משלי כט: בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם

מנחם בגין, ראש הממשלה הששי, רחש אהבה עמוקה לשפה העברית. בין השאר, הוא הגה שמות עבריים למונחים לועזיים. כאלו הן המילים שיזם והציע – מהומיות ומאומיות.

מהומיות היא גרסתו העברית לאנרכיזם. האידיאולוגיה של התנגדות לשלטון ולמדינה, היא מתכון למהומות ולניהול החברה באמצעות מהומות.

מאומיות הייתה הצעתו למונח העברי לניהיליזם. בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם ובאין אידיאולוגיה לא נשאר מאומה. ולכן ניהיליזם הוא מאומיות.

מדינת ישראל היא מדינה נושאת חזון. חזונה של מדינת ישראל היא הציונות. ייעודה – הגשמת הציונות. מדינת ישראל, הבורחת מייעודה הציוני, ומסתפקת בהיותה סתם עוד מדינה – במקום מדינת לאוֹם, תהיה מדינת מאוּם, מדינה ניהליסטית. באין חזונה הציוני של ישראל, יִפָּרַע עָם ישראל.

הגישה הפוסט-ציונית, במובנה המילולי; כלומר לא פוסט ציונות כמסווה לאנטי ציונות, לשלילת הציונות, גורסת שהציונות סיימה את תפקידה ביום שבו קמה מדינת ישראל, ואנו נמצאים בעידן פוסט ציוני.

גישתי הפוכה בתכלית. מדינת ישראל קמה כדי להגשים את הציונות. זה ייעודה. לכן, הקמת מדינת ישראל לא הייתה סוף הציונות, אלא במידה רבה התחלת הציונות. כלומר עד הקמת המדינה, הציונות הוגשמה בתנאי שלטון זר ו"אף על פי כן", ואכן הצליחה להשיג הישגים מרשימים, ואחרי הקמת המדינה, היא מוגשמת בעיקר באמצעות הכלים הממלכתיים המגויסים להגשמתה, וכן באמצעים וולונטריים בעידוד המדינה. האם, למשל, העליה הגדולה לאחר קום המדינה ויישוב הגליל והנגב, שבלעדיהם הנגב והגליל היו נשמטים מידינו, הם משהו אחר מלבד הגשמת הציונות בכלים ממלכתיים? היא "סרח מושגי וסיסמתי של העבר", כפי שקראתי לאחרונה בטקסט של איזה פוסט ציוני?

אז מהו החזון הציוני, על פי תפיסתי? שיבת ציון וקיבוץ גלויות, כלומר עליית העם היהודי כולו לארץ ישראל. התיישבות יהודית ברחבי ארץ ישראל. קיומה של מדינת לאום יהודית בארץ ישראל שתפקידה המרכזי הוא הגשמת הציונות. הפרחת והצמחת התרבות היהודית. יצירת חברת מופת יהודית, שתהווה אור לגויים.

הרצל הגדיר את הציונות כאידאל אינסופי. הגשמת הציונות היא מהלך שאנו רק בראשיתו. הגשמת הציונות מעוררת דילמות. למשל, האם הגשמת הציונות באמצעות יישוב ארץ ישראל, עלולה לסכן את הגשמת הציונות במדינת לאום יהודית בעלת רוב יהודי מוצק לדורות? התשובה לדילמות אלו, עשויה להיות גם פשרה פרגמטית על תנאי הגשמת הציונות. הפשרה היא על המינון, כלומר האם נכון לוותר על מימוש זכותנו על חלק זה או אחר של הארץ לעת הזאת.

בדברים שכתבתי כאן, הצגתי את תשתית וליבת השקפת עולמי; זו שהביאה אותי כנער לבחור בהגשמה ציונית בקיבוץ חדש בגולן. זה החזון, שלמען הגשמתו אני קם בכל בוקר.

זהו חזונה של מדינת ישראל, חזונה הציוני. וּבְאֵין חָזוֹן זֶה, יִפָּרַע עָם.

****

במאמרים שכתבתי על ספרי הנביאים, השוויתי אליהם את הנביאים המודרניים, ובראשם ביאליק ואלתרמן. בין השאר, הצבעתי על היכולת שלהם לשלב תוכחה ונחמה. מול אלתרמן, הצגתי את חנוך לוין – מי שכל דבריו תוכחה; רק רע רק רע, ללא שמץ של אמפתיה, ללא אופטימיות, ללא קרן אור, ללא חזון, ולכן הגדרתי אותו נביא שקר.

אִישׁ תּוֹכָחוֹת מַקְשֶׁה עֹרֶף, פֶּתַע יִשָּׁבֵר וְאֵין מַרְפֵּא.

הפסוק מדבר באותו אִישׁ תּוֹכָחוֹת חד ממדי, שאינו מותיר תקווה, שאינו מראה אופק. אִישׁ תּוֹכָחוֹת כזה מַקְשֶׁה את עֹרֶף מאזיניו, מאבד את הקשב שלהם וכמו במקרה ה"זאב זאב", גם כאשר הוא אומר דברים של טעם, איש אינו מקשיב לו.

