תהלים קה: שָׂמַח מִצְרַיִם בְּצֵאתָם, כִּי נָפַל פַּחְדָּם עֲלֵיהֶם

מזמור קה הוא מזמור תודה לאלוהים, על שמירת בריתו עם ישראל ועל הנסים שחולל למען ישראל. המזמור הוא סקירה של תולדות עם ישראל, מאברהם ועד אחרי הכניסה לא"י, כהיסטוריה של מימוש הברית.

את המקום המרכזי ביותר בסקירה תופס סיפור יציאת מצרים.

האם יציאת מצרים אכן התרחשה?

אני שותף לתפיסתו של אחד העם, שהבחין בין אמת היסטורית לאמת ארכיאולוגית. מהותו של זיכרון יציאת מצרים בתרבותו של עם ישראל משמעותית יותר מן השאלה הארכיאולוגית אם התקיימה באמת. לכן, היא אמת היסטורית; גם אם עובדתית, ארכיאולוגית, היא לא התקיימה, כוחה ומשמעותה גדולים ועצומים.

ובכל זאת, קשה לי לקבל את הגרסה שיציאת מצרים, בצורה זו או אחרת, לא התקיימה. אני מודע לכך שרוב הארכיאולוגים שוללים את סיפור יציאת מצרים, בהעדר הוכחות ארכיאולוגיות לאירוע. מצד שני, זכיתי לשמוע הרצאה מפי הארכיאולוג אדם זרטל והתרגשתי להיווכח בממצאים שלו המאוששים את האירוע.

אך ההסבר לאמונתי (וזו בפירוש אמונה ולא ידיעה) זו, מנוסח היטב בידי דוד בן גוריון, ואני מרשה לעצמי להיתלות באילן גדול.

"קדמות ישראל בארצו" היא הרצאה שנשא ב"ג בחוג העיון בתנ"ך, בירושלים, אור ליום כא באדר ב תשיט, 4.4.59. ההרצאה הארוכה הודפסה על פני 41 עמודים.

וכך מתייחס בן גוריון לסוגיה: "אין לי כל ספק באמיתות המאורע של יציאת מצרים ובחשיבותו, דבר שנחרת כה עמוק בזיכרון האומה ושנזכר כמעט אצל כל הנביאים: שמואל בדברו אל בני ישראל; בבניין המקדש במי שלמה מציינים כי הוקם 480 שנאה אחרי יציאת מצרים, וכן מזכירים יציאת מצרים בתפילת שלמה אחרי הביאו את הארון אל קודש הקודשים; בדברי ירבעם בעשותו שני עגלי הזהב; בדברי ישעיהו הנביא, ירמיהו, יחזקאל, הושע, עמוס , מיכה, חגי, תהלים, דניאל נחמיה – וזיכרון יציאת מצרים לא נחלש עד היום הזה. ואין להעלות על הדעת כי זיכרון עתיק זה אין לו יסדו מציאותי. גם אין לפקפק בחשיבות ההיסטורית היחידה במינה של מאורע זה, כי הוא קשור באישיות הגדולה ביותר שקמה לעם היהודי ובתורה שהוא נתן לעמו אחרי יציאת מצרים במדבר סיני".

לאזכורי הספרים השונים, הביא בן גוריון פסוקים מסייעים. בין המזמורים בתהלים מזכיר בן גוריון שני פסוקים מן המזמור שלנו, מזמור קה.
פסוק כג:
וַיָּבֹא יִשְׂרָאֵל מִצְרָיִם
וְיַעֲקֹב גָּר בְּאֶרֶץ חָם.
פסוק לח:
שָׂמַח מִצְרַיִם בְּצֵאתָם
כִּי נָפַל פַּחְדָּם עֲלֵיהֶם.

* 929

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s