צרור הערות 23.12.17

* לבלום את המסע – כשאני רואה את מסע ההסתה של נתניהו נגד שלטון החוק, וניסיונו להלך אימים על גורמי האכיפה, לצד פולחן האישיות לעצמו, וכשאני רואה את עובדי האלילים הנוהים אחריו ללא הרהור, ללא הטלת ספק, אני חושש. אני חושש מכך שמסע ההסתה ילך ויגבר ככל שתתקדם החקירה, ואם יוגש כתב אישום, יצאו ההמונים לרחובות ויסרבו באלימות להשלים עם ההחלטה.

חייבים לעצור את הטירוף הזה. מי שיכולים לעצור את הטירוף, הם ראשי הליכוד, שחייבים לאזור אומץ ולצאת נגד המסע הזה. הם, יחד עם מנהיגי "הבית היהודי" ו"כולנו" ועם בוגי יעלון, יכולים להסביר לציבור הימני, שאין כאן שאלה של "ימין" או "שמאל", אלא כל הפטריוטים הישראלים צריכים לבלום את המסע.

* קרנף – אילו היה לגלעד ארדן עמוד שדרה ואילו ניחן במנהיגות ואומץ, הוא היה מתייצב ללא סייג להגנת המשטרה ושלטון החוק, מפני מתקפת ההסתה נגדה של החשוד נתניהו. לכל היותר, נתניהו היה מפטר אותו. ארדן הרי יודע היטב, שכל דבריו של נתניהו הם שקר וכזב, של מי שמוכן לשרוף הכל כדי להציל את עורו. אבל הוא מ-פ-חד ולכן הוא מתקרנף.

* וידוי – הלינצ'טרנט הביביסטי נגד כל מי שמעז לא לדקלם את דף המסרים ולא ללכת בתלם, התמקד בימים האחרונים ברב שרלו; זלזול ושיימינג ואמירות זולות ומנוולות כמו "לא כל תיש שיש לו זקן הוא רב" (כנראה שאצלם רב, הוא רק אדם כמו שותפו הקרוב של נתניהו, הפושע שהוחזר למקום הפשע אריה דרעי, או אולי הסקס מניאק ברלנד).

באמצע השבוע הלינצ'טרנט החל להתמקד ביועז הנדל, המארגן הפגנה במוצ"ש בירושלים, רובה של אנשי ימין, נגד השחיתות. עיקר הטענה נגדו היא שהוא פועל מטעמו של נוני מוזס המושחת ולמעשה ההפגנה הזאת היא בעצמה … שחיתות ו… שוחד… כן, יש להם קצת הומור.

הבעיה היא שלצדו יהיה בהפגנה גם מייסד מועצת יש"ע, העורך המיתולוגי של "נקודה" ומייסד המכון לאסטרטגיה ציונית ישראל הראל. מה נאמר עליו?
טוב, אבל הוא בעל טור ב"הארץ", אז בעצם שוקן מממן אותו.

וגם אני אהיה בהפגנה. אה… אני כותב ב"ישראל היום". בטח… שלדון אדלסון מממן אותי. מושחת שכמותי.

* ספירת מלאי – חדשות טובות: דוד ביטן אינו יו"ר הקואליציה. חדשות רעות: דוד אמסלם יו"ר הקואליציה. חדשות טובות: דוד אמסלם אינו יו"ר ועדת הפנים של הכנסת.

* סבב מינויים – אני קורא את הפוסטים המתלהמים: להדיח את מפכ"ל המשטרה! להדיח את מבקר המדינה!

ואללה, הם צודקים. ולהלן הצעותיי למינויים החדשים: מפכ"ל המשטרה – דוד ביטן. מבקר המדינה – דודי אמסלם.

* הישג מדיני – חשבתי לכתוב מדוע, לדעתי, ההכרה של ארה"ב, מעצמת העל הגדולה, בירושלים כבירת ישראל היא הישג חשוב למרות שכל העולם התאחד כדי לגנות אותה.

