פינתי השבועית ברדיו: שני אלונים

שני אלונים / האחים והאחיות
פינתי השבועית ברדיו "אורנים" 2.10.17

44 שנים מלאו בימים אלה למלחמת יום הכיפורים. אחד השירים המזוהים עם המלחמה, הוא שירו של נתן יונתן "שני אלונים". נתן יונתן איבד את בנו ליאור בקרבות מלחמת יום הכיפורים, בשעות הראשונות של המלחמה, עת פיקד על מחלקת טנקים בגזרה הצפונית של תעלת סואץ.

ליד מילות השיר "שני אלונים" בספרו של נתן יונתן "שירים על אדמה ומים", נכתב: "לזכר אמנון, חבר של ליאור".

אמנון שפירא מנס ציונה היה חברו של ליאור לטנק, שלחם לצדו של ליאור ונפל לצדו. השיר מדבר על שני אלונים שנגדעו, "את האחד הרעם פעם הכה צמרת / גזע אחיו קרוע, באו בו אש ורוח". שני האלונים, אם כן, הם שני החברים, ליאור ואמנון. והאב האבל סופד להם: "שני אלונים ידעתי, שם במורד הוואדי".

אולם השיר הזה נכתב 15 שנים טרם נפילתו של ליאור ופורסם בעיתון "משמר לילדים" (עיתון הילדים של "על המשמר" – בטאון מפ"ם, "השומר הצעיר" והקיבוץ הארצי) ב-9.12.58.

השיר לא נכתב כאלגוריה, אלא פשוטו כמשמעו – כקינה על שני עצי אלון בקיבוצו של נתן יונתן, קיבוץ שריד; שני אלונים יפים וחסונים, שנגדעו.

לאחר נפילתם של ליאור בנו וחברו לטנק אמנון שפירא, קיבל השיר משמעות טרגית חדשה. נתן יונתן שייך את השיר לנפילת בנו וחברו.

בדומה לשירו "זמר לבני", אותו כתב לליאור בילדותו, כך גם "שני אלונים" התפרסם מחדש במשמעותו הטרגית. במקור, השיר נכתב על פי מנגינה רוסית, מנגינת השיר "עץ חוזרר דק", ולאחר המלחמה הולחן מחדש בידי גידי קורן ובוצע בפי "האחים והאחיות".

וכך כתבה על השיר צפירה יונתן, אשתו הראשונה של נתן ואמו של ליאור: "ליד ביתי בקיבוץ שריד שני אלונים. קוטי צוקר, מראשוני קיבוץ שריד, היא ששתלה אותם לפני שנים רבות. מאוחר יותר כתב נתן יונתן את השיר 'שני אלונים' לפי מנגינה רוסית שנקלעה בדרכי המוזיקלית.

בתחילה היה זה שיר תמים המתאר את שני האלונים שליד ביתנו, אולם לאחר מלחמת יום הכיפורים הוא הפך לשיר זיכרון לליאור בננו ולחברו לטנק אמנון שפירא מנס ציונה, שנהרגו במלחמה זו".

להקת "האחים והאחיות" פעלה בשנים 1971-1982, הייתה פופולרית מאוד והניבה להיטים רבים. בשנת 2002 היא הוקמה בשנית ופעלה עשר שנים נוספות, אך הפעם ההצלחה לא האירה לה פנים.

הרכב הלהקה השתנה פעמים רבות, אך תמיד הוא מנה שני זמרים ושתי זמרות. את הלהקה הקים וניהל גידי קורן, שהלחין רבים משיריה ובהם שיר זה. גידי קורן היה אז סטודנט לרפואה ובמקביל ללימודיו ניהל את הלהקה וכתב את שיריה. שמה של הלהקה נקבע בהשראת להקת "האימהות והאבות" האמריקאית. בין להיטיה הגדולים: "עיר שלום", "אהבה ראשונה", שיר הילדים "שובי דובי" ועוד. "האחים והאחיות" הקליטו ב-1975 תקליט שלם משיריו של נתן יונתן, ובו בין השאר "חופים", "שיר אהבה ישן", "כמו בלדה", "אם העולם" ו"שירים עד כאן" בלחנו של גידי קורן (לחן יפה מאוד, אך לא שרד את מבחן הזמן, אולי בשל לחנו המאוחר יותר של נחום היימן, שהיה לקלסיקה).

גידי קורן הוא מלחין פורה, שהלחין כ-400 שירים, הן ל"האחים והאחיות" והן לזמרים אחרים, כמו שלמה ארצי שזכה בפסטיבל הזמר והפזמון בלחנו של קורן לשירו של אמיר גלבוע "שיר בבוקר בבוקר", המוכר יותר כ"פתאום קם אדם בבוקר". רבים מלחניו היו של שירי משוררים.

קורן, שהנו רופא ומוסיקאי, בחר ברפואה כדרך חייו ומקצועו הראשי. ב-1982 הוא ירד לקנדה, ואז התפרקה הלהקה. הוא עשה חיל בקריירה הרפואית, כפרופסור חוקר וכמרצה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת טורונטו. בשנה שעברה, בגיל 69, הוא חזר לישראל וגם כאן הוא משלב מחקר במכון המחקר של קופת חולים "מכבי" עם הוראה בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.

לאחרונה נערך ערב מחווה לכבודו, במלאת לו שבעים ולכבוד חזרתו לארץ. האם הוא יחזור גם למוסיקה?

נשמע את הקלסיקה של "האחים והאחיות", לזכרם של ליאור ואמנון וכל חללי מלחמת יום הכיפורים.

פַּעַם עַל גְּדוֹת הַוָּאדִי
שְׁנֵי אַלּוֹנִים בַּסֶּלַע
שְׁנֵי אַלּוֹנִים יָדַעְתִּי
שָׁם בְּמוֹרַד הַוָּאדִי.

אֶת הָאֶחָד הָרַעַם
פַּעַם הִכָּה צַמֶּרֶת.
גֶּזַע אָחִיו קָרוּעַ
בָּאוּ בּוֹ אֵשׁ וָרוּחַ.

קַיִץ שָׁלַח שִׁנַּיִם
מֵי הַגְּשָׁמִים הוֹלְכִים הֵם.
אַךְ הֵם עוֹמְדִים הַשְּׁנַיִם,
שְׁנֵי אַלּוֹנִים אַחִים הֵם.

תַּם הַסִּפּוּר אֵינֶנּוּ.
מִי כָּאַלּוֹן יִתְּנֶנּוּ.
שְׁנֵי אַלּוֹנִים יָדַעְתִּי
שָׁם בְּמוֹרַד הַוָּאדִי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s