דרישת שלום מהפרהיסטוריה של אורטל

כאשר אנו מתחילים את "הספירה לאחור" להקמת אורטל, ההתחלה היא אסיפת 1 במאי 1976 בבית השיטה, שבה הופיע בשם יישובי הגולן יהודה הראל והציע לבית השיטה לקחת על עצמה את הקמת "הקיבוץ הרביעי" של הקיבוץ המאוחד בצפון הגולן, ומזכיר בית השיטה, מיכאל ירבעם (אבא של שגב) הודיע שהוא מרים את הכפפה.

ביוני 1976 קיבלה ועידת הקיבוץ המאוחד את הצעת בית השיטה וקיבוצי הגולן להקים את "הקיבוץ הרביעי", והשאר היסטוריה.

בחפירותיי הארכיאולוגיות מצאתי מסמך לא מתוארך, שלהערכתי נכתב בידי יהודה הראל (אני קובע זאת ברמה גבוהה של ודאות), ואני משער שהוא קדם לאסיפה הזאת.

כותרתו: הקמת קיבוץ חדש במשבצת תל שיפון.

לא מצאתי, עד כה, את המסמך כולו, אלא רק את העמוד הראשון (להערכתי, מתוך שני עמודים) ולכן איני יודע מי חתום על המסמך.

להלן – ציטוטים נבחרים מתוך המסמך:

"… מוצע שבית השיטה, מרום גולן, עיון זיוון ומחניים יציעו למחלקה להתיישבות ולקיבוץ המאוחד להקים עד סוף קיץ … [כתוב 'סוף קיץ 1967'. זו כמובן שגיאת דפוס. הכוונה ל-1977 או 1976] קיבוץ רביעי של הקיבוץ המאוחד בגולן.

היישובים הנ"ל ייקחו על עצמם את הקמת היישוב ואת האחריות להתפתחותו.

במסגרת זו ידאגו היישובים המקימים לכוח אדם ליישוב, לטיפול בגרעינים, השתתפות ניכרת בתקציב ההתיישבותי, אחריות להתפתחות המשקית והחברתית וטיפול בכל בעיות היישוב. כן, ייקחו על עצמם היישובים המקימים את כל הטיפולים במוסדות הקשורים בהקמת היישוב. הקמת היישוב תעשה במסגרת ותוך תאום עם המחלקה להתיישבות והקיבוץ המאוחד… דרך זו של הקמת יישובים חדשים מאפשר ליישב תוך שנה עשרות רבות של קיבוצים חדשים (ע"י שלוש התנועות) והיא תוצע לוועידת הקבה"מ כדרך לכל יישובי הקבה"מ ולתנועות האחרות".

בהמשך המסמך מפורטים האמצעים המשקיים והכלכליים וכוח האדם להקמת היישוב. יש גם הצעה שמרום גולן תעבור לביסוס, ותפנה את מקומה במחלקה להתיישבות, כלומר את תקציב התיישבות חדשה, ליישוב החדש!

הסעיף השלישי מדבר על כוח אדם. "כוח אדם מינימלי ביישוב מיום ההקמה – 40 איש. מתוכם מספר מינימלי של יוצאי קיבוץ 20 איש". כן מדובר, בתכנית, על הקמת גרעינים ועל גיוס בוגרי צבא, כולל משפחות, לקליטה.

איני יכול שלא להתפעל מהמעוף, ומתפיסת האחריות התנועתית התיישבותית והערבות ההדדית שטמונה בהצעה. ואכן, בית השיטה, כאמור, הרימה את הכפפה ומרום גולן הייתה שותפה משמעותית בהקמת אורטל, כולל אירוח אורטל כקיבוץ בתוך קיבוץ, במרום גולן, במשך כ-3/4 שנה עד העליה לקרקע (1.6.78).

במסגרת אירועי שנת הארבעים, נערוך אירוע לציון 40 שנה לעליה לקרקע, והוא יכלול מחווה למרום גולן.

בין משימות שנת הארבעים, קבענו יעד שנקרא "עם הפנים לחברה הישראלית". אני מקווה שלא נסתפק בפעילות התנדבותית זו או אחרת (עם כל חשיבותה הרבה), אלא נמצא משימה לאומית בסדר גודל רציני, כמו המשימה שנטלו על עצמן בית השיטה ומרום גולן, בהקמת אורטל. יש לציין שמרום גולן הייתה קיבוץ צעיר, בן 9 (בהנחה שהמסמך הוא מ-1976) וכבר הייתה בעלת ניסיון במעורבות בהקמת עין זיוון, אלרום, קשת ויונתן.

****

מסמכים מעניינים נוספים שאני שמח לתאר כאן, נוגעים לכנס גדול של חברי הקיבוץ המאוחד, שנערך בעין זיוון, בראשית מאי 1977 (סמוך לבחירות המהפך הפוליטי), הקורא לקיבוץ המאוחד לחזור לקו האקטיביסטי שלו. הכנס קרא לקבה"מ "לצאת במהלך התיישבותי ומדיני במטרה להבטיח את גבולות הביטחון למדינה ולהביא את הקיבוץ לקו יותר אקטיבי". הכנס נקבע מתוך דאגה להתרופפות העמדה בנושא הגולן הן בקרב המערך והן בקרב הליכוד. בכנס נטלו בו חלק עשרות חברים מקיבוצי הקבה"מ. הדמות המרכזית בכנסת הייתה השר ישראל גלילי, יו"ר ועדת השרים להתיישבות, ממנהיגי הקבה"מ ואחד האישים המרכזיים בתרומה ליישוב הגולן. היה זה ימים ספורים טרם סיום הקריירה הפוליטית שלו (האמת היא שהוא היה מתפלץ מהשימוש במילה "קריירה").

וכיוון שמדובר במאי 1977, איפה אורטל בתמונה?

הכנס נערך ביוזמת מזכירויות קיבוץ מרום גולן, עין זיוון, אלרום וחבורת הגולן. חבורת הגולן, היא החבורה שייסדה את אורטל. יש לציין שהחבורה עלתה למרום גולן רק בספטמבר 1977, כלומר ארבעה חודשים מאוחר יותר. אולם יישובי הגולן כבר התייחסו אליה ברצינות, כאל קיבוץ בדרך, שיתפו את מזכירותה במפגש המזכירויות, והיא הייתה שותפה ליוזמה האזורית.

* מידף – עלון קיבוץ אורטל

מחשבה אחת על “דרישת שלום מהפרהיסטוריה של אורטל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s