לשמחתי, אין צורך בכך. התוצאות הן בהחלט הישג מדיני משמעותי, לנוכח הציפיות. ברור, היינו מעדיפים מציאות אחרת, שבה העולם כולו תומך במובן מאליו – ירושלים כבירת ישראל. ובין המדינות שתמכו בהצעה, יש כאלו שבהחלט אכזבו, וניתן היה לצפות מהן להצבעה אחרת.

אבל ההימנעות וההיעדרות של מדינות רבות והעובדה שיש בהן מדינות מן האיחוד האירופי, היא הישג מדיני חשוב.

צריך להבין, תהליכים מדיניים הם ארוכי טווח, ומצב מדיני יש לבחון על פי הכיוון. האו"ם מעולם לא הכיר בירושלים, לא רק כבירת ישראל אלא כחלק מישראל, כך שמבחינת ההחלטה הפורמלית אין שינוי. השינוי המשמעותי הוא עצם ההכרה האמריקאית, שהיא בלתי הפיכה. שינוי נוסף הוא התנועה של מדינות רבות לכיוון פרו ישראלי יותר. מי שאתמול הצביעו נגדנו והיום נמנעו, יתמכו בנו בהמשך הדרך וחלק מאלה שנגדנו ימנעו. זה הכיוון והוא ראוי לברכה.

כעת יש לקוות שהנשיא טראמפ יעמוד במילתו ויעביר את שגרירותו לירושלים. כבר עתה יש לפעול שהמדינות שתמכו ונמנעו ילכו בדרכה של ארה"ב.

* הצייצן מאיים – הצייצן הסדרתי אהוד ברק מאיים שבכירי צה"ל ושב"כ יסרבו לציית להוראות הממשלה אם תמשיך במדיניותה. דבריו החמורים, הם הנפת יד גסה על הדמוקרטיה הישראלית, וראויים להוקעה וגינוי של כל אזרח שוחר דמוקרטיה.

מיד לאחר כניסתו לתפקידו כראש הממשלה, השתתפתי בפגישה עמו של ראשי ועד יישובי הגולן. בפגישה אתנו הוא אמר ש"לא ישאיר אבן בלתי הפוכה בניסיון להגיע לשלום עם סוריה", וההסבר שלו היה: "אם הציבור לא ידע שעשינו הכל כדי להגיע לשלום, כאשר תהיה מלחמה החיילים לא יעלו על הטנקים".

היו אלה דברים חמורים – ראש הממשלה ושר הביטחון מצמיד אקדח לרקתה של מדינתו, כדי להצדיק את ניסיונו האובססיבי למסור את הגולן לאסד.

אילו הצליח במזימתו, חלילה, היום דאעש וחיזבאללה היו נלחמים ביניהם מי ישלוט בכינרת.

* אז החליטו – תכנית הצפון היא תכנית הדגל הציונית של הממשלה. נתניהו וכחלון מפרים את התחייבות הממשלה והחלטותיה והתכנית, נכון לעכשיו, מונחת כהחלטה שאין לה הופכין.

* אז הצהירו – השרים אורי אריאל ויואב גלנט ביקרו בבקעת הירדן, והציגו תכנית פיתוח רבתי, הכוללת הקמת שלושה יישובים חדשים, הרחבת היישובים הקיימים ופיתוח משמעותי בכל התחומים.

שמחתי מאוד לשמוע את הדברים. בקעת הירדן נחוצה מאוד למדינת ישראל, היא חייבת להיות חלק בלתי נפרד מהמדינה בכל הסדר שלום ומן הראוי שהמדינה תציב אותה במקום גבוה בסדר העדיפויות הלאומית.

