השאר כי במתווה הזה יגורשו 2,000 מסתננים יותר מאשר בהסכם הקודם.

* המפויס – כאשר ארדואן מאשים את ישראל ב"טבח", נשאלת השאלה האם פשקוויל השטנה של התועמלן האנטי ישראלי גדעון לוי, שהשתמש באותה מילה בעלילת הדם נגד ישראל, כבר תורגם לטורקית.

כזכור, כדי לפייס את ארדואן, ישראל התנצלה בפניו על התוקפנות שהפעיל נגדה במשט הטרור, ושילמה פיצויים למשפחות המחבלים ששלח.

* אופוזיציה פטריוטית – אבי גבאי ראוי לשבח על העמדה החד משמעית והנחרצת שהביע בנושא פרובוקציית ה"שיבה" והגיבוי המלא לצה"ל (חבל רק שהוא התמהמה 48 ש'). בדבריו הוא הראה מהי אופוזיציה אחראית ופטריוטית, כלומר היפוכה של מרצ.

* הרגל שנעשה לטבע – העובדה שהאויב הפלשתינאי ממקד את מאבקו ב"זכות" ה"שיבה", כלומר אינו מסתפק במדינה לצד ישראל, אלא מתעקש להטביע במיליוני פלשתינאים את מדינת ישראל כדי לשים קץ לקיומה, מחייבת את המצדדים ב"פתרון שתי המדינות" לחשיבה מחדש על הפרדיגמה שלהם, לחיפוש פתרונות חלופיים, יצירתיים יותר, מחוץ לקופסה.

אך מי שמתעקשים לדבוק בנוסחת "שתי מדינות לשני עמים" – מן הראוי שיהיו הראשונים לצאת בכל תוקף נגד מאבק ה"שיבה"; נגד עצם הרעיון ונגד הפרובוקציה בגבול עזה. מן הראוי היה, שהם יהיו הראשונים לתת גיבוי מלא לחיילי צה"ל שעומדים על כך שהגבול שאליו נסוגונו בהתנתקות, כלומר קווי 49' – החלום הרטוב שלהם, הוא קו אדום.

אז למה הם אינם נוהגים כך? למה פשקוויל המערכת של "הארץ" מגן על הפלשתינאים ותוקף את ישראל? למה תמר זנדברג, מוסי רז ואנשי מרצ תוקפים את צה"ל ודורשים לפתוח בחקירה הזויה? למה מנכ"ל "בצלם" מפרסם ב-ynet פשקוויל בלע נגד ישראל?

כי התייצבותם לצד האויב ונגד מדינתם היא הרגל שהפך לטבע.

* הזכות לומר דברי בלע – הדברים שכתב קובי מידן הם דברי בלע מרושעים ומטומטמים. אבל ישראל היא דמוקרטיה ליברלית, שחופש הביטוי הוא יסוד מוסד בה, ובמדינה כזו מותר לאזרח לומר ולכתוב דברי בלע מרושעים ומטומטמים. הזכות הזאת נתונה גם לשדרי רדיו.

מידן לא אמר את דברי הבלע המרושעים והמטומטמים שלו למיקרופון של גל"צ, אלא כתב אותם באופן פרטי.

מלכתחילה, לא האמנתי שמידן יפוטר, אבל עצם העובדה ששר הביטחון ניסה להלך עליו אימים באיומי פיטורין (ספק אם הוא מוסמך לכך, ואם כן – יש לשנות את החוק כך שהסמכות הזאת תישלל ממנו) היא מקארתיזם לשמו.

* שורשים – במלאת 140 שנה להקמת פתח תקווה, אם המושבות, מפרסם משרד החקלאות זמרירים על 70 שנות חקלאות בישראל…

* ביד הלשון

גן השלושה – שמו העברי של הסח'נה, הגן הלאומי ובו בריכת המים החמים בעמק המעיינות, הוא גן השלושה.

מיהם השלושה המונצחים במקום? חיים שטורמן וחבריו דוד מוסנזון ואהרון אתקין, שנפלו במאורעות תרצו-תרצט, עת עלו על מוקש במהלך סיור לאיתור קרקעות להתיישבות הקבע של קבוצת מעוז (ששינתה את שמה למעוז חיים, על שמו של חיים שטורמן).

השם הערבי סח'נה, פירושו – החמה, בשל המים החמים של הבריכה.

* "חדשות בן עזר"

2 מחשבות על “צרור הערות 4.4.18

 1. במדינה מתוקנת על הזיגזג בנושא מהגרי העבודה ועל המתקפה על מערכת האכיפה והמשפט היו מזמן מעיפים את ראש הממשלה לכל הרוחות. על ההתנפלות על "הקרן החדשה" ,שגם לי יש ביקורת על התנהלותה, נדרשת בדיקה פסיכיאטרית…

  אהבתי

 2. דיוק במנוחים זה לא " זכות השיבה"
  זה דרישת ה" שיבה"
  דרישה שיש לידחות על הסף
  אין עם/ אוכלוסחה שיש לה זכות "שיבה"
  לפחות לפי שלוש החלטות של בית המישפט הארופי לזכויות אדם
  זכוץ לחיים בבטחון עולה על כל זכות שלנכד של "פליט" פלסטיני

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s