תהלים קיז: שַׁבְּחוּהוּ כָּל הָאֻמִּים

מזמור קיז הוא הפרק הקצר ביותר בתנ"ך – שני פסוקים קצרים, 16 מילים בלבד. ובמזמור הקצר הזה מופיעים שני מסרים, שלכאורה קשה להבין את הקשר ביניהם, ובראיה שטחית, אף יש ביניהם סתירה.

המסר הראשון הוא:
הַלְלוּ אֶת יְהוָה כָּל גּוֹיִם.
שַׁבְּחוּהוּ כָּל הָאֻמִּים.

המסר השני הוא:
כִּי גָבַר עָלֵינוּ חַסְדּוֹ
וֶאֱמֶת יְהוָה לְעוֹלָם.

אלמלא המילה "כִּי", ניתן היה לומר שאין קשר בין הפסוקים. המשורר קורא לעמים להלל את ה'. נקודה. המשורר מתאר את עוצמתו של ישראל. אבל המילה "כִּי" מבהירה, שפסוק ב הוא הסיבה לפסוק א. כלומר, על העמים להודות לאלוהים על עוצמתו של ישראל. וזה מוזר.

איזה אינטרס יש לעמים להודות על עוצמת ישראל, המאיימת עליהם?

התשובה נעוצה בברכת האלוהים לאברהם: "נִבְרְכוּ בְךָ כֹּל מִשְׁפְּחֹת הָאֲדָמָה".

מבט על התרומה האדירה של העם היהודי ושל מדינת ישראל לאנושות, מסביר זאת היטב. ישראל היא מעצמה חקלאית, מעצמת היי-טק, מעצמה הומניטרית. על פי כל פרטמר, תרומת המדע הישראלי, הרפואה הישראלית, המחקר הישראלי לאנושות פר-קפיטה, גדולה יותר משל כל מדינה אחרת, ויעידו על כך פרסי הנובל הרבים למדענים ישראליים (שלא לדבר על פרסי נובל ליהודים, שבכלל מרסקים את מדע הסטטיסטיקה).

עצם היותה של ישראל דמוקרטיה ליברלית חופשית יחידה בתוך אזור מוכה בדיקטטורה אלימה ומדכאת, לאורך כל כך הרבה שנים, היא תרומה גדולה לאנושות.

וכל זאת, חרף העובדה שישראל נלחמת על עצם קיומה ונאלצת להשקיע את מירב משאביה לביטחון ולהגנה על ביטחונה ועל שלומם של אזרחיה, מיום הקמתה, והשלום אינו נראה באופק.

שכנינו בצד הסורי של הגולן, שכל ימיהם חונכו לשנאת ישראל והוצגנו בפניהם כמפלצות, נוכחים היום לדעת שבעוד "אחיהם" טובחים בהם ללא רחם, דווקא "האויב" הישראלי הוא הנרתם לסייע להם בסיוע רפואי, בסיוע הומניטרי, במזון, לבוש, תרופות וכו'. אלפי סורים זכו לטיפול הטוב ביותר בבתי החולים של "האויב" הישראלי. וחבל שמשום מה ישראל מצניעה את פעולתה זו.

ניתן רק לשער איזה שגשוג אדיר היה במזרח התיכון, אילו מדינות ערב קיבלו את ישראל והשלימו עמה. למרבה הצער, בחירתם אחרת, כולל בחירתן של המדינות שחתמנו אתן על הסכמי שלום, והן מקפידות לקיים אותו כמלחמה קרה ולא כשלום חם.

ניתן רק לקוות, שהסבל הנורא של עמי ערב יביא אותם להתנער ממצבם, לחולל שינוי אמתי, שביטויו העילאי, למענם ולמעננו, יהיה שלום אמת בינם לבין ישראל.

הַלְלוּיָהּ.

* 929

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s