אבל כששמעתי את הדברים, לא יכולתי שלא להיזכר בהתחייבויות הרמות והנחרצות של הממשלה, בפי ראש הממשלה ושר האוצר, לפני שנה בדיוק, ל"תכנית הצפון", לפיתוח רבתי של הסְפָר הצפוני של מדינת ישראל. ההבטחה הזאת הופרה והתכנית, שהיא כבר החלטת ממשלה, לא יושמה.

אז למה שתושבי בקעת הירדן יאמינו להתחייבות הממשלה?

* המשפיעים – בתכניתו "לונדון את קירשנבאום" בערוץ 10, אמר ירון לונדון ששלושת האנשים שהשפיעו ביותר על מדינת ישראל בחמישים השנים האחרונות הם יהודה הראל, חנן פורת ויוסי ביילין, איש איש בדרכו. מדויק! אילו התבקשתי לציין את השלושה, זאת בדיוק הייתה תשובתי. כן, הם השפיעו יותר מכל ראשי הממשלות והשרים הבכירים. ירון לונדון הפגין, בדבריו, ראיית עומק היסטורית, מעבר למובן מאליו, שנראה מעל לפני השטח.

יש לי רק ביקורת אחת על לונדון. למה עכשיו? הוא לא יכול היה להמתין ולומר את הדברים בעוד מספר חודשים, כשייצא לאור הספר שאותו אני כותב בימים אלה, הביוגרפיה של יהודה הראל – ובכך לסייע לקידום המכירות?

* הדמיון והמיקרוסקופ – הברקה שקראתי בספרו של הרב יהודה לייב אשלג "מתן תורה": הדמיון הוא למחשבה, מה שהמיקרוסקופ לעיניים.

* ביד הלשון

מנחמיה – את הפינה הקודמת הקדשתי לפילדמרשל אלנבי, במלאת 100 שנה לכיבוש ארץ ישראל בידי הבריטים במלחמת העולם הראשונה, ולהנצחתו באתרים ברחבי הארץ.

אישיות נוספת המזוהה עם ראשית המנדט הבריטי, היא הנציב העליון הראשון של א"י המנדטורית, לורד הרברט לואי סמואל, שמילא את התפקיד בשנים 1920-1925. סמואל היהודי היה פוליטיקאי בריטי בכיר, שר הפנים ומנהיג המפלגה הליברלית, תחילה בפרלמנט ואח"כ בבית הלורדים.

עצם מינויו של יהודי, אוהד הציונות, לנציב העליון מטעם בריטניה, שקיבלה מנדט להקים בא"י מדינה יהודית, עורר התלהבות רבה בקרב היישוב היהודי בא"י, והוא זכה לכינוי "הראשון ליהודה".

בתום תפקידו הוא ביקש להשתקע בישראל, אך הדבר סוכל בידי מחליפו, הלורד פלומר. הוא שמר על זיקה לציונות, חלק מצאצאיו עלו לארץ וחיים בה עד היום.

סמואל הונצח ברחובות על שמו בערים רבות בארץ וגם ביישוב אחד. היישוב הוא מנחמיה. מה הקשר בין סמואל למנחמיה?

האמת שלא הרברט סמואל הונצח בשם המושבה, אלא סמואל אחר. מנחם סמואל. מנחם זה, הוא אביו של הרברט סמואל. שמה של המושבה מלחמיה, שנוסדה ב-1903 בעמק הירדן, בין צמח לבית שאן, הוסב למנחמיה ב-1921, על שמו של מנחם סמואל, כמחווה לנציב העליון "הראשון ליהודה".

שמה הרשמי של המושבה היא מְנָחֵמְיָה (Menahemya) אף שמקובל לכנותה מְנָחַמִיָה (Menahamia).

* "חדשות בן עזר", "צפונט"

מחשבה אחת על “צרור הערות 23.12.17

  1. ההסתה נגד רשויות אכיפת החוק ובתי המשפט מפחידה אותי. נשברו כל הכלים ובעיני זה מזעזע.כמה נמוך עוד האדם הזה ירד, כדי להמשיך ולהחזיק בכסא האצולה???

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s