* 929

2 מחשבות על “משלי כט: בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם

 1. מפלגת "מרץ" מחקה ממצעה את מושג הציונות! כולי מתחלחל ומזועזע, משום שמשתמע מכך כי, מפ"ם (המ' של מרץ) "השומר הצעיר" – לציונות, לסוציאליזם, לאחוות עמים – שהיו לתוכן חיי הרוחניים בימי נעוריי, אינם עוד ציונים! איך חרב עליי עברי…

  אהבתי

 2. אכן. המאמר נכתב על רקע זה. הפוסט ציוני שציטטתי הוא איש מרצ שאמר את הדברים בוויכוח פייסבוקי הבוקר. ראה דברים שכתבתי בנדון: * האם מרצ ציונית? – להלן, שני פוסטים שהעליתי בפייסבוק, שעסקו בשאלת מרצ והציונות. האחת, בעקבות הודעה רשמית של דוברת מרצ, בשם יו"ר מרצ. השניה, בעקבות הודעה של יו"ר מרצ, הפוכה ב-180 מעלות, שנמסרה בעקבות הסערה שעוררו דברי הדוברת.

  * חצתה את הקווים – מרצ חצתה את הקווים. בעקבות קריאת מועמד בפריימריז של המפלגה להתנתק רשמית מן הציונות, פנה "מקור ראשון" ליו"ר המפלגה זהבה גלאון בבקשת תגובה. גלאון הפנתה אותו לדוברת המפלגה מאי אוסי. תגובתה: "מרצ
  היא מפלגה ישראלית, לא ציונית, מפלגת כל אזרחיה, כי רעיון הציונות בהכרח מוחק עם שלם". אילן גילאון המתמודד על הנהגת מרצ הביע זעם על הדברים ויצא נגד קיפול דגל הציונות.

  כששמעתי את הדברים, חשבתי בעיקר על שני אנשים: מאיר יערי ויעקב חזן, ההנהגה ההיסטורית של מפ"ם, ה-מ של מרצ. הם הקימו תנועת נוער מפוארת – השומר הצעיר, שהעלתה רבבות ציונים לארץ ישראל וחינכה רבבות חניכים בארץ ובגולה על הרעיון הציוני. הם הקימו תנועה קיבוצית – הקיבוץ הארצי, שהקימה עשרות קיבוצים שעיצבו את גבול המדינה ועמדו במבחנים הביטחוניים הקשים ביותר לאורך הגבולות. סיסמתם הייתה: "לציונות, לסוציאליזם, לאחוות עמים". בסדר הזה, ותמיד תמיד – זה היה הסדר; הן באידיאולוגיה ובעיקר בפרקטיקה.

  מה לומר? שהם מתהפכים בקבריהם? זו קלישאה נדושה. שזהבה גלאון מחרבנת על קבריהם? זה מסריח גם בלי התיאור הפלסטי.

  אני מחזק את אילן גילאון המתמודד על הנהגת מרצ. מסתבר שהוא לא רק הסוציאליסט היחיד בהנהגת מרצ, הוא גם הציוני היחיד. אני מאחל לו לנצח, ומקווה שהלא ציונים יפרשו בעקבות ניצחונו. ואם הוא יפסיד, אני מקווה שיפרוש ויקים את מפ"ם או יחבור למחנ"צ.

  * האם זו הבהרה מספקת? – יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פרסמה את ההודעה הבאה: יו"ר מרצ זהבה גלאון דוחה בתוקף את הטענה שמרצ הסירה את הציונות ממצעה. מרצ היא מפלגת שמאל ציונית, מפלגה ישראלית שחברים בה יהודים וערבים, והיא לעולם לא תחדל להיות כזו. יו"ר מרצ, זהבה גלאון: "במצע מרצ נכתב תמיד, שמרצ פועלת ברוח ערכי הציונות. מעולם לא נכתב שמרצ היא מפלגה ציונית, פשוט כי לא ראינו טעם לכתוב את המובן מאליו".
  מרצ היא מהמפלגות הבודדות שמפרסמות מצע לפני כל מערכת בחירות, מעולם לא הייתה מחלוקת בנוגע לזהות הציונית שלנו.

  גלאון מוסיפה: "אנחנו מאמינים, שמדינת ישראל היא מדינתו של העם היהודי ושל כל אזרחיה. במגילת העצמאות נכתב ש'מדינת ישראל תקיים שוויון חברתי ומדיני לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין', והמשפט הזה מגלם את תפיסת הציונות של מרצ – השאיפה לכונן כאן חברת מופת, שמגנה על זכויות האדם ותומכת בזכות להגדרה עצמית של העם היהודי, כמו גם של העם הפלסטיני במדינה משלו."

  אני שמח על ההבהרה הזאת. עם זאת נשאלות שאלות: א. למה דוברת המפלגה מסרה הודעה שמרצ אינה מפלגה ציונית ושהציונות מוחקת עם שלם? האם הדוברת אמרה את הדברים על דעת עצמה? אם לא – האם היא כבר פוטרה? ב. מה תגובתו של מוסי רז, ח"כ מטעם מרצ, שהתנער מהציונות ואמר אף הוא שמרצ אינה ציונית, על הודעת גלאון?

  האם זו הבהרה מספקת? אני נותרתי עם סימני שאלה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s