הסיפור של ההתנתקות

12 שנים חלפו מאז ההתנתקות.
מה קרה באותו אירוע?
טענה מקובלת היא, שיצאנו מעזה.
הטענה הזאת אינה נכונה. ישראל נסוגה מעזה, מדיר אל בלח, מחאן יונס, מבית חנון, מרפיח, כבר ב-1994, ביישום הסכם אוסלו א' – עזה ויריחו תחילה.

גם כאשר הטרור היכה מעזה, והוא היכה בגדול, ישראל לא חזרה לעזה. גם כאשר לאחר דחיית הצעות ברק בקמפ-דיוויד פתחו הפלשתינאים במתקפת הטרור הרצחנית, ישראל לא חזרה לעזה. כאשר בפעולה מסוימת כוח של צה"ל נכנס לעזה, ומפקד האוגדה יאיר נווה אמר שנישאר שם "ככל שידרש", מיד ניתנה הוראת הנסיגה.

גם במבצע "חומת מגן", לאחר שנרצחו כ-1,500 ישראלים, כשצה"ל החזיר את השליטה הביטחונית הכוללת על שטחי הרש"פ, הוא עשה זאת רק ביו"ש, לא בעזה. אני יודע זאת גם מידע אישי. בשלב ב' של המבצע גויסתי בצו 8 ועמדנו להיכנס לעזה. החטיבה שלי אמורה הייתה לפרוץ את ציר פילדלפי. אבל הפעולה בוטלה, ועברנו לטול כרם.

במשך אותן שנים, פיתחו הפלשתינאים באין מפריע את יכולת שיגור הטילים והחל ירי הטילים לעבר אוכלוסיה אזרחית ישראלית, הן בגוש קטיף והן בעוטף עזה. ועדין, ישראל לא חזרה לעזה. כאשר בני בגין אמר, לאחר הסכם אוסלו, שיירו טילים על אשקלון, לעגו לו, אמרו עליו שהוא מחולל פאניקה, "נביא זעם", כינו אותו. אבל הוא טעה. הטילים לא נורו רק על אשקלון, אלא גם על תל-אביב. וישראל לא חזרה לעזה.

אם כן, מה הייתה ההתנתקות? עקירת יישובי גוש קטיף ונסיגה לקווי 49'. לא היה בכך שום יתרון דמוגרפי, כי את השליטה על הפלשתינאים הפסקנו עוד קודם. אולם נאמר שהנסיגה תביא לשקט – היא הביאה לתוצאה הפוכה. הפלשתינאים האמינו בניצול הצלחה – כפי שהצליחו באמצעות טרור לעקור אותנו מנווה דקלים, הם האמינו שיצליחו באמצעות טרור ורקטות לעקור אותנו גם משדרות. כל שטח שישראל נסוגה ממנו הפך בסיס לטרור וירי טילים על אזרחי ישראל. זה החל עוד תחת שלטון אבו מאזן והתעצם תחת שלטון חמאס.

לפני עקירת היישובים הודיע שרון, שלאחר שניסוג, אם יירה כדור אחד, ישראל תגיב בעוצמה חסרת תקדים, ותקבל לגיטימציה לכך מכל העולם. זה לא קרה. כאשר ישראל הגיבה לראשונה, אחרי קרוב לשלוש שנים של הבלגה, במבצע "עופרת יצוקה", היא נאלצה להפסיק את המבצע באמצע, בטרם השיג תוצאות, ובמקום תמיכה בינלאומית קיבלנו את עלילת גולדסטון. רק ב"צוק איתן", 9 שנים אחרי העקירה, ישראל הכתה בחמאס והביאה לירידה משמעותית בטרור.

אפילו הטענה שבהתנתקות נתנתק מרצועת עזה לא הושגה. עדין העולם תופס את ישראל כאחראית על הרצועה, ואנו נוהגים כאילו הטענה הזאת מקובלת עלינו.

ההישג היחיד שהושג בהתנתקות היה מדיני – מסמך בוש, המסמך המדיני הפרו ישראלי ביותר של ממשל אמריקאי כלשהו. וגם ההישג הזה התמוסס במהרה, כאשר אולמרט הדהים את בוש, בהציעו לאבו מאזן הצעה שמחקה את כל הישגי המסמך (ואת השלום לא קירב בכך במאומה, כמובן).

אז מה קרה בהתנתקות? ישראל החריבה חבל התיישבות ישראלי שלם, עד הבית האחרון. קרעה קרע קשה ביותר בחברה הישראלית. קבעה תקדים הרה אסון של נסיגה עד המ"מ האחרון. ועל כל הנזק הזה לא קיבלה כל תמורה.

זה כל הסיפור של ההתנתקות.

* "ידיעות הקיבוץ"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s