דוקטור נתניהו ומיסטר ביבי

מהי תמונת השנה? אולי הסלפי של אורן חזן וטראמפ? אולי טראמפ חובש כיפה בסמוך לכותל המערבי? או שמא טראמפ מביט ללא הגנה על השמש, בעת ליקוי החמה? אולי תמונות השיטפונות בסופות בארה"ב?

אני בחרתי שתי תמונות. שתיהן צולמו בישראל. שתי תמונות שונות בתכלית, אך יש להן מכנה משותף אחד – ראש הממשלה בנימין נתניהו.

האחת היא תמונתם של ראש הממשלה ואורחו, ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי, בעת ביקורו של מודי בישראל, טובלים ברגליים יחפות בים, בחוף אולגה.

השניה היא תמונתה של העיתונאית אילנה דיין, עומדת מול המצלמות ובמשך 8 דקות ברציפות קוראת במלואה את תגובתו הקשה של נתניהו על תחקיר "עובדה" באשר להתנהלותו.

שתי התמונות הללו מציגות שני פנים של ראש הממשלה.

מצד אחד, נתניהו המדינאי, שקידם בהצלחה רבה את יחסי החוץ של ישראל. כל ההפחדות על אודות "בידוד מדיני" של ישראל, התנפצו אל סלע המציאות. ישראל, בשנים האחרונות, הולכת ומחזקת את מעמדה הבינלאומי. מלחמת ה-BDS נוחלת כישלון אחר כישלון, ראשי מדינות מכל העולם עומדים בתור לבקר בישראל ומזמינים אליהם את מנהיגי ישראל, ובראשם את נתניהו. ישראל מרחיבה ומעמיקה את קשריה המדיניים, הכלכליים והביטחוניים באסיה ובאפריקה, באוסטרליה, במזרח אירופה ובאגן הים התיכון, ומתחת לפני השטח גם במזרח התיכון. ראש הממשלה יצר קשרים אישיים טובים עם שני האנשים החזקים בעולם, נשיאי ארה"ב ורוסיה.

נכון, היחסים הטובים הללו אינם מבטאים תמיכה בעמדותיה של ישראל. אך מתברר שניתן לקיים יחסים ידידותיים גם כאשר קיימת מחלוקת. אגב, לכן איני מקבל את הסיפור על עוינותה של אירופה ועוינותו של הממשל האמריקאי הקודם. גם עמם ישראל קיימה ומקיימת קשרי ידידות על אף המחלוקת. האינטרס שלנו אינו לסכן את היחסים הטובים בשל חילוקי הדעות, אלא בדיוק להיפך.

ראש הממשלה טוען, שלא רחוק היום שבו אותן מדינות שיחסיהן עם ישראל מתהדקות גם תשננה את הצבעתן נגד ישראל באו"ם ובמוסדותיו. אם כך יקרה, יהיה זה הישג אדיר למדיניות החוץ הישראלית. נכון לעכשיו, זה עדין לא קורה.

ביקורו של מודי בישראל מסמל את השיפור במעמדה הבינלאומי של ישראל. במשך עשרות שנים הודו הייתה עוינת לישראל. רק בתקופת ממשלת שמיר, שאף היא שיפרה בצורה דרמטית את מעמדה המדיני של ישראל, קשרה הודו קשרים דיפלומטיים עמנו, אך עדיין הייתה עוינת. העוינות הפכה בהדרגה להערצה וידידות. תמונתם הבלתי מעונבת והיחפה של שני המנהיגים, טובלים בים, היא הסמל הוויזואלי של האביב הדיפלומטי.

התמונה של אילנה דיין, מסמלת את פניו האחרים של נתניהו ראש ממשלת ישראל.

תחקיר רציני ביותר ומקצועי מאוד של "עובדה", הצביע על מערכת שלטונית מסואבת ומושחתת בחצרו של ראש הממשלה נתניהו.

כמקובל, העובדות הוצגו לנתניהו, וניתנה לו הבמה להגיב. נתניהו לא סיפק תגובה עניינית ולו לאחת הטענות.

תחת זאת, כתב ראש הממשלה פשקוויל ביבים, כולו שטנה, הפחדה, שיימינג והסתה נגד יוצרי התחקיר. כמו אחרון הטוקבקיסטים המתלהמים, דבריו של נתניהו היו שלוחי רסן.

שערותיי סמרו כשראיתי את מופע האימים הזה, ושאלה אחת הדהדה בראשי – זה ראש ממשלה? זה מנהיג? איזו חוסר ממלכתיות, איזה חוסר מכובדות, איזה חוסר מהוגנות, איזה חוסר טעם טוב. איזה חוסר מנהיגות. אבל ידעתי, שאת המוני הסוגדים לו הוא הסעיר, הקפיץ ודרך לקרב. ואכן, אלפי טוקבקיסטים החרו החזיקו אחריו, כזנבות לשועלים.

הפשקוויל שהוא כתב לא היה ראוי להקראה. נתניהו אף כתב בו בהתרסה, שבטח לא יקראו את הדברים. אבל טוב עשתה אילנה דיין שקראה את הפשקוויל במלואו. חשוב היה, בחינת זכות הציבור לדעת, לחשוף את הציבור לתופעה הזאת, של ראש ממשלה אובססיבי לתקשורת, שמצד אחד מתבכיין על "רדיפה" ומצד שני רודף עיתונאים, מנסה להפוך את התקשורת לתקשורת צייתנית ועושה דה-לגיטימציה לביקורת על השלטון.

אילנה דיין עמדה מול המצלמות, ובמשך שמונה דקות תמימות קראה כתב הסתה ושיימינג אישי נגדה. היא הפגינה אומץ מקצועי ואזרחי, אנטיתזה לפחדנות ולחוסר המנהיגות של נתניהו.

התמונה הזאת היא סמל – היא סמל להתנהלות ביריונית, פלגנית, מסיתה ואנטי ממלכתית של נתניהו, ההורסת את החברה הישראלית.

****

נתניהו המדינאי המוכשר והחכם שחיזק את מעמדה הבינלאומי של ישראל ואף השיג הישגים משמעותיים בתחומים רבים נוספים, הוא אותו נתניהו האנטי ממלכתי, שפגיעתו הרעה בחברה הישראלית עלולה לחולל נזק לדורות.

כמו הסיפור המוזר על ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד, כך גם חידת נתניהו, היא הסיפור המוזר על ד"ר נתניהו ומיסטר ביבי